Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie D90: pytanie o korekcje i pomiar światła

    Hej!

    Pierwszy post i od razu dwa pytania

    1. Czy funkcje korekty aberracji chromatycznych, winiety i dystorsji działają tylko z obiektywami Nikona (tylko nowymi?)? Rozumiem, że w przeciwieństwie do D5000 dystorsję sobie trzeba korygować ręcznie podczas podglądu- czy spadek jakości JPG jest zauważalny?
    2. W recenzji na dpreview napisano o tendencji do prześwietlania. Widziałem też powiązane opinie o (zbyt) mocnym wpływie punktu AF na ustalenie ekspozycji. Miejska legenda czy jest coś na rzeczy?

    Pozdrowienia

  2. #2

    Domyślnie

    Ad2. Zbyt mocne to było w D80. W D90 jest ok. Nie przejmuj się tym i rób zdjęcia.
    Dziewiąty najstarszy użytkownik forum.
    Sansa Clip 4 GB + Sennheiser PX100 II
    kekacz.blogspot.com

  3. #3

    Domyślnie

    Z tego co się orientuję to korekcja abberacji chromatycznej działa w czasie przetwarzania obrazu (w locie), korekcja zniekształceń obiektywu jest dostepna po zrobieniu fotki (postprocesing) w menu retuszu - działa ze wszystkimi obiektywami z wyjatkiem trybu automatyczna gdzie wymagany jest obiektyw z procesorem (instrukcja obsługi strona 222).
    Korekcji winietowania nie ma w body (jest w CaptureNX)
    Co do straty jakości to Ci nie powiem bo generalnie nie bawię się jpgami.

    Co do skłonności do prześwietlania - dpreview jest chyba jedynym portalem, który to napisał - moim zdaniem D90 ma dobry pomiar i nie ma skłonności do przepałów (podobno D80 miał czego w swoim nie zauważyłem)

    Nie rozumiem też zdania "w przeciwieństwie do D5000 dystorsję sobie trzeba korygować ręcznie podczas podglądu"
    Ostatnio edytowane przez mister ; 02-12-2009 o 15:14
    MISTER
    ------------------------------------

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.

    Cytat Zamieszczone przez mister Zobacz posta
    Nie rozumiem też zdania "w przeciwieństwie do D5000 dystorsję sobie trzeba korygować ręcznie podczas podglądu"
    Wydaje mi się, ze w D5000 można włączyć opcję, która robi to automatycznie po zrobieniu fotki.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kekacz Zobacz posta
    Ad2. Zbyt mocne to było w D80. W D90 jest ok. Nie przejmuj się tym i rób zdjęcia.
    Na razie jadę na Minolcie 5D, ale odczuwam potrzebę zmian Pewnie skończy się na D90.

  6. #6

    Domyślnie

    ja mam -0.3 korektę ustawioną i jest git
    _________________________________________________
    Dwie puszki + parę szkieł...i lornetka.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Fortaigne Zobacz posta
    ja mam -0.3 korektę ustawioną i jest git
    Przez opcję b4? Dla wszystkich typów pomiaru? Widać to w EXIFie?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Xyzzy Zobacz posta
    Dzięki za odpowiedzi.



    Wydaje mi się, ze w D5000 można włączyć opcję, która robi to automatycznie po zrobieniu fotki.
    D5000 nie ma takiej możliwości (D90 zresztą też)
    MISTER
    ------------------------------------

  9. #9

    Domyślnie

    tak, widać w exif korektę -0.33
    _________________________________________________
    Dwie puszki + parę szkieł...i lornetka.

  10. #10

    Domyślnie

    D90 ma zdecydowaną tendencję do prześwietlania,ale głównie w pomiarze matrycowym.Wydaje mi się,że znaczenie może mieć tu rodzaj wykonywanych zdjęć(oświetlenie).Tzn. kiedy światła jest dużo to wyraźnie przepala,kiedy mniej to i przepalanie jakby mniejsze-taka jakby nieliniowa kumulacja.Skorygować można dwojako - sam pomiar oraz ekspozycję.Dla każdego rodzaju pomiaru osobno.Ja mam tak i tak i dopiero jest dobrze.
    A new shit has come to light...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •