Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie D300 - dziwna współpraca z manualnym 85/1.4

    Zastanawia mnie pewna rzecz. Otóż jakiś czas temu zakupiłem tytułowy obiektyw. Dotychczas pracowałem na obiektywah o jasności 1.8 i 2.8, ten Samyang to pierwszy tak jasny obiektyw z jakim mam do czynienia. Mój problem polega na tym, że z 50/1.8 i 135/2.8 aparat poprawnie mierzył światło i dobierał ekspozycję w trybie priorytetu przysłony. Z Samyangiem występują straszne prześwietlenia, niezależnie od wybranej przysłony. Zdarzają się nawet na 2.8 i na f4.0, czy ktoś się z tym zetknął? Czemu akurat z tym obiektywem moj d300 ma taki problem z poprawnym pomiarem ekspozycji? Nadmienię tylko, że zdaję sobie sprawę jakie ograniczenia nakłada używanie manualnego szkła (pomiar punktowy tylko w środku kadru, koniecznośc zdefiniowania ręcznego parametrów obiektywu w body itp.) i wierzcie mi, wszystko co wedle posiadanej przeze mnie wiedzy mogłem skonfigurować ręcznie, skonfigurowałem poprawnie. Aby prześwietlenia nie występowaly musialem ustawić stałą korekcję ekspozycji na -1,7EV. Dlaczego w innych obiektywach nie bylo to konieczne? Wspomniany Nikkor 135/2.8 to również był obiektyw manualny i nie bylo z nim kłopotu z tak drastycznymi błędami w pomiarze.
    http://facebook.com/fotomagik
    D700 + N70-200/2.8 + N20/2.8 + N50/1.8 + N85/1.8 + N135/2.8 + S15/3.5 + SB900 i kilka innych pierdół

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez remiksson Zobacz posta
    .. Nadmienię tylko, że zdaję sobie sprawę jakie ograniczenia nakłada używanie manualnego szkła (pomiar punktowy tylko w środku kadru, ...
    wcale nie jest tak, ma się wszystkie pomiary, nie tylko punktowy. Przekłamania masz zapewne przez nieumiejętne posługiwanie się punktowym.
    Sprawdź czy dobrze masz ustawione wpisane parametry szkła i czy w momencie gdy robisz zdjęcia na pewno aparat wie, że używasz tego własnie szkła.
    Popatrz na exif zrobionego zdjęcia jpg - co ma wpisane? Jaką ogniskową?
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    Jacek_Z: aparat poprawni wykrywa obiektyw, parametry ręczne podałem poprawnie. Przysłona również jest rozpoznawana prawidłowo. A przepalenia nie dotyczą tylko i wyłacznie pomiaru punktowego ale wszystkich pomiarów. O punktowym wspomniałem dlatego, że jak wiadomo Nikon z obiektywami pozbawionymi procesora mierzy punktowo tylko w centrum kadru, a nie tam gdzie aktualnie znajduje sie punkt ostrości. I zaręczam, że wiem jak posługiwać się tymi pomiarami, z poprzednimi szkłami nie bylo takich problemów, mimo iz jedno z poprzednich szkieł to również był obiektyw manualny bez procesora.
    http://facebook.com/fotomagik
    D700 + N70-200/2.8 + N20/2.8 + N50/1.8 + N85/1.8 + N135/2.8 + S15/3.5 + SB900 i kilka innych pierdół

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez remiksson Zobacz posta
    Jacek_Z: O punktowym wspomniałem dlatego, że jak wiadomo Nikon z obiektywami pozbawionymi procesora mierzy punktowo tylko w centrum kadru, a nie tam gdzie aktualnie znajduje sie punkt ostrości.
    pierwsze slysze (edit: tzn. mam na mysli, ze nie jest to jedyny dzialajacy tryb pomiaru.)


    pozdro
    Andrzej
    Ostatnio edytowane przez sejmajnejm ; 28-06-2009 o 22:26

  5. #5

    Domyślnie

    Ja mając zapiętego Pentacona 135 2.8 zawsze mierzę matrycowym (zarówno w d700 jak i d2x)
    W obu korpusach kompensacja +0.7 i histogramy idealne.
    24355050508080135105200...
    www.jswierad.pl

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez messer Zobacz posta
    Ja mając zapiętego Pentacona 135 2.8 zawsze mierzę matrycowym (zarówno w d700 jak i d2x)
    W obu korpusach kompensacja +0.7 i histogramy idealne.

    Widzisz, a ja w poprzednich szkłach miałem kompensację na 0 i histogramy takie jak powinny być. Tylko z tym Samyangiem muszę aż o -1,7EV kompensować i ciekawi mnie czy inni użytkownicy tego szkła też zauważyli coś podobnego? W sumie to pewnie nie wina szkła lecz korpusu, w końcu to on mierzy światło, tylko dlaczego akurat z tym szkłem? Tego nie rozumiem.

    Cytat Zamieszczone przez sejmajnejm Zobacz posta
    pierwsze slysze (edit: tzn. mam na mysli, ze nie jest to jedyny dzialajacy tryb pomiaru.)


    pozdro
    Andrzej
    Działają wszystkie pomiary. Tyle że punktowo mierząc światło mając podpięty np. 50/1.8 lub jakikolwiek inny z procesorem, korpus mierzy tam gdzie jest aktywny punkt ostrości. W manualnych szkłach bez procesora w pomiarze punktowym ostrośc możesz ustawić gdzie chcesz, a pomiar będzie dotyczył tylko centralnego pola.

    Cytat Zamieszczone przez sejmajnejm Zobacz posta
    pierwsze slysze (edit: tzn. mam na mysli, ze nie jest to jedyny dzialajacy tryb pomiaru.)


    pozdro
    Andrzej
    Strona 102 instrukcji do D300, proponuję zajrzeć
    Ostatnio edytowane przez JK ; 01-07-2009 o 11:27
    http://facebook.com/fotomagik
    D700 + N70-200/2.8 + N20/2.8 + N50/1.8 + N85/1.8 + N135/2.8 + S15/3.5 + SB900 i kilka innych pierdół

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •