Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie SB-600 a światło zastane (pytanie początkującego użytkownika lampy)

    Mam takie pytanko odnośnie świeżo kupionej lampy SB-600 i jej użycia. Zastanawiam się nad taką sytuację gdy: jest modelka na dworze (jest późne popołudnie). Robie odczyt w trybie manualnym i wychodzi mi -2EV (celowo niedoświetlam tło, chce żeby było widoczne, a nie całkiem czarne). Teraz pytanie - jak zachowuje się lampa w trybie TTL (założona na F75), bez ustawionej kompensacji ekspozycji. Zauważyłem że w takiej sytuacji jest tendencja do prześwietlania modelki, która stanowi około 30% kadru i jest na pierwszym planie. Chciałby załapać ogólną zasadę ustawiana komensacji expozycji w takiej sytuacji (balans światła zastanego i flasha gdy jest dosyć ciemno, tak żeby tło było widoczne a pierwszy plan poprawnie naświetlony) i zrozumieć w jaki sposób aparat przetwarza dane w takiej sytuacji.
    Czy mierzy światło odbite z całego kadru i dlatego prześwietla główny obiekt i w związku z tym jest to zależne od tego jak "dużo" modela jest na pierwszym planie? Czy może jest tak, że w sytuacji kiedy na aparacie jest niedoświetlenie -2EV lampa to próbuje zrekompensować i daje +2EV? Będe wdzięczny za pomoc w rozwikłaniu tego problemu.
    Nikon D80 | Tamron 17-50/2.8 | SB-800 |

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    lampa nie daje +2EV, bo by to było juz 4 EV róznicy. lampa daje na 0EV.
    a że niedoświetlasz zastane na drabince 2 przysłony, to lampa ma zasadniczy wpływ na obraz - modelke w centrum
    SB600 ma nowy system TTL, do cyfrówek, z przedbłyskami. Czy obsługuje analogi w trybie TTL BL - kompensacja błysku w stosunku do zastanego - chyba nie. Pali ci sie napis TTL BL na wyświetlaczu lampy?

    jak chcesz pokombinować z błyskiem słabszym musiałbyś film przeswietlic światłem zastanym o 2 EV, a lampa by dała na 0 EV. wtedy błysk byłby słabszy, tylko dopalający - o 2 EV własnie.
    Ale uwaga, uwaga - żeby nie miec prześwietlonego o 2 EV filmu zejdź z czułości DX, ustaw ręcznie na niższą czułość - np jak masz film 400 ISO to nastaw, że masz 100 ISO. Oszukasz tak lampę i aparat i bedziesz miał prawidłowe naswietlenie.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    Dodam tylko od siebie, że niestety F75 nie posiada ręcznego ustawiania ISO, natomiast obsługuje tryb TTL BL, bo sam go używam.
    ot pstrykam....

  4. #4

    Domyślnie

    kuba:
    Dodam tylko od siebie, że niestety F75 nie posiada ręcznego ustawiania ISO
    Jak dobrze poszpera w sieci to znajdzie co i gdzie trzeba zamalowac a gdzie dolepic pazlotko z czekolady na kodzie DX zeby zmienic ISO
    Jacek_Z:
    SB600 ma nowy system TTL, do cyfrówek, z przedbłyskami. Czy obsługuje analogi w trybie TTL BL - kompensacja błysku w stosunku do zastanego - chyba nie. Pali ci sie napis TTL BL na wyświetlaczu lampy?
    SB800 i SB600pewnie tez jest zgodna z aparatami w dol, czyli TTL BL bedzie dzialalo i bedzie sie to swiecic na lampie. Dziala wtedy nie w i-TTL tylko w 3D Matrix Fill in Flash czy jak to sie wtedy zwalo i emituje przedblyski tyle ze niewidoczne. Roznica polega na tym ze i-TTL emituje blyski widoczne przed podniesieniem lustra i sa one odczytywane przez zwylka matryce RGB, ktora tez mierzy swiatlo zastane. "Analogowy TTL" emituje blyski niewidoczne dla oka juz po podniesieniu lustra. Blyski te sa odbijane (juz po powrocie do aparatu) od migawki i trafiaja do czujnika swiatla blyskowego. Z moich obserwacji wynika ze "analogowy TTL" byl/jest dokladniejszy ale moze to tylko wieksza tolerancja negatywu powoduje taka obserwacje?

    slonio1:
    Czy mierzy światło odbite z całego kadru i dlatego prześwietla główny obiekt i w związku z tym jest to zależne od tego jak "dużo" modela jest na pierwszym planie?
    Analogowy TTL posiada 5 polowy sensor swiatla blyskowego jeden srodkowy podoby wielkoscia do spota i 4 cwiartki pokrywajace reszte kadru. Podobno lampa emituje przedblyski a aparat dla kazdego elementu czujnika po kolei analizuje swiatlo odbite i na tej podstawie dobiera sile blysku.
    Mam takie pytanko odnośnie świeżo kupionej lampy SB-600 i jej użycia. Zastanawiam się nad taką sytuację gdy: jest modelka na dworze (jest późne popołudnie). Robie odczyt w trybie manualnym i wychodzi mi -2EV (celowo niedoświetlam tło, chce żeby było widoczne, a nie całkiem czarne). Teraz pytanie - jak zachowuje się lampa w trybie TTL (założona na F75), bez ustawionej kompensacji ekspozycji. Zauważyłem że w takiej sytuacji jest tendencja do prześwietlania modelki, która stanowi około 30% kadru i jest na pierwszym planie.
    Dziwne zjawisko bo ja stosujac F70 i SB800 przy podobnych ustawieniach (rzadko schodze ponizej -1EV bo mi drabinki nie staje chyba ze bardzo ciemno) nie obserwuje tendencji do przeswietlania modela/modeli.

    Pozdrawiam.

    P.S. Opisany z grubsza i-TTL nie obejmuje seri D1 i D2 bo one nie zostaly wykastrowane z tradycyjnego czujnika swiatla blyskowego
    Ostatnio edytowane przez jaki71 ; 20-10-2006 o 09:01

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. W F75 działa TLL BL (za wyjątkiem trybu manual).
    Sprawdziłem w książeczce dołączonej do lampy(A collection of sample photos) i jest opisana podobna sytuacja jak moja. Okazuje się ze kiedy główny temat jest przesunięty poza centrum kadru to może nastąpić prześwietlenie. Polecają użycie funkcji FV Lock, której mój aparat nie obsługuje.
    Jak ustawiacie parametry w takiej sytuacji (lampa jako główne źródło światła, ciemne tło z którego chcecie wyciągnąć trochę szegółów i modelka na pierwszym planie
    1. centralnie
    2. z boku)?
    Nikon D80 | Tamron 17-50/2.8 | SB-800 |

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •