Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18
  1. #1

    Domyślnie Jaka ogniskowa do stereofotografii przy DX ?

    Nie znalazłem takiego wątku, więc zapraszam do dyskusji. Jeśli chodzi o body do stereofotografii pod uwagę biorę w kolejności:

    2x D300
    2x D80
    2x D60

    Wymieniam powyższe modele dlatego, że jak wiadomo trzeba te aparaty umieścić względem siebie tak aby baza pomiędzy obiektywami ( pomiędzy osiami obu obiektywów) była możliwe najbardziej zbliżona do rozstawu ludzkich oczu, czyli około 65-70mm.

    D300 da nam bazę 93mm (około) więc stanowczo za dużo
    D80 i D60 nie sprawdzałem.

    Pytanie: jaką ogniskową zastosować przy takim właśnie rozstawie ( 93mm) dla uzyskania dobrego efektu trójwymiaru.

    Kwiestia późnejszego sposobu oglądania takich zdjęć to odrębna sprawa ale jeśli ktoś będzie chciał sposób oglądania fotek powiązać jakoś z zagadnieniem ogniskowej to proszę bardzo

    Zakładam, że rozmawiamy o stałkach z zakresu powiedzmy 24-50mm
    D300s, D300, N50/1,8D, N35/2D, N35/1,8G, 2xN28/2,8 SB-900. Moje fotki na www.robertpitak.pl

  2. #2

    Domyślnie

    A nie zastanawiałeś się nad użyciem projektora do rzucania prążków i fotografii prążków, kolorów i poskładanie chmur pikseli w obiekt 3d? Chyba, że masz zamiar fotografować krajobrazy w 3d to co innego Na targach w łodzi pokazywali jakiś zestaw do stereofotografii jakiś, ale to wyglądało jak dwa obiektywy zabudowane razem. Nie wnikałem w idee działania czegoś takiego.

  3. #3

    Domyślnie

    To było rozumiem jakieś fabryczne urządzenie ? Dużo sięteraz mówi o nowym stereoskopowym Fujifilm W1 3D. Jednak to małpka, więc nie biorę tego aparatu pod uwagę.

    Planuję fotografować sceny ożywione, nie tylko krajobrazy.
    Do tych ostatnich można spokojnie zastosować sanki przesuwne i szeroki kąt,

    Myślę o fotografowaniu ludzi. Zrobiłem pierwsze próby na D300 z obiektywami N28/2,8 Jest prawie OK, ale dokucza mi zbyt duża baza, no i jestem skazany na kadr pionowy, (chyba że kadrować wycinek poziomy z kadru pionowego co będzie związane ze stratą jakości) , myślę że wysłużenie ogniskowej do 35mm lub 50mm pomoże zdecydowanie, ale może ktoś ma drogę doświadczeń już za sobą. Nie chcę kupować drugiej pięćdziesiątki na darmo W najbliższych dniach postaram się zrobić próbę z dwiema 35-tkami, problem w tym, że nie wiem czy nie będą sięróżnić pomiędzy sobą zbyt mocno zniekształceniami ( bo są to dwa różne modele: 35/2,0 i 35/1,8G - tylko takie mam)
    D300s, D300, N50/1,8D, N35/2D, N35/1,8G, 2xN28/2,8 SB-900. Moje fotki na www.robertpitak.pl

  4. #4

    Domyślnie

    Może poproś kogoś z forum by się z Tobą spotkał na chwilę i wziął drugą 35tke 1.8 pewnie łatwiej Ci będzie znaleźć kogoś z takową. Tak to było całe ustrojstwo jakieś ale nie wiem czy to samo robiło zdjęcia czy się do czegoś podpinało, w każdym razie zdjęcia w "3d" prezentowało na telewizorze przez zielono czerwone okulary co wiąże się z obcięciem kolorów niestety... Wracając do tematu to możesz podobnie jak ze szkłem, znaleźć kogoś z d60 i d80 i sprawdzić efekty chodź jak dla mnie to w poziomie ciężko Ci będzie o stereofotografię.

  5. #5

    Domyślnie

    Mówisz o okularach do oglądania tzw. anaglifów (red-cyan albo red-green) Metod oglądania jest kilka, a ta jest chyba najtańsza ( okulary od 1zł na Allegro) nie licząc zezowania w krzyżoglądzie za zero złotych

    Ale najpierw trzeba zrobić poprawne zdjęcie. Im dalsze obiekty fotografuje się , tym większa powinna być baza. Czyli wydaje mi się, że jeśli przy dwóch Nikonach D300 mam zbyt dużą bazę, to wystarczy, że będę fotografować z większej odległości na dłuższej ogniskowej. To w sumie logiczne. Jednak w praktyce już tak różowo może nie być ( zbyt mała głębia ostrości przy dłuższych ogniskowych, wysokość na jakiej stoi aparat itp. itd. )

    Baza 93mm (przy D300 z obiektywem 28mm) jest za duża .
    D300s, D300, N50/1,8D, N35/2D, N35/1,8G, 2xN28/2,8 SB-900. Moje fotki na www.robertpitak.pl

  6. #6

    Domyślnie

    Mówiąc szczerze jak się wczoraj nad tym zastanawiałem to też mi po głowie chodziła większa ogniskowa obiektywu bo to powinno trochę niwelować tą różnicę. Ostatecznie zostaje Ci robienie zdjęć 3d dla niedźwiedzi, u nich rozstaw oczu powinien się zgadzać

  7. #7

    Domyślnie

    Bazę możesz zmniejszyć montując jeden aparat do góry nogami. Ale nie będzie ona nigdy mniejsza niż średnica obiektywu, która typowo wynosi ok 80mm.
    Mniej to chyba tylko micro 4/3.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  8. #8

    Domyślnie

    A nie lepiej zakupić dedykowany kliszowy aparat tego typu? Zeskanować kliszę i być może uzyskasz efekt zamierzony.
    D2H,D700, SB800, Jupiter 37A 135, PCS ARSAT H 35 F2,8, Nikkor AiS 28 F2,8, Nikkor 80-200 F2,8, Nikkor 24-70 F2,8, Nikkor 55 F1,2, Nikkor 105 2 DC, Sigma 50 F1,4.

  9. #9

    Domyślnie

    TOP67: Przy dwóch aparatach D60, D80, D300 odwrócenie jednego do góry nogami rzeczywiście zmniejszy nieco bazę przy zdjęciach kadrowanych pionowo. Przy kadrze pionowym nie da nic prócz zwiększenia bazy. Nawet skomplikuje mocowanie dwóch aparatów do siebie.

    Mysz: myślałem o tym, materiały, obróbka, jakość itp. Poza tym jaki aparat ? Kolekcjonerskie odpadają.

    Sputnik_Wwa: niedźwiedzie odpadają.

    Przystawki stereo do obiektywu czy tym bardziej obiektyw typu LOREO również. Tu jakość będzie poniżej wszelkich oczekiwań, choć przystawki upraszczają wiele.

    Bardziej skłaniałbym się do rozważań na temat ogniskowej czy konkretnego obiektywu z jego zaletami i wadami.
    D300s, D300, N50/1,8D, N35/2D, N35/1,8G, 2xN28/2,8 SB-900. Moje fotki na www.robertpitak.pl

  10. #10

    Domyślnie

    Ludzie! Ale nie ma NIC złego w robieniu Stereofotografii przy większej bazie. Wręcz przeciwnie - im większa baza tym wiekszy zasięg widzenia przestrzennego. Baza nawet 200 mm jest jak najbardziej OK, o ile najbliższe motywy widoczne w obu kadrach są w odległości 10x wieszej, czyli około 2m Znam gościa, który 20 lat temu robił stereofotografię zwykłym kompaktem. Robił to w Wielkim Kanionie w Colorado i bazę miał około 2 metry: robił zdjęcie, trzy kroki w bok i robił drugie! Efekt zwalał z nóg.
    Nie kombinuj, tylko rób z dłuższą bazą

    Co do obiektywów: MUSISZ mieć dwa dokładnie takie same, czyli dwie sztuki tego samego modelu. 35/2 i 35/1,8 mogą mieć inne ogniskowe, inne oddanie kolorów, inny bokeh - to nie bedzie ładnie wyglądać. Oba aparaty w tryb manula, takie same WSZYSKIE ustawienia w menu, ta sama przysłona i czas.
    Ostatnio edytowane przez marcin_G ; 23-04-2010 o 16:43
    Nikoniarz-majsterkowicz

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •