Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Domyślnie zdjecia wody, problem z dlugimi czasami

    witam, widziałem ładne zdjecia np potoków czy wodospadów gdzie wykorzystano długie czasy naswietlania, otóż mój problem polega na tym ze gdy chce ustawić czas rzędu 2s ( zeby płynąca woda uzyskała ten bejeczny efekt) to zdjecia wychodza prześwietlone - przesłona nie moze sie na tyle przymknąć i wpada matryce zbyt dużo swiatła, a więc czy ja robie coś źle? czy musze dokupic jakis filtr na obiektyw?

    Aparat nikon d90, 18 - 105 vr

  2. #2

    Domyślnie

    Kup sobie jakieś filtry ND. Inaczej nic z tego nie wyjdzie.
    Jacek

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli jest za jasno to możesz wykorzystać filtr szary taki jak ND400 (lub słabsze ND4, ND8 - jeśli oczywiście wystarczą). Prostsza metoda to poczekać na pochmurną pogodę lub fotografować późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem. Spokojnie przy pochmurnym niebie, jeśli strumyk jest w lesie uzyskasz czasy nawet 15s bez jakichkolwiek filtrów.


    Pzdr
    www.krainafotografii.pl
    flickr
    F301, 2xS5Pro; 8, 17-50, 35; 50; 85; 105; 80-200; SB800

  4. #4

    Domyślnie

    poczekaja na złotą godzinę.... spokojnie da radę bez filtrów.

  5. #5
    Oszczędny w słowach Awatar pukas
    Dołączył
    09 2008
    Miasto
    Małopolska
    Posty
    233

    Domyślnie

    za pare złotych wychaczysz filtr ND ( cena zależy od producenta) im lepszy tym droższy - jak zawsze - przy tych najtańszych będziesz miał zafarb jak tu :
    (D80 ND8 digitalking + 18-50VR)
    ale można to usunąć w psie
    opłaca się kupić filierek bo nie musisz czekać na odpowiednie światło (a nie zawsze jest ku temu okazja) - no i można go wykorzystać np do ciekawych fotografii w mieście w zatłoczonym miejscu, albo na stacji kolejowej
    (Minolta A2 - fotka z ręki wiec ostrość kuleje :-/)
    Ostatnio edytowane przez pukas ; 09-07-2009 o 13:03
    nie trzeba wzywać doktora

  6. #6

    Domyślnie

    A z przesłoną 22 i/albo korekta ekspozycji nie pójdzie? Poza tym, jeśli zdjęcie jest w NEFie to można zrobić nawet jak jest trochę prześwietlone a potem przy obróbce poprawić ekspozycję. Ale i tak oczywiście fajnie dodać filtr polaryzacyjny.


  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez songvari Zobacz posta
    A z przesłoną 22 i/albo korekta ekspozycji nie pójdzie? Poza tym, jeśli zdjęcie jest w NEFie to można zrobić nawet jak jest trochę prześwietlone a potem przy obróbce poprawić ekspozycję. Ale i tak oczywiście fajnie dodać filtr polaryzacyjny.

    nie pójdzie z przesłona 22, próbowałem róznież z korekta ekspozycji, uwierz ze nawet w PS nie da sie tego obrobic, zdjecie wyglądało prawie jak jasna kartka z plamami....

  8. #8

    Domyślnie

    Bo takich zdjęć nie robi się w południe.
    Jak już wcześniej radzono:
    Cytat Zamieszczone przez sokrates Zobacz posta
    poczekaja na złotą godzinę.... spokojnie da radę bez filtrów.
    D700, D300 + MB-D10, N 14-24/2.8, N 35/2, N 50/1.4g, N 70-200/2.8 vrI N SB-900, S EF-500 DG SUPER, Mf 055xprob + 804rc2, Lowepro SR D550 AW

  9. #9
    Oszczędny w słowach Awatar pukas
    Dołączył
    09 2008
    Miasto
    Małopolska
    Posty
    233

    Domyślnie

    no tak - ale nie zawsze masz możliwość czekać - a jak kupi jakiś filterek ND, to bedzie musiał tylko wyczekać odpowiednią chwile
    nie trzeba wzywać doktora

  10. #10

    Domyślnie

    tak sie zastanawiam co kupic, nd4 czy nd8? szczególnie chodzi mi o robie zdjęc strumykom, ogólnie płynącej wodzie. wiem ze najlepiej obydwa, ale mysle ze bede go używał sporadycznie i szkoda mi pieniedzy na dwa
    Ostatnio edytowane przez marek85 ; 14-07-2009 o 22:07

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •