Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1

    Domyślnie Oddam Nikona D200 w dobre ręce - i co dalej?

    Witam Szanownych Forumowiczów (i tym bardziej szanowne Forumowiczki),

    Zastanawiam się ostatnio, czy przyszedł właściwy moment na wymianę aparatu fotograficznego (dla nieobytych młodocianych nikoniarzy: chodzi mi o tzw. body)?
    Nie zarabiam na zdjęciach (wręcz regularnie od wielu lat tracę na mym ukochanym hobby). Miałem w swym życiu wiele aparatów, ciemnię, analogi, cyfrówki itd. Miałem Smienę, Zenitha, Practikę, Kiev 88, trzy analogowe nikony, pierwszy aparat cyfrowy fuji i wreszcie pierwszą i jedyną lustrzankę cyfrową - Nikona D200.
    Kocham go za ergonomię, choć irytuje mnie czasem jego waga (dawno już nie jestem nastolatkiem, a w Alpach niestety coraz częściej dostaję zadyszki z nim i szklarnią - nawet niekompletną - uzupełnioną o sprzęt turystyczny). Mam wrażenie, że mam zbyt wiele kilogramów sprzętu i zbyt słabe wyniki przy wyższym ISO, jeśli wiecie, o co mi chodzi.
    Uff, dużo było o sprzęcie To może o tym, co lubię fotografować? Ludzie: wiadomo, że swoje dzieci w tym na pierwszym miejscu Miejsca, które zapierają mi dech w piersiach... Jak już pisałem, nie zarabiam na zdjęciach, ale uwielbiam to zajęcie (i często gęsto mi brakuje magii pojawiania się obrazu na papierze w kuwecie w wywoływaczu, ale takie czasy - ale za plamkowaniem to nie tęsknię).
    No i staję na rozdrożu - w sumie to nie wiem, w którym kierunku mam pójść, innymi słowy wracamy do sprzętu.

    Mam obecnie Nikona D200, Nikkora 17-55 F2.8 (tak na oko ~95% zdjęć z niego - taka uniwersalna bestia) i Tokine 12-24 z czasów nowożytno-cyfrowych, Nikkora 50 1.4 (leży odłogiem - 17-55 go wyparł), 85 1.4 i podobno strasznie słabego 70-300 F4.5-5.6G (aczkolwiek ja tam go lubię - daleko sięga i nie waży jak worek kartofli) plus kilka kilogramów innych foto szpei (statywy głowice lampy i co tam jeszcze chcecie).
    Generalnie waga sprzętu mnie przygniata i jak wsiadam do samolotu to mam pełną torbę czy inny plecak z laptopem, ale jak już mam pójść w góry to wiem, że mam wybierać nieco staranniej... Bo sam to w końcu noszę na grzbiecie.
    W sumie to chciałbym Hasselblada i ze dwóch tragarzy plus lektykę dla mnie, ale bez wygranej w lotto raczej to nie wypali, a że gdzieś tam szkołę skończyłem i statystyka mnie dotknęła, nie planuję życia pod wygraną w kolekturze i w związku z tym zastanawiam się: co dalej?
    Zdaje się, że wiem, co Czornyj miał na myśli pisząc co mu w zdjęciach przeszkadza

    Za nic nie oddam kontroli nad głębią ostrości, bo kocham i portrety ludzi z pięknym bokehem, i zdjęcia w plenerze z maksymalną glębią - dla swojej satysfakcji tłukę różne panoramy i coraz więcej HDR.
    No i nie wiem co dalej - szukam czegoś dla siebie. Myślałem o D90 (+waga -ergonomia), D300S (lubię N17-55 na co dzień i czasem Tokinę a opcja wideo jest dla mnie czystym bonusem - może nie musiałbym ładować kamery Sony do plecaka - chodzi o dzieci - wyjaśnienie dla tych co ich nie mają), D700 (prawdopodobnie najlepsza kontrola nad głębią ostrości i najlepsze wysokie ISO).
    No i nie wiem co zrobić (nie piszcie mi, że mam robić zdjęcia - owszem, robię je i nie czuję się onanistą sprzętowym). Chętnie bym przytulił każdy z aparatów na dwa tygodnie do piersi, żeby zobaczyć, co mi najlepiej leży, ale raczej nie widzę takiej opcji, więc proszę o rady: jak Wy to widzicie, w którą stronę byście poszli? Ja skłaniam się ku opcjom:
    1. Sprzedania obiektywów i body DX (D200 i Nikkora 17-55, Tokiny 12-24) i zakupienia D700 plus coś w szerokim kącie (20-24-28-35) - zostałbym z 50 i 85 - same stałki i stary podobno niedobry 70-300G.
    2. Opycham D200, 50 1.4, 85 1.4: a może go zostawiam i sprzedaję 70-300 choć finansowo to pewnie jest on pomijalny) i kupuę D300s zostając w systemie DX.
    Pozostaje 3 opcja: nie robię nic albo kupuję D90, sprzedaję body D200 i w sumie nie wiem, co zyskuję poza podobno lepszym wysoki ISO I VIDEO.
    Może jakieś rady z Waszej strony? Chętnie poczytam, co byście zrobili na moim miejscu.

  2. #2

    Domyślnie

    jak nie robisz zarobkowo i nie potrzebujesz iso 6400 to zostalbym przy dx i bral d300/d300s (dla mnie filmy aparatami to zmora troche). Co do 70-300 robie nim wiekszosc zdjec zarobkowych gdy potrzebuje tele. Nie jest to demon predkosci ale tragedii tez nie ma. Za ta cene bardzo fajne szklo.

  3. #3

    Domyślnie

    Wiesz, nie do końca rozumiem powodu zamiany puszki.
    W przypadku przejścia na FX, to oczywiste, ale jeśli zmiana puszki spowodowana jest tylko jej wagą, to nie widzę różnicy między D200 a D300, chyba, że zależy ci na filmach.

    Jeśli nie potrzebne ci wysokie ISO, ja zostałbym przy D200.

  4. #4
    Gaduła Awatar wlopis
    Dołączył
    07 2006
    Miasto
    Swarzędz koło Poznania
    Posty
    1 198

    Domyślnie

    Tytułu postu nie rozumiem, jeżeli ciężko z tym co posiadasz, przy Twoim doświadczeniu z fotografią tradycyjną, polecam kupić wydmuszkę F80, pięćdziesiątkę, lekkie tele już posiadasz, dokupić coś szerokiego 20, 24, zadyszki już nie będzie. Moja wypowiedź choć prowokacyjna z pozoru, taką nie miała być.
    SLR/FX/DX/ N/24/35/50/85/SB800/SB600/NX2

  5. #5
    Tata Homera Awatar frostic
    Dołączył
    11 2007
    Miasto
    Bażanorzów Górnośląski ;)
    Posty
    527

    Domyślnie

    A ile Ty przyjacielu zaoszczędzisz wagowo zmieniając d200 na d90 - może lepiej zapakować mniej kanapek albo zrezygnować z jednej flaszki
    Jeżeli jesteś zadowolony z zestawu to dalej nim strzelaj i ciesz się tym
    Jeśli nie bardzo, to faktycznie idź w FX, oczywiście jeśli fundusze dają rade...
    SPAM nadal rządzi! Do spółki z Homerem… i Skiperem

  6. #6

    Domyślnie

    ze swojej perspektywy wyrozniam dwa rodzaje wyjsc w gory:
    1. rodzinny
    2. fotograficzny
    W przypadku pierwszego ograniczalem sie do D300 (d200 mozna traktowac jako to samo) i 18-200vr. Milo, porecznie i co jawazniejsze relatywnie lekko (w porownaniu z tym co masz)
    W przypadku drugiej opcji - sapie, dysze, pot mi oczy zalewa, ale decyduje sie na to z rozmyslem - taki lajf
    pozdrawiam
    Michal
    ".....a nie mowilam ci, ze Nikonami robi sie najlepsze zdjecia? To musiales kupic tego gownianego canona i sam sie o tym przekonac....." malżonka, listopad 2009

  7. #7

    Domyślnie

    Skoro chcesz oddać (czytaj, za friko) nikona w dobre ręce to moje chyba są natyle dobre żeby go przyjąć
    NIKON

  8. #8

    Domyślnie

    Zszokuj ludzi - oddaj mi go za darmo. Zobacz, ile zyskasz wolnego czasu. I już nic nie będzie ciążyć w plecaku

    Ale na poważnie, to zakup D300 może i bym polecił - ale to kawał kloca jest. Może raczej coś "lekkiego" z uniwersalnym długim zoomem Albo szpiegowski Panasonic LX-3 do kieszonki? Tyle, że potem trzeba jakoś przełknąć gorycz jakości pikseliozy...
    Samsung GX-1S|D300|SB-800|YH-324 + 327RC2|MeiKe MK-D300|Kata 3N1-30

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Ja widzę takie opcje:
    1. zostań z tym co masz.
    2. jak brak ci wysokiego ISO - kup D300 lub (nieco gorsza ergonomia) D90. Zyskasz z 1,3 EV
    3. jeśli priorytetem jest kontrola GO, portrety - kup D700. Oczywiście wysokie ISO też wtedy zyskasz o jakieś 2 EV.

    D300 i D700 są nie lżejsze niż D200. D90 jest lżejszy.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #10

    Domyślnie

    A ja ten problem rozwiązałem jescze inaczej:
    - Tam, gdzie zależy mi na lekkości zestawu (wycieczki, fotografia jako drugi plan jakiejś sytuacji) zabieram FM2+2-3 stałki.
    - Wszędzie indziej tacham całą torbę fotograficzną z całością sprzętu, jaki posiadam.

    Innym rozwiązaniem mogłobybyć: D700 + masa dobrego szkłą tam, gdzie fotografia ma najwyższy priorytet, D5k/D3k+18-200VR na wycieczki

    Choć ja lubię fotografię analogową, więc FM2 pełni również inną rolę, niż tylko "lekki korpus".
    IMO - nie ma sprzętu który będzie lekki i uniwersalny _oraz_ jakościowo wyśmienity.
    Albo - albo. Niestety.
    24355050508080135105200...
    www.jswierad.pl

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •