Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1

    Question Czesciowo Uszkodzone pliki NEF

    Witam,
    mam problem ponieważ po pewnym czasie duża ilość zdjęć zaczęła się "krzaczyć" wygląda jak by w pliku zostały przesunięte/przestawione bity od pewnego miejsca. Czy ktoś spotkał się z czymś takim? może zna przyczynę?

    http://img132.imageshack.us/img132/4987/dsc4805j.jpg

    pliki mam w NEF tutaj tylko zapisany jako jpeg (z wiadomych powodów).

    Wszystkie zdjęcia zapisane były na HDD.
    Co jest ciekawe ze np przeglądając zdjęcia poprzez picasa na początku zdjęcie wygląda dobrze a po około 5sek wyświetla się właśnie taki "syf".

  2. #2

    Domyślnie

    co do awarii przyczym i porad nie podpowiem

    natomiast to, ze najpierw pare sekund jest dobrze, a pozniej juz nie wymika z tego, ze w kazdym nef-ie zapisany jest tez obrazek w formacie jpg basic i to tego obrazka uzywaja roznego rodzaju przegladarki, zeby pokazac fotke (na szybko) zanim wygeneruja ja z rawa

    i tak wlasnie jest w tym przypadku, prevka z jpg wyswietla sie ok, a raw lezy

    jesli nic z rawami nie nie da sie zrobic to awaryjnie da sie wyciagnac z nich te zapisane w srodku jpgi (jako ostatecznosc)

  3. #3

    Domyślnie

    Nie jest to wina matrycy skoro jpg jest ok.....chmmmm

  4. #4
    Zbanowany
    Dołączył
    09 2009
    Miasto
    Małopolska
    Posty
    182

    Domyślnie

    A co się dzieje, jeżeli otworzysz takiego NEF'a w Photoshopie, zakładając, że masz zaktualizowany ACR?

  5. #5

    Domyślnie

    Dysk pada? Ja tak miałem z NEFami, które zapisałem na płytce DVD jako backup. Płytka zdechła, z podobnym dość skutkiem przy próbie odczytania NEFa.

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli masz te zdjęcia jeszcze na karcie:
    1. Jeśli zgrywałeś z aparatu zgraj przez czytnik kart.
    2. Jeśli zgrywałeś przez czytnik kart zgraj przez aparat.
    3. Wymień kabel USB
    4. Zgraj na inny komputer.

    To uszkodzenie może powstawać w czasie transmisji.
    D, F, Xmm/xx, Już sam się gubię w tym wszystkim.

  7. #7

    Domyślnie

    Dziekuje wszystkim za szyba odpowiedz.

    kichu1979 - czy mógłbyś powiedzieć w jaki sposób wyciągnąć te jpg'i ?jakieś oprogramowanie?

    Flashback - nie posiadam Photoshopa, czy myślisz ze photoshop mógłby tutaj pomoc jakaś funkcja recovery/fix ?

    B.K. - w sumie dysk nadal działa wszystko jest ok, na początku tez mi się tak wydawało

    wer - zdjęcia były zgrywane z karty (CF Lexar) przez czytnik, po zgraniu wszytko było ok dopiero po jakimś czasie pojawiły się problemy, zdjęcia były zrobione dosyć dawno temu.

    zastanawiam się czy to może się rozprzestrzeniać ...

  8. #8

    Domyślnie

    Pojedyncze sektory mogą być uszkodzone? Konkretnie - miałem problemy z odtworzeniem NEFów z DVD. Udało się dopiero jakimś programem (Paragon?), który próbował je odczytać kilkakrotnie. Plik się skopiował na HDD, ale po wyświetlał się 'dziwnie' przesuwając część kadru.

  9. #9

    Domyślnie

    Możliwe, że jakiś program coś uszkodził. Taka awaria dysku dałaby większe zniszczenia. Poszukaj narzędzia sprawdzającego dysk, najlepiej na stronie producenta.
    D, F, Xmm/xx, Już sam się gubię w tym wszystkim.

  10. #10

    Domyślnie

    ekstracja jpga z RAWa - http://drchung.new21.net/previewextractor/
    same RAWy - weź gdzies wrzuć ze dwa, trzy RAWy - może inny konwerter coś pomoże (ale wątpię)
    szkoda, że to już nie to samo forum...

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •