Close

Strona 769 z 829 PierwszyPierwszy ... 269669719759767768769770771779819 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 7 681 do 7 690 z 8281
  1. #7681

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Śprotek Zobacz posta
    A jaka jest trwałość kalibratora i1 Display Pro od XRite? Da się jakoś zweryfikować czy po latach wszystko z nim ok?
    Tu jest wątek w tym temacie: https://forum.nikoniarze.pl/threads/...87-kalibratora

  2. #7682

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sruba Zobacz posta
    NEC EA245WMi-2 w wersji Color Tuned lub - lepiej - COLOR
    Dla zainteresowanych. Wcale nie trzeba dopłacać do tych wynalazków. Wystarczy zwykła wersja NEC EA245WMI-2 - ta najtańsza, biurowa, prosto z magazynu. Kilka dni temu miałem możliwość przekonania się o co chodzi z tą "staranną selekcją". Otóż chodzi tylko o wyciąganie kasy. Znajomy kupił do biura sześć zwykłych EA245WMi-2, jak leci, bez przebierania, bez otwierania pudeł. Tanio kupił i jeszcze upust dostał za ilość - wyszło podobno poniżej 1200.00 PLN (plus VAT) za sztukę. Postanowiłem pobawić się chwilę i posprawdzać mu te monitory - tak z ciekawości. Jakiś czas temu sam kupiłem wersję ColorTuned, wiec było z czym porównać. Jeden komputer, kolejno podłączane monitory, każdy wygrzewany po około 30 minut przed pomiarem, czyli warunki porównywalne. Wyniki kalibracji za pomocą SpectraView II były następujące:

    - średnia DeltaE dla wszystkich monitorów wychodziła w granicach: 0.21 - 0.34
    - maksymalna DeltaE dla wszystkich monitorów wychodziła w granicach: 0.36 - 0.48
    - dla czerni w żadnym monitorze DeltaE nie przekroczyła 1.20

    Okazało się, że ten ColorTuned wcale nie był najlepszy. Fakt, mieścił się blisko dolnej granicy podanych przedziałów (odpowiednio: 0.22, 0.39 i 1.01), ale najlepszy nie był. Mądrzy ludzie gadają, że jeśli DeltaE jest poniżej 3.0, to obrazy są praktycznie nierozróżnialne, a wyniki poniżej 2.0 należy traktować jako skutek błędów pomiaru. Ale ja tam się nie znam.

    Ja tym sprzętem nie handluję. Nie mam w tym żadnego interesu. Po prostu nadarzyła się okazja, więc postanowiłem sprawdzić, co oznacza ta niby "selekcja". Wnioski wyciągnijcie sobie sami. Dyskusji nie zamierzam podejmować, bo z faktami się nie dyskutuje.
    Jacek

  3. #7683

    Domyślnie

    ColorTuned to jest dokładnie to samo co seryjny, więc nic dziwnego. Ideą CT jest wgranie jednej linearyzacji i typowych parametrów 6500/80/2,2, dołożenie licencji na SpectraView i rozszerzonej gwarancji standardowej do 5 lat.

    COLOR są to monitory z przebieranymi panelami, wykluczanymi wszystkimi wadami matrycy (nierówności, piksele, wycieki), widocznymi w normalnych warunkach, rozszerzoną gwarancją na piksele. Indywidualnie, każda sztuka osobno prekalibrowane do kilku popularnych dziedzin zastosowań, w tym foto, optymalizowane pod często spotykane laby, profil do zastosowań bardzo obciążających wzrok, a każdy z podziałem na kilka wariantów oświetleniowych. Jest to więc "gotowiec", przy którym ilość czynności obsługowych jest ograniczona do absolutnego minimum.

    dE 3 lub więcej - laik widzi dwa różne kolory
    dE 2 do 3 - fachowiec widzi dwa różne kolory
    dE 1 do 2 - fachowiec widzi różnicę
    dE poniżej 1 - nie widać różnicy

    W przypadku monitorów selekcjonowanych faktycznie wybierane są najlepsze, w których układ błędów jest nie tylko najmniejszy ale i najrówniejszy. Np taki:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2020-06-19 o 10.57.35.png
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	190,2 KB
ID:	40560

    Nie miał Pan do czynienia ani z monitorami programu COLOR ani tym bardziej z selekcjonowanymi, więc proponuję się nie rozpędzać z wnioskowaniem.

  4. #7684

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    .....
    dE 3 lub więcej - laik widzi dwa różne kolory
    dE 2 do 3 - fachowiec widzi dwa różne kolory
    dE 1 do 2 - fachowiec widzi różnicę
    dE poniżej 1 - nie widać różnicy
    .....
    Lepszego potwierdzenia chyba już nie potrzeba. Facet, który żyje ze sprzedaży monitorów potwierdził jednoznacznie - nie widać różnicy. Czyli ta cała "selekcja" jest tylko sprytnym uzasadnieniem podnoszenia cen i zwiększania, niekoniecznie uzasadnionego, zarobku handlarza.
    Jacek

  5. #7685

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    Czyli ta cała "selekcja" jest tylko sprytnym uzasadnieniem podnoszenia cen i zwiększania, niekoniecznie uzasadnionego, zarobku handlarza.
    Nie ma czegoś takiego jak nieuzasadniony zarobek "handlarza" (ja bym powiedział - przedsiębiorcy). Rynek rządzi się prostym prawem popytu i podaży. Jest klient, który chce mieć "ZWYKŁĄ" (wg niektórych) wersję produktu za NIEZWYKŁE pieniądze? Proszę bardzo. Opis nomenklatury stosowanej przy np. monitorach NEC i opis tego, czego możemy oczekiwać za taką cenę a czego za cenę wyższą nie jest tajemnicą. Każdy przed zakupem może tą wiedzę posiąść. Ot choćby tutaj wyżej kolega wykłada po raz kolejny kawę na ławę. Nie ma logicznego argumentu za tym, aby sprzedawca nie wyceniał swojej pracy przy sprawdzaniu monitora, kalibracji, dołożenia oprogramowania itp. A to na ile to wyceni to jest tylko i wyłącznie sprawa pomiędzy nim a kupującym. To tak odbiegając od tematu foto bo jako, że to hobby do najtańszych nie należy to jest ono nierozerwalnie związane z finansami, przedsiębiorczością i marketingiem

  6. #7686

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    Lepszego potwierdzenia chyba już nie potrzeba. Facet, który żyje ze sprzedaży monitorów potwierdził jednoznacznie - nie widać różnicy. Czyli ta cała "selekcja" jest tylko sprytnym uzasadnieniem podnoszenia cen i zwiększania, niekoniecznie uzasadnionego, zarobku handlarza.
    Facet żyje ze sprzedaży monitorów a Ty ze stalkowania go na forum. To jakaś fobia.

  7. #7687

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    Po prostu nadarzyła się okazja, więc postanowiłem sprawdzić, co oznacza ta niby "selekcja". Wnioski wyciągnijcie sobie sami. Dyskusji nie zamierzam podejmować, bo z faktami się nie dyskutuje.
    Seria ColorTuned nigdy nie była selekcjonowana - jest to seria monitorów skalibrowanych w centrali NEC DS w Krakowie, z rozszerzoną gwarancją i załączonym oprogramowaniem do rekalibracji. Każdy seryjny monitor EA daje się perfekcyjnie skalibrować sprzętowo dzięki wewnętrznej 14-o bitowej LUT, z odchyłkami poniżej progu ludzkiej percepcji (te pomierzone to i tak jest tylko wynik powtarzalności relatywnie prostego i taniego kolorymetru).

    Ideą serii ColorTuned było dostarczenie fotografom i grafikom gotowego, skalibrowanego rozwiązania - nie każdy ma sensor i umie się nim posługiwać (mimo iż zwykle jest to stosunkowo proste). Rynek bardzo dobrze przyjął tą serię i okazała się sporym sukcesem (nawet klienci z rynków UE zaczęli się nią interesować) dlatego Tom01 zaczął ją "poprawiać" - selekcjonować, wygrzewać, kalibrować w dwustu wariantach, okazdzać i odprawiać czary voo-doo, a na koniec oklejać własnymi naklejkami "ColorTuned by Mastiff", skutkiem ostatniego naruszenia NEC DS zabronił mu sprzedawać tą serię - przez co powstała jego własna seria COLOR.

    Monitory serii EA są fabrycznie zagadkowo powtarzalne i oczywiście za sprawą precyzyjnej, 14-o bitowej LUT kalibrują się łatwo i idealnie, więc firma NEC DS nigdy nie oferowała ich selekcji, bo nic by ona nie wnosiła. Proszę uprzejmie nie mylić mitologii zbudowanej wokół tej serii przez Tom01 z faktami.
    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 19-06-2020 o 12:16

  8. #7688

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    Dla zainteresowanych. Wcale nie trzeba dopłacać do tych wynalazków. Wystarczy zwykła wersja NEC EA245WMI-2 - ta najtańsza, biurowa, prosto z magazynu. Kilka dni temu miałem możliwość przekonania się o co chodzi z tą "staranną selekcją". Otóż chodzi tylko o wyciąganie kasy. Znajomy kupił do biura sześć zwykłych EA245WMi-2, jak leci, bez przebierania, bez otwierania pudeł. Tanio kupił i jeszcze upust dostał za ilość - wyszło podobno poniżej 1200.00 PLN (plus VAT) za sztukę. Postanowiłem pobawić się chwilę i posprawdzać mu te monitory - tak z ciekawości. Jakiś czas temu sam kupiłem wersję ColorTuned, wiec było z czym porównać. Jeden komputer, kolejno podłączane monitory, każdy wygrzewany po około 30 minut przed pomiarem, czyli warunki porównywalne. Wyniki kalibracji za pomocą SpectraView II były następujące:

    - średnia DeltaE dla wszystkich monitorów wychodziła w granicach: 0.21 - 0.34
    - maksymalna DeltaE dla wszystkich monitorów wychodziła w granicach: 0.36 - 0.48
    - dla czerni w żadnym monitorze DeltaE nie przekroczyła 1.20

    Okazało się, że ten ColorTuned wcale nie był najlepszy. Fakt, mieścił się blisko dolnej granicy podanych przedziałów (odpowiednio: 0.22, 0.39 i 1.01), ale najlepszy nie był. Mądrzy ludzie gadają, że jeśli DeltaE jest poniżej 3.0, to obrazy są praktycznie nierozróżnialne, a wyniki poniżej 2.0 należy traktować jako skutek błędów pomiaru. Ale ja tam się nie znam.

    Ja tym sprzętem nie handluję. Nie mam w tym żadnego interesu. Po prostu nadarzyła się okazja, więc postanowiłem sprawdzić, co oznacza ta niby "selekcja". Wnioski wyciągnijcie sobie sami. Dyskusji nie zamierzam podejmować, bo z faktami się nie dyskutuje.
    Jedno ale, ponieważ pomijasz pewien kluczowy aspekt. "Goła" wersja wymaga kalibracji, wiec oprócz monitora musisz mieć/zakupić kolorymetr/spektrofotometr oraz oprogramowanie. W przypadku wersi ColorTuned czy Color (już nie wnikając jak bardzo selekcjonowane lub nie, są te monitory przez sprzedawcę) nie musisz już robić niczego poza podłączeniem monitora i włączenia ustawionej, przygotowanej kalibracji pod konkretne warunki. W ten sposób osoba, która nie ma pojęcia, chęci, kasy, wyposażenia, wiedzy o co chodzi z tymi kalibracjami ma gotowy, ustawiony monitor bez wnikania i grzebania w środku. Wygodne i dla wielu użyteczne, kto nie chce się bawić lub nie umie w ustawianie monitora. I za to jest dodatkowa kasa i w moim mniemaniu jest to bardzo uczciwe. I dużo tańsze niż zakup kolorymetru lub spektrofotometru dobrej klasy. Natomiast jeśli masz kalibrator, oprogramowanie i wiedzę jak to zrobić to faktycznie dopłacanie może nie mieć sensu, bo samemu masz narzędzia i wiedzę jak skalibrować sobie monitor dokładnie pod swoje potrzeby. Zupałnie nie rozumiem tych wszystkich inwektyw skierowanych do @Tom01, przedstawia w sposób bardzo klarowny i jasny wszelkie cechy oferowanego produktu, nazywanie go "handlarzem" (przepraszam, czy sprzedawanie sprzętu elektronicznego, monitorów to jest jakaś hańba, paserstwo, oszustwo????). W zasadzie to twierdzenie, że nie ma różnicy między wersjami podstawowymi a "upgradowanymi" jest wprowadzaniem w błąd, bo wersja "upgrade" jest gotowa do użytku bez żadnych dodatkowych nakładów, a podstawowa wymaga kalibracji. I nagle ktoś, kto się na tym nie zna obudzi się z ręką w nocniku i koniecznością albo zakupu dodatkowego sprzętu, albo zlecenia dodatkowej usługi.

  9. #7689

    Domyślnie

    No widzisz. Właśnie to napisałem, bo to wynika z tych moich zabaw z tą kalibracją. O ile wersję ColorTuned jeszcze można uznać za sensowną, bo otrzymuje się dodatkowo SpectraView II i przedłużona gwarancję (pytanie tylko, czy warto, bo jakoś nie słyszałem o seryjnym psuciu się tych monitorów w trzecim roku pracy), o tyle selekcjonowanie czegoś, co jest lepsze tylko na papierze, bo wszyscy, nie wyłączając sprzedawców wiedzą, że różnic zobaczyć się nie da, trudno uznać za uzasadnione.

    To nie jest oferta handlowa tego, czy tamtego sprzedawcy monitorów. To jest wątek na forum, do którego zaglądają ludzie którzy chcą sobie wybrać przyzwoity monitor. Nie muszą się na tym znać, wiec są zarzucani informacjami, że trzeba wydać więcej, bo taniej to nie ma. Te wyniki kalibracji pokazują im, że nie trzeba, że nie muszą przepłacać. A dlaczego tak wyszło. To jest słodka tajemnice NEC-a. Ile to ludzie psów wieszają na różnych producentach, że drogo, że zdzierstwo, itp. A tu mamy informację, że wszystkie te ceny powyżej 1700.00 PLN brutto są nieuzasadnione i z palca wyssane. Nie ma żadnej różnicy, czy pasjonat fotografii kupi standardowy biurowy monitor, czy przepłaci kilka stówek sprzedawcy - w obu wypadkach dostanie to samo. Różnice będą tylko na papierze, bo fotograf nigdy ich nie zobaczy, co potwierdzają nawet sprzedawcy monitorów. Oczywiście, jeśli ktoś ma kasę na zbyciu, to może sobie taki monitor kupić za 5000,00 PLN lub więcej, ale sensu to nie ma.

    Jak napisałem, jest to wątek na forum. Handlarze zainteresowani maksymalizacją swoich zysków piszą tu, ze trzeba wydać więcej, więcej i więcej. Ale inni też mają prawo tu pisać i wykazywać, że to "więcej", to są pieniądze wyrzucone w błoto. Że są nieuzasadnionym wydatkiem. Najgorsze dla tych sprzedawców jest chyba to, że wyraźnie zostało potwierdzone to, że te "różnice", które proponują, jeśli są, to są tylko teoretyczne, niewidoczne i niewarte dopłacania ani złotówki. Potwierdzenie dostaliśmy: dE poniżej 1 - nie widać różnicy. I o to chodzi. To właśnie jest cenna informacja dla tych, którzy szukają monitorów.

    Odnośnie kalibracji - masz rację. Warto ją zrobić. Tylko, czy kilka minut poświęconych na automatyczną kalibrację musi kosztować 500,00, 600,00, czy 700,00 PLN? Każdy musi sobie na to odpowiedzieć sam.

    I jeszcze mi napisz, gdzie w moich dzisiejszych postach widzisz inwektywy pod adresem Tom01? Myślę, że działa to raczej zgodnie z przysłowiem: "Uderz w stół, a nożyce się odezwą". Faktem jest, że uważam go za nieuczciwego sprzedawcę monitorów, ale mam do tego prawo i nie są to żadne inwektywy, tylko moje opinie.
    Ostatnio edytowane przez JK ; 19-06-2020 o 13:07
    Jacek

  10. #7690

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    No widzisz. Właśnie to napisałem, bo to wynika z tych moich zabaw z tą kalibracją. O ile wersję ColorTuned jeszcze można uznać za sensowną, bo otrzymuje się dodatkowo SpectraView II i przedłużona gwarancję (pytanie tylko, czy warto, bo jakoś nie słyszałem o seryjnym psuciu się tych monitorów w trzecim roku pracy), o tyle selekcjonowanie czegoś, co jest lepsze tylko na papierze, bo wszyscy, nie wyłączając sprzedawców wiedzą, że różnic zobaczyć się nie da, trudno uznać za uzasadnione.

    To nie jest oferta handlowa tego, czy tamtego sprzedawcy monitorów. To jest wątek na forum, do którego zaglądają ludzie którzy chcą sobie wybrać przyzwoity monitor. Nie muszą się na tym znać, wiec są zarzucani informacjami, że trzeba wydać więcej, bo taniej to nie ma. Te wyniki kalibracji pokazują im, że nie trzeba, że nie muszą przepłacać. A dlaczego tak wyszło. To jest słodka tajemnice NEC-a. Ile to ludzie psów wieszają na różnych producentach, że drogo, że zdzierstwo, itp. A tu mamy informację, że wszystkie te ceny powyżej 1700.00 PLN brutto są nieuzasadnione i z palca wyssane. Nie ma żadnej różnicy, czy pasjonat fotografii kupi standardowy biurowy monitor, czy przepłaci kilka stówek sprzedawcy - w obu wypadkach dostanie to samo. Różnice będą tylko na papierze, bo fotograf nigdy ich nie zobaczy, co potwierdzają nawet sprzedawcy monitorów. Oczywiście, jeśli ktoś ma kasę na zbyciu, to może sobie taki monitor kupić za 5000,00 PLN lub więcej, ale sensu to nie ma.

    Jak napisałem, jest to wątek na forum. Handlarze zainteresowani maksymalizacją swoich zysków piszą tu, ze trzeba wydać więcej, więcej i więcej. Ale inni też mają prawo tu pisać i wykazywać, że to "więcej", to są pieniądze wyrzucone w błoto. Że są nieuzasadnionym wydatkiem. Najgorsze dla tych sprzedawców jest chyba to, że wyraźnie zostało potwierdzone to, że te "różnice", które proponują, jeśli są, to są tylko teoretyczne, niewidoczne i niewarte dopłacania ani złotówki. Potwierdzenie dostaliśmy: dE poniżej 1 - nie widać różnicy. I o to chodzi. To właśnie jest cenna informacja dla tych, którzy szukają monitorów.

    Odnośnie kalibracji - masz rację. Warto ją zrobić. Tylko, czy kilka minut poświęconych na automatyczną kalibrację musi kosztować 500,00, 600,00, czy 700,00 PLN? Każdy musi sobie na to odpowiedzieć sam.
    Jeszcze raz - na cenę monitorów ColorTuned składa się licencja SVII (by legalnie móc korzystać z profilu stworzonego podczas kalibracji), rozszerzona gwarancja (bo konkurencja oferuje 5 lat gwarancji), praca technika. Seria ta trafiła do oferty, bo tego oczekiwał rynek i najwyraźniej była sensowna, bo dobrze się sprzedaje i ocenę jej opłacalności pozostawiam kupującym.

    Po prostu zwracam Ci uwagę, że ColorTuned (wzmiankowany przez Ciebie w wypowiedzi) nie jest i nigdy nie był oferowany przez NEC jako kalibrujący się dokładniej niż seryjny EA - bo trudno oferować coś, co jest matematycznym niepodobieństwem.

    Kwestia sensowności oferty Tom01 to zupełnie osobna i zupełnie nie interesująca mnie sprawa - proszę tylko o nie łączenie i nie mieszanie jej z ofertą NEC DS.

Strona 769 z 829 PierwszyPierwszy ... 269669719759767768769770771779819 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon Z6 II - ustawienia wybór trybu monitora
    By cintal in forum Nikon - system Z - bezlusterkowce
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 26-07-2022, 23:01
  2. Wybór monitora
    By Gdyby in forum Komputery
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 13-10-2018, 21:06
  3. Wybór monitora do obróbki zdjęć .
    By adasko1 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 23-05-2017, 22:55
  4. Wybór monitora - ale inaczej
    By zdyboo in forum Komputery
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-04-2010, 22:41
  5. Wybór monitora, HELP!
    By Tad_Bie in forum Komputery
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 03-09-2007, 21:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •