Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
  1. #1

    Domyślnie filtry do D60 - kilka pytań

    Od niedawna jestem posiadaczem D60 + kit 18-55.
    Przymierzam się do kupna filtru polaryzacyjnego i UV w związku z tym mam kilka pytań.
    Zastanawiam się nad zestawem:
    polar <-- filtr firmy marumi (Filtr polaryzacyjny Sunpak/Marumi DHG)
    UV <-- filtr hoya (UV HOYA PRO1 Digital 52 mm)

    1) Gdzie znajdę zestawienie tych firm z opisem które maja gwint z przodu a które nie?
    2) Jak jest z winietowaniem przy obiektywie 18-55 i 55-200, który będzie następny w moim zestawie. Czy jeśli będę chciał stosować oba filtry razem na tych obiektywach to muszę mieć filtry w wersji slim?
    3) Jeśli nie muszą być oba tylko jeden w wersji slim to który? Polar czy UV?
    4) I chyba już najgłupsze pytanie świata Jest jakaś różnica w sposobie stosowania tych filtrów?
    Który pierwszy nakręcany jest na obiektyw polar czy UV, czy to ma jakieś odwzorowanie w zdjęciach?
    5) Czy to dobre połączenie polara z UV nad jakim się zastanawiam?
    Ostatnio edytowane przez gregorian76 ; 12-06-2009 o 20:45
    __________________________________________
    http://strony.toya.net.pl/~gregorian76/
    D60 + 18-55 VR

  2. #2

    Domyślnie

    osobicie moim skromnym zdaniem to UV bym sobie odpuscil

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gregorian76 Zobacz posta
    Od niedawna jestem posiadaczem D60 + kit 18-55.
    Przymierzam się do kupna filtru polaryzacyjnego i UV w związku z tym mam kilka pytań.
    Zastanawiam się nad zestawem:
    polar <-- filtr firmy marumi (Filtr polaryzacyjny Sunpak/Marumi DHG)
    UV <-- filtr hoya (UV HOYA PRO1 Digital 52 mm)

    1) Gdzie znajdę zestawienie tych firm z opisem które maja gwint z przodu a które nie?
    2) Jak jest z winietowaniem przy obiektywie 18-55 i 55-200, który będzie następny w moim zestawie. Czy jeśli będę chciał stosować oba filtry razem na tych obiektywach to muszę mieć filtry w wersji slim?
    3) Jeśli nie muszą być oba tylko jeden w wersji slim to który? Polar czy UV?
    4) I chyba już najgłupsze pytanie świata Jest jakaś różnica w sposobie stosowania tych filtrów?
    Który pierwszy nakręcany jest na obiektyw polar czy UV, czy to ma jakieś odwzorowanie w zdjęciach?
    5) Czy to dobre połączenie polara z UV nad jakim się zastanawiam?
    Dlaczego chcesz zapłacić za coś z czego nie wiesz jak korzystać? Poczytaj w tematach przyklejonych u góry o używaniu filtrów to powinno wyjasnić wszystkie twoje pytania a nawet sporo wiecej .

  4. #4

    Domyślnie

    Na dniach (mialem nawet dziś...) zamawiam filtry i kupuję dokładnie te dwa które wymieniłeś. Jeszcze myśle nad UV i kurcze choć niby zbędne, to jednak zawsze to szkiełko na obiektywie daje troche spokoju... (za każdym razem jak wydaje mi się że mam rysę na obiektywie to mi temperatura skacze )

  5. #5

    Domyślnie

    polar <-- filtr firmy marumi (Filtr polaryzacyjny Sunpak/Marumi DHG)
    UV <-- filtr hoya (UV HOYA PRO1 Digital 52 mm)
    Będziesz miał droższe filtry niż obiektyw
    Kiedyś miałem 18-55 i chyba ze zwykłym polarem nie winietował ale pewny nie jestem, uv kę odpuść to nie hiper drogie szkło aby kupować uv z górnej półki o ile w ogóle kupować, polar się przyda; dalej polarem "się kręci" uv na stałę więc jak się zdecydujesz na oba to uv jako pierwszy, polara zakręcasz, kiedy chcesz go świadomie użyć a oba razem na 18mm na bank będą winietować

    Jeszcze myśle nad UV i kurcze choć niby zbędne, to jednak zawsze to szkiełko na obiektywie daje troche spokoju... (za każdym razem jak wydaje mi się że mam rysę na obiektywie to mi temperatura skacze
    Tak ale T17-50 to całkiem inne zacniejsze szkło niż kitowy 18-55 który można dostać za 200-250zł
    Ostatnio edytowane przez pppppp ; 12-06-2009 o 21:51
    D60 N18-200VR, N35 1.8, Helios 58 2.0, T90, MZ 48, SB 400

  6. #6

    Domyślnie

    Więc skoro razem mają winietować, to UV 'na stałe', a polar zamiennie gdy chcesz go użyć

  7. #7

    Domyślnie

    Używam filtrów takich jak w stopce. Jak nakręcę polara na UV to winietuje. Nie rozumiem dlaczego jackrabbit nie poleca używania UV-ki. Jest to najprostsza ochrona obiektywu przez jakimiś uszkodzeniami. Ktoś tu na forum opisał jak go UV-ka uratowała przed czyszczeniem obiektywu gdy mu pies jęzorem chlasnął prosto w obiektyw. Nawet dla takich spraw warto wydać te parę złotych i mieć spokój.
    Wracając do tematu. Tak jak napisał pppppp - najpierw UV potem polar. Pod warunkiem oczywiście, że chcesz go świadomie użyć, a nie tylko p oto aby był, bo wtedy nie spełni swojego zadania.
    Zrobiłem prosty test filtra polaryzacyjnego przed monitorem LCD. Kręciłem filtrem i w pewnym ustawieniu obraz widziany przez filtr robił się zupełnie czarny. Tak było z Marumi, z tanim filtrem z alledrogo.pl niestety ale takiego efektu nie uzyskałem. Test taki widziałem gdzieś w necie. I z tego powodu wydałem trochę więcej i kupiłem firmowy. Z UV-ka było podobnie (no testów nie robiłem), ale wolałem wydać tylko trochę więcej i kupić też coś firmowego.
    N

  8. #8

    Domyślnie

    CO do UV i ochrony obiektywu przed ewentualnym kupnem trzeba sobie zadać jedno pytanie: czy rzeczywiście go potrzebuje i w jakich sytuacjach będe robił zdjęcia. Dlatego ja narazie z niego zrezygnowałem (na horyzoncie plenery, portret, żadne tam 'ryzykowne' sytuacje )

  9. #9

    Domyślnie

    Filtr UV w górach bądź nad morzem eliminuje promieniowanie ultrafioletowe, które może mieć wpływ na kolory zdjęć. Nie jest to wielki wydatek w stosunki do polara czy nawet samego aparatu Za Hoyę ze stopki dałem 45 zeta. Jesli chcesz coś taniego to na alledrogo są i po dychu.
    N

  10. #10

    Domyślnie

    Szmelcu po dychu to nie biore Myślałem nad Hoya pro1 (ok.100zł dla mnie)

    Jade na wakacje w góry - będe miał polar pewnie prawie non stop...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •