Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Fomapan 100@800

  1. #1

    Domyślnie Fomapan 100@800

    Wiem, nietypowo ciągnięte. Kolega kupił FE, ode mnie dostał starą setkę Fomy na początek i w szale twórczym nie przestawił kółka. Jak to wywołać? Macie może jakiś pomysł?

  2. #2

    Domyślnie

    Proporcjonalnie zmniejszyć (osłabić) roztwór wywoływacza lub/i skrócić czas wołania. Jeśli dobrze zrozumiałem Twój dialekt

    Pozdrawiam
    Pat
    Ostatnio edytowane przez pat.p ; 25-02-2010 o 19:55
    Fuji X100 i głód ulicy

  3. #3

    Domyślnie

    a w czym chcesz wolac?
    old punks never die
    http://www.lightstalkers.org/krystian_maj
    leica M6, lomo, polaroid100, mamiya, field 5x7, cambo 4x5", schneider, yashica 35electro, D2H

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pat.p Zobacz posta
    Proporcjonalnie zmniejszyć (osłabić) roztwór wywoływacza lub/i skrócić czas wołania. Jeśli dobrze zrozumiałem Twój dialekt

    Pozdrawiam
    Pat
    Z tego co zrozumiałem to chodzi o wywołanie 100 na 800, czyli film niskiej czułości dostał bardzo mało światła. Jak na mój gust to zupełnie na odwrót (trzeba to mooocno przewołać).
    To, co widzisz, nie jest tym co widzisz.

  5. #5

    Domyślnie

    Podepnę się i rozszerzę . Na temacie zupełnie się nie znam i tu pytanie . Jak się ma tonalność po takim forsowaniu , w czym to wołać aby nie było bardzo kontrastowe i w ogóle czy ten film się do forsowania nadaje ?

  6. #6

    Domyślnie

    Po pierwsze według mnie forsowanie 100 to w ogóle pomyłka. Jeśli bym się odważył, to nie więcej niż do 400, a to się mija z celem, bo można od razu 400 kupić. Po drugie kontrast skoczy, a i ziarno także. Po trzecie nie wypowiem się w czym to wołać, bo sam pozostałem tylko przy eksperymentalnych praktykach i nigdy nie porównałem ich z przeznaczonymi do tych celów specyfikami.
    To, co widzisz, nie jest tym co widzisz.

  7. #7

    Domyślnie

    Na pewno trzeba przewołać. Naświetlenie na 800 jest faktem dokonanym, niezależnie od tego, czy ma sens czy nie. Chodzi o to, żeby człowiekowi pomóc w odzyskaniu materiału. Że nietypowo,to jeszcze lepiej. Zawsze to nowe doświadczenie. Z tego, co pomogli mi koledzy z forum Pentaxa, uwzględniając mój ID-11, należy potraktować rolkę w stocku przez 9-10 min. W zasadzie mieści się to w nominalnym czasie wołanie setki, ale z uwagi na wzrost kontrastu po czasie nominalnego wołania, nie zaleca się przewoływania. Trzeba dodać, że Fomy mają dużą tolerancję na czas wywoływania.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez snake Zobacz posta
    Na pewno trzeba przewołać. Naświetlenie na 800 jest faktem dokonanym, niezależnie od tego, czy ma sens czy nie. Chodzi o to, żeby człowiekowi pomóc w odzyskaniu materiału. Że nietypowo,to jeszcze lepiej. Zawsze to nowe doświadczenie. Z tego, co pomogli mi koledzy z forum Pentaxa, uwzględniając mój ID-11, należy potraktować rolkę w stocku przez 9-10 min. W zasadzie mieści się to w nominalnym czasie wołanie setki, ale z uwagi na wzrost kontrastu po czasie nominalnego wołania, nie zaleca się przewoływania. Trzeba dodać, że Fomy mają dużą tolerancję na czas wywoływania.
    Jeśli chodzi o moją drugą odpowiedź, to odpowiadałem MirkowiM.

    Nie znam ID-11 (w praktyce), ani filmu fomapan (również w praktyce), a forsowań dokonuję rozcieńczonym hydrofenem, czego nikt nie zaleca, dlatego nie zaryzykuję podawanie jakichkolwiek czasów.
    Ten film trzeba uratować, na eksperymenty poświęca się specjalnie do tego naświetloną rolkę.
    To, co widzisz, nie jest tym co widzisz.

  9. #9

    Domyślnie

    Odgrzebię starocia
    I jak ? udało się?
    Jeśli tak, to w jaki sposób?
    zdjęcie życia jeszcze przede mną

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •