Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    Snejk
    Gość

    Domyślnie D90 a niskie szumy

    Witam !

    Jak wygląda sprawa szumów w Nikonie D90 na wysokich czułościach ? Do porównania zdjęcia z dpreview:
    D90
    50D
    50D

    To pierwsze zniechęciło mnie do zakupu D90. To drugie wygląda znacznie lepiej, a pochodzi z Canona 50D. Z kolei to trzecie też jest z 50D i nie wygląda już tak dobrze.

  2. #2

    Domyślnie

    Takie porównanie to się nadaje. Wiesz do czego? Aby takie porównanie było z sensem trzeba zrobić zdjęcia w takich samych warunkach.
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  3. #3

    Domyślnie

    ja jestem mega zadowolony, przesiadłem się z D80 i jak wszyscy wiemy przy ISO800 nie było czego zbierać,
    w d90 śmiało 800 a nawet 1600 daje rade.
    ArtBlog - moje początki
    D90 / T17-50 / N35 / SB600 / parasolki, statywy i inne graty /

  4. #4

    Domyślnie

    d90 i 50d szumią podobnie z niewielką przewagą na korzyść nikona (w sensie iż nikon szumi trochę mniej), dla mnie osobiście ziarno nikona, na bardzo wysokich czułościach jest trochę przyjemniejsze dla oka.
    Wnioski takie wysunołem podczas wybierania aparatu dla siebie.
    w praktyce myślę że nie odczujesz różnicy
    a co do tych zdjęć to tak jak mówi mpwt, nie są miarodajne.
    make pictures, not war

  5. #5

    Domyślnie

    Jestem świeżo po zmianie D80 na D90. "Niskie" szumy to to, co się zauważa od razu, ale korzyści upatrywałbym raczej w możliwości robienia nieporuszonych zdjęć bez lampy w kiepskich warunkach oświetleniowych niż w zdjęciach bez szumów jakby były robione w dzień.

    Zajrzyj do EXIFa. Masz tam 1/800 sekundy, f2.8. ISO 1600, 3200 też jest względnie używalne. W body możesz ustawić sobie stopień wygładzania - standardowo ustawiony jest na średnie. W porównaniu do D80, gdzie ISO 800 było prawie jak tutaj 3200, jest niebo a ziemia. Zauważ też, że kaszkę widać najbardziej w ciemnych, ale nie bardzo ciemnych obszarach - skrajnie ciemne i jasne (szczególnie, jeżeli materiał ma fakturę filcu, jak kołnierz lub jeszcze bardziej nieregularna, jak czapa w przypadku strażnika) są dość trudne do zdiagnozowania. Biorąc to pod uwagę, na podstawie przytoczonych zdjęć, Canon wypada raczej gorzej niż Nikon. Ale mpwt ma rację - zdjęcia powinny być wykonane w identycznych warunkach oświetleniowych.

    Kaszka zawsze będzie - nic na to się nie poradzi, chyba, że technologia się zmieni i za 10 lat będziemy mieli lustrzanki mieszczące się w zegarku i trzaskające bezszumowe zdjęcia przy ISO 51200. Na razie zerknij na test porównawczy, na przykład tutaj: http://www.fotal.pl/canon-eos-50d-vs-nikon-d90/ albo poszukaj na Google: http://lmgtfy.com/?q=d90+50d+comparative+test W tym pierwszym teście porównaj fotki przy 1600, 3200 i 6400 - zdają się przeczyć sobie, bo raz lepiej (moim subiektywnym zdaniem) wypada D90 a raz 50D. Być może jest to kwestia algorytmów odszumiania, uruchamianych w konkretnych warunkach, przy konkretnych ISO, ale jest to tylko moje przypuszczenie. Na końcu testu masz info, że Nikon ma kiepski algorytm odszumiania. Fakt, że nic nie zastąpi późniejszego przepuszczenia przez NoiseNinja lub Noiseware.
    D90|S17-50|N35 1.8|N50 1.8|S70-200|SB600|tanie studyjne klamoty
    10zł miesięcznie na jakąś fundację na rzecz dzieci - świata nie zbawisz, a kogoś uszczęśliwisz.

  6. #6

    Domyślnie

    Porównywanie tych zdjęć to jakaś totalna pomyłka. I skąd teoria, że 90 mniej szumi od 50 ? Bo tak się akurat składa, że posiadam te dwa modele. I jakoś tej mniejszości szumów nikona nie widzę za bardzo.. a dodam, że jestem zagorzałym nikoniarzem :P Dyskusji porównawczej nie będę tu rozpoczynał bo wątków na ten temat jest minimum tuzin na tym forum.
    D90 + N18-105VR + SDV - 10 | Canon 50D + C17-85 + Sherpa 250R
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  7. #7

    Domyślnie

    Jedna zasada - jeżeli w zdjęciu będzie jak najmniej ciemnych miejsc to szumu nie będzie
    Szum powstaje tam, gdzie nie ma światła... Proste. Takie porównania to se można w d.... wsadzić.
    D7000, N 17-55, N 35, SB, MB-D11, EIZO, EPSON, VELBON, NNJ

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adasb82 Zobacz posta
    Porównywanie tych zdjęć to jakaś totalna pomyłka. I skąd teoria, że 90 mniej szumi od 50 ? Bo tak się akurat składa, że posiadam te dwa modele. I jakoś tej mniejszości szumów nikona nie widzę za bardzo.. a dodam, że jestem zagorzałym nikoniarzem :P Dyskusji porównawczej nie będę tu rozpoczynał bo wątków na ten temat jest minimum tuzin na tym forum.
    Chociażby stąd (zakładka snr 18%) http://www.dxomark.com/index.php/eng...(brand3)/Canon
    W większości testów jakie przeglądałem d90 notował lepsze wyniki. Jednak przy analizie RAW z obu puszek ciężko dostrzec różnicę (miałem oba aparaty do potestowania) poza tym że szum canona mniej mi się podobał i dlatego napisałem w podsumowaniu iż w praktyce nie odczuje się tej różnicy.
    make pictures, not war

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Snejk Zobacz posta
    To pierwsze zniechęciło mnie do zakupu D90. To drugie wygląda znacznie lepiej, a pochodzi z Canona 50D. Z kolei to trzecie też jest z 50D i nie wygląda już tak dobrze.
    Jeżeli na podstawie jednego zdjęcia opiniujesz dany aparat i ma to wpływ na zakup takiego a nie innego modelu to raczej nie mamy o czym rozmawiać

    Sorry, ale fotografia to nie tylko szumy i tablice testowe.
    D7000, N 17-55, N 35, SB, MB-D11, EIZO, EPSON, VELBON, NNJ

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •