Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 53
  1. #1

    Unhappy D60 - prześwietla zdjęcia :(

    Witam!

    Mam problem z D60. Mam go od prawie roku i do tej pory wszystko było w porządku. Teraz coraz częściej zdarzy mu się prześwietlać zdjęcia w specyficzny sposób. Po prawej stronie histogramu jest nagły skok wykresu do maksymalnej wartości - przy samym jego końcu. To powoduje jednak prześwietlenie zdjęć. To na pewno nie jest problem z kompensacją - w każdym przypadku była na 0.

    Co mnie najbardziej martwi, to to, że przy ujemnej kompensacji (-0,7 do -1.0) Wyraźnie widać na histogramie, że zdjęcie jest za ciemne (większość wartości po lewej stronie wykresu), natomiast mimo tego pojawia się charakterystyczny "skok" do maksimum po prawej stronie histogramu.

    Co ciekawe, problem występuje w zasadzie tylko przy zdjęciach robionych przy świetle słonecznym. Problem polega na tym, że do tej pory aparat nie miał problemów w podobnych warunkach i naświetlał scenę prawidłowo.

    Sprawdzałem przy podobnych warunkach na dwóch obiektywach:
    standardowy 18-55 F3.5-5.6
    oraz tamron 28-75 F2.8

    Histogramy były prawie identyczne - ten sam problem.

    Czy brać lustro na serwis, czy też macie może jakieś koncepcje, co to może być?

    Z góry wielkie dzięki za odzew!
    Ostatnio edytowane przez saw ; 18-05-2009 o 11:50 Powód: dodatkowe info :)

  2. #2

    Domyślnie

    chyba na odwrót
    prześwietlenie zdjęcia powoduje skok histogramu
    jaki masz pomiar światła? może popróbuj na różnych pomiarach to samo ujęcie zrobić i zobacz czy się to powtarza i czy masz jakieś różnice

  3. #3

    Domyślnie

    a nie jest przypadkiem tak że już prawie jest lato, w związku z tym jest bardzo dużo ostrego słońca i po prostu niebo Ci przepala?
    Nikon d700+Mb-d10/D800 + MB-d12|Zenitar 16 2.8|N16-35 4 vr|Sigma 70-200 F2.8 II EX DG MACRO HSM|2xSB-800|YN 560|Samyang 85 1.4 AE UMC|Naneu Urban Gear u120

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez saw Zobacz posta
    Witam!
    Co ciekawe, problem występuje w zasadzie tylko przy zdjęciach robionych przy świetle słonecznym.
    Własnie, tak jak napisał mateo912 i może robisz zdjęcia za bardzo pod słońce. Spróbuj zrobic zdjęcia w jakimś pomieszczeniu, np z lampą (nie wiem czy to coś sprawdzi, ale spróbować warto). I jak to wtedy wygląda?
    N

  5. #5

    Domyślnie

    Może nawet nie tyle pod słońce tylko na zdjęciach jest dużo bezchmurnego nieba(bo fajnie wygląda, bo dawno takiego nie było itp,itd) co skutkuje jego prześwietleniem lub niedoświetleniem całej reszty.
    Nikon d700+Mb-d10/D800 + MB-d12|Zenitar 16 2.8|N16-35 4 vr|Sigma 70-200 F2.8 II EX DG MACRO HSM|2xSB-800|YN 560|Samyang 85 1.4 AE UMC|Naneu Urban Gear u120

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez raddeli Zobacz posta
    Własnie, tak jak napisał mateo912 i może robisz zdjęcia za bardzo pod słońce. Spróbuj zrobic zdjęcia w jakimś pomieszczeniu, np z lampą (nie wiem czy to coś sprawdzi, ale spróbować warto). I jak to wtedy wygląda?
    Ale robiąc pod światło, aparat typowo ma tendencję do niedoświetlania. Sprawdź czy nie masz włączonego punktowego pomiaru ekspozycji. Jeśli tak jest, to przestaw na matrycowy i powinno być ok. Inna możliwość (ale mniej prawdopodobna) to włączona lampa błyskowa i tryb pracy A (priorytet przysłony). Wtedy aparat ustawia najkrótszy czas naświetlania na 1/200s, a to w słoneczny dzień i przy mocno otwartej przysłonie może być za długo...

    Pzdr
    M
    http://www.flickr.com/photos/marcinko137/

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki za szybkie odpowiedzi!

    No więc tak:

    Jacek.gold: zrobiłem zdjęcia na różnych pomiarach - matrycowym, centralnym i punktowym. Dziś jest bardzo słonecznie w Krakowie i jak na ironię wszystko wyszło w porządku. Było trochę za ciemno przy centralnym i punktowym. Wykres pokazuje maksymalne wartości w pobliżu prawej (matrycowy pomiar) i środkowej (punktowy i centralny). W każdym układzie jest lepiej niż we wspomnianych w pierwszym poście przypadkach.

    Mateo: Przepalone niebo bym zrozumiał - ale problem polega na tym, że prześwietla zwykłe sceny - np. portret w ogrodzie, gdzie nieba ani śladu.

    Raddeli: większość przepalonych była robionych ze słońcem z tyłu/z lewej, więc to chyba nie to. Pstryknąłem dwa zdjęcia znów przy różnych obiektywach w pomieszczeniu - światło padało z prawej strony - trochę rozproszone przez firankę i znów to samo - jest lepiej niż na zewnątrz i w Photoshopie da się uratować większość szczegółów, ale jest taka charakterystyczna mleczna poświata na całym zdjęciu(przed edycją w PS.)

    Metal137: sprawdzałem na wszystkich rodzajach pomiarów - to chyba nie o to chodzi. Wspomniane problemy nie powstały przy robieniu zdjęć z użyciem lampy. Wszystkie w trybie P.

    Nie wiem już - może problem leży w moich umiejętnościach. Tyle że do tej pory w idento sytuacjach nie było problemów. Może jest po prostu za duży kontrast (głębokie cienie ogrodu+jasna twarz?)... Nie wiem. Najgorzej jest wtedy, gdy słońce jest przesłonięte mgłą lub chmurami - wtedy jest niby rozproszone, ale ostre. Z resztą sami wiecie

    Czekam na dalsze komentarze. Jeszcze raz dzięki za szybki odzew!

  8. #8

    Domyślnie

    Może wcześniej miałeś włączoną funkcję Active D-lighting a teraz jest ona wyłączona? Przy właczonym ADL-u aparat trochę inaczej dobiera parametry ekspozycji i światła są mniej przepalane.
    Sowy nie są tym, czym się wydają

  9. #9

    Domyślnie

    Jak będziesz miał takie zdjęcie to wstaw je z EXIF'em i może uda się coś wymyśleć.

    Pzdr
    M
    http://www.flickr.com/photos/marcinko137/

  10. #10

    Domyślnie

    Hmm - to może być to. Rzeczywiście miałem przez długi czas włączony ADL. Wyłączyłem, bo trochę spowalniał zapis i zmniejszał bufor aparatu. Zobaczymy - następnym razem go wykorzystam. Tylko najbardziej mnie dziwi to, że jak tylko znika ostre słońce - wszystko jest jak najbardziej OK.

    A jakieś sposoby na to, żeby unikać prześwietleń w przyszłości? Najlepszy byłby chyba bracketing, ale w D60 go brak.

    Wrzucam link do albumu w Picassie:
    http://picasaweb.google.com/s.bylica...eat=directlink

    zdjęcia w Full Res z EXIFami oczywiście.


    Dajcie znać jakie wnioski!
    Ostatnio edytowane przez saw ; 18-05-2009 o 13:30 Powód: Dodanie linku

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •