Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 35
  1. #1

    Domyślnie Publikacja zdjęcia bez zgody autora

    Witam
    Dzisiaj zauważyłem, że gazeta regionalna zamieściła w artykule jedno z moich zdjęć bez zapytania o zgodę na publikację
    http://pleszew.naszemiasto.pl/artyku...?kategoria=687
    Jestem przewrażliwiony, czy nie powinni tak zrobić?
    Nie chodzi tu o żadną kasę, ale o zasadę. (Choć z drugiej strony nowy 70-200 VRII by się przydał )
    Męczyć ich, czy dać sobie spokój??
    Pozdrawiam
    Witek
    NEX 5N i M42
    "Twoje słowa, głupcze, będą cię kiedyś sądzić..."

  2. #2

    Domyślnie

    najpierw poszukaj bo było już dużo takich tematów. Ja bym nie odpuścił.

    ps. A owa Agnieszka która to widnieje na tym zdjęciu nie ma tego zdjęcia? może ona im je przekazała bo chcieli do artykułu. Rozmawiałeś z nią?
    Ostatnio edytowane przez thor88 ; 21-03-2010 o 23:41
    2xD700, 2xSB910, Z 16 2.8, S20 1.8, T28-75 2.8,N 35 1.8, N50 1.4, 85 1.8, S 150 2.8
    NAKMUAY BLOG

  3. #3

    Domyślnie

    Ja równiez bym nie odpuścił ... i wystawił rachunek.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki, poszukam
    NEX 5N i M42
    "Twoje słowa, głupcze, będą cię kiedyś sądzić..."

  5. #5

    Domyślnie

    Oczywiście, że męczyć i nie chodzi o zasadę tylko o kasę. Za każdą wykonaną pracę należy się zapłata. Zamień słowo fotograf na stolarz i przeczytaj sens skrótu swojej wypowiedzi:

    Jestem stolarzem, wykonałem stół, ale nie dostałem kasy. Czy mam się o nią ubiegać? Nie chodzi o kasę ale o zasadę.

    A w Twoim konkretnym przypadku wygląda to tak:

    Zrobiłem stół, ale mi się włamali do pracowni i go ukradli a teraz jest on na czyjejś wystawie. Czy mam się o niego ubiegać?

    Jeśli by jakiś dzieciak skopiował zdjęcie i umieścił na swojej stronie czy blogu bo mu się podoba, to (pomimo, że to przestępstwo) odpuściłbym, poprosił o podpisanie linkiem i pogratulował dobrego gustu, oczywiście informując, że brzydko jest kraść.

    Jednak tutaj jest to firma, która tak naprawdę ZARABIA na Twoim zdjęciu (popatrz na reklamy naokoło). I jak myślisz? Odpuścić? Raczej nie, tylko wysłać fakturę. Wiem, że pod spodem jest link, gdzie można wysłać zdjęcie pasujące pod dany temat, ale dlatego tym bardziej bym nie odpuścił, bo reklamy to oni chętnie wyświetlają za kasę, ale zdjęcia to chcieliby za darmo. Jak im parę osób prześle faktury to się odechce debilnych pomysłów. Zwłaszcza, że nawet laik wie, że jak to bywa w internecie i w sumie połowa zdjęć będzie tam umieszczana nielegalnie.

    edit: pewnie nawet sami zdjęcia wyszukują i za darmo umieszczają, a potem mówią, że im przykro ale to jakiś użytkownik zrobił dowcip. Taki cwany sposób na zrobienie sobie z internetu darmowego stocka.
    Ostatnio edytowane przez Michał Jędrak ; 21-03-2010 o 23:47

  6. #6

    Domyślnie

    No ok... masz rację...
    Ale ja nie mam działalności fotograficznej, to na jakiej podstawie mam wystawić fakturę??
    NEX 5N i M42
    "Twoje słowa, głupcze, będą cię kiedyś sądzić..."

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez thor88 Zobacz posta
    ps. A owa Agnieszka która to widnieje na tym zdjęciu nie ma tego zdjęcia? może ona im je przekazała bo chcieli do artykułu. Rozmawiałeś z nią?
    zacytuje sam siebie i ponowie pytanie
    2xD700, 2xSB910, Z 16 2.8, S20 1.8, T28-75 2.8,N 35 1.8, N50 1.4, 85 1.8, S 150 2.8
    NAKMUAY BLOG

  8. #8

    Domyślnie

    No to wystaw rachunek taki jak do umowy o dzieło. Będzie nawet bardziej realistycznie, bo 90% redakcji akceptuje umowy o dzieło. Wyślij mailem jakąś prostą umowę, gdzie informujesz o polu eksploatacji zdjęcia u gdzie ustalasz cenę i do tego załączasz rachunek. W treści maila napisz, że opublikowali Twoje zdjęcie bez Twojej zgody, ale masz dobry humor więc proponujesz ugodę w postaci wynagrodzenia. Jeśli nie to napisz, że sprawa trafi do sądu bo masz screena ze strony. Już nawet nie chodzi o to, żebyś nie wiadomo co ugrał, ale po prostu niech ludzie przestaną nagminnie kraść na zdjęciach.

    Podam też jeden z moich ulubionych artykułów na ten temat:

    http://www.infinity.net.pl/~archie/wordpress/?p=972

  9. #9

    Domyślnie

    Tylko wcześniej zabezpiecz dowód, np. u notariusza bo usuną stronę i szukaj wiatru w polu.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez thor88 Zobacz posta
    A owa Agnieszka która to widnieje na tym zdjęciu nie ma tego zdjęcia? może ona im je przekazała bo chcieli do artykułu. Rozmawiałeś z nią?
    Przecież to nie ma żadnego znaczenia, bo nie sądzę, aby podpisał z nią umowę, gdzie jej zezwala na komercyjną publikację zdjęcia. Jeśli nie podpisał z nią żadnej umowy to ona nie ma żadnych praw. Jeśli podpisał umowę, gdzie pozwala na publikację w niekomercyjną, to z reguły chodzi o własną stronę www czy jakieś tam foru modelkowe, a nie ilustracja do gazety.

    No chyba, że Wisz zezwolił, to wtedy inna sprawa.

    Ja zawsze (jak nie zapomnę) z modelkami podpisuję oświadczenie, gdzie zezwalam na niekomercyjne wykrozystanie zdjęć i w nawiasie wyszczególniam 'własna strona www, fora internetowe', żeby modelce nie przyszło do głowy, że skoro nie dali jej za to kasy, to jest to niekomercyjne. Chodzi o niekomercyjność rozumianą przez fotografika.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •