Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18
  1. #1

    Domyślnie D90 i przestrzeń barw adobe

    Cześć!

    Mam pewien problem. Mianowicie wczoraj przestawilem przestrzen barw na adobe. W instrukcji przeczytalem ze jest ona lepsza do obróbki. Dzis gdy obrobiłem zdjęcie w ps, kolory z ps różnią się od tych po zapisie w jpg. Dodam może że zdjęć nie robiłem w raw tylko jpeg. Proszę o pomoc co zrobić aby kolory pozostały takie jak w ps. Mam jeszcze pytanie jakiej przestrzeni barw Wy używacie?

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez rafciowie ; 10-08-2009 o 10:48

  2. #2
    Oszczędny w słowach Awatar sdnk
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Złotoryja / Bolesławiec
    Posty
    168

    Domyślnie

    zostaw sRGB i bedziesz miał spokój.
    D80+N18-55VR+N50/1.8+N35/1.8+SB-900+pare kilo ficzerów

  3. #3

    Domyślnie

    Ja używam sRGB. Czy przy zapisywaniu wybrałeś najlepszą jakość zdjęcia oraz odpowiedni format. To może być jedna z przyczyn powstałego "zjawiska". Z ps'em mam nie za wiele wspólnego wiec dobrze byłoby aby ktoś bardziej ogarnięty w tym temacie również się wypowiedział.
    "nie pióro czyni obraz lecz malarz"
    Pozdro Kuba

  4. #4

    Domyślnie

    byyyyyyyyyyyyyło
    przed zapisaniem pliku jako jpg skonwertuj do sRGB i będziesz widział to samo w przeglądarce co w PS

  5. #5

    Domyślnie

    A jak nie masz monitora za 8000+ zł, czy drukarki za tyle samo lub więcej to się nie baw w aRGB bo i tak szerszej spektrum kolorów nie zauważysz. Tylko jest problem, bo trzeba konwertować.
    "Am Anfang schaute ich mich um, konnte aber den Wagen, von dem ich träumte, nicht finden. Also beschloss ich, ihn mir selber zu bauen." F.Porsche

  6. #6

    Domyślnie

    No juz wiem co trzeba zrobic. Przed zapisaniem musialem wybrac profil ICC i jest juz dobrze. A co do sRGB to jakos odnioslem wrazenie ze latwiej jest edytowac foty na adobe. Moze tak mi sie tylko wydaje

  7. #7

    Domyślnie

    Przepraszam, ale czy mógłby ktoś dokładniej opisać na czym polega owe zapisywanie i kowersja?
    W moim d90 przestrzeń barw mam ustawioną na sRGB, zdjęcia w większości robię w jpg, a przeglądam na kompie używając przeglądarki Windows'a.
    Problem w tym, że kiedy przeglądam zdjęcia na kompie, to jestem daleki od zadowolenia, dopiero kiedy przeglądałem moje zdjęcia u znajomego przy użyciu PS, było ok.
    Dodam jeszcza, że na kompie zarządzanie kolorami też mam w profilu sRGB.
    Z góry wielkie dzięki za "łopatologiczną" wykładnię problemu.

  8. #8

    Domyślnie

    Więc może ja opiszę Tobie jak sprawa wyglądała u mnie, ale konkretnie na Twoje pytania nie odpowiem. Zmieniłem ustawienia przestrzeni barw z sRGB na adobe. W intrukcji wyczytałem, że jest o ustawienie pod obróbkę, a często obrabiam foty w ps. No ale gdy po przeróbce chciałem zapisać zdjęcie to po włączeniu przeglądarki windowsa kolory nie były takie jak w ps. No to wziąłem to zdjecie przerobione i otworzyłem je za pomocą ps. Zdziwiłem się, bo kolory mimo ze w przegladarce windowsa byly inne to w ps byly nadal takie jak po przerobce. Dopiero później doszedłem, że przy zapisywaniu należy zaznaczyć opcję "profil ICC" (tutaj chyba następuje konwersja kolorów, tak mi sie przynajkniej wydaje) i kolory sa juz takie jak je zmieniłem w ps.

  9. #9
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2008
    Miasto
    Inowrocław
    Posty
    95

    Domyślnie

    Adobe RGB daje Wam tylko efekt placebo - bo jest większe spektrum, bo jest profesjonalne itd.


    Prawda jest taka:

    - na monitorze nie zobaczysz różnicy: stare CRT i zwykłe LCD mają przestrzeń sRGB (LCD w większości nawet sRGB nie wyciągają), dopiero profesjonalne LCD (przez duże P) mają prawie całą przestrzeń Adobe RGB

    - fotolaby (te zwykłe, popularne) pracują na sRGB

    - drukarki foto (te zwykłe, popularne) pracują na sRGB


    Czyli bawiąc się w profesjonalne Adobe RGB tworzycie sobie profesjonalny mętlik i niepotrzebną nic nie dającą dodatkową robotę w przekonwertowywanie i takie tam duperele..


    Pewnie kolega Czornyj mógłby się wypowiedzieć w tej kwestii bardziej rzeczowo.

  10. #10

    Domyślnie

    a tak z ciekawości Rafciowie, gdzie znajdujesz "profil ICC" ?
    Mam jeszcze jedno spostrzeżnie. Mianowicie gdy oglądam zdjęcia zamieszczone na różnych portalach robione taką puszką jak moja i z tym samym szkłem i nawet nigdzie nie obrabiane, to wszystko jest ok, natomiast gdy zrzucę moje fotki do tego samego kompa, to tak jak wspomniałem - nie jest za dobrze.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •