Close

Zobacz wyniki ankiety: Wiem jak działa mój aparat

Głosujących
39. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Tak

    32 82,05%
  • Nie

    7 17,95%
Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25
  1. #1

    Domyślnie Lampa do makro domowej roboty.

    Witam!
    Jestem szczęśliwym posiadaczem Nikona D80. Chciałbym zrobić sobie do niego lampe błyskową średniej mocy, taką do doświetlania obiektów na makro.
    Jednak nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie działa gorąca stopka przy Nikonie. Szukałem na internecie specyfikacji, lecz nie udało mi się jej znaleźć a nie mam zamiaru exsperymentować ze względu na ryzyko uszkodzenia sprzętu. DLatego prosze o pomoc i nakierowanie mnie na właściłą droge konstrukcyjną. Chciałbym także wiedzie na jakiej zasadzie aparat komunikuje się z lampą.

    Kolejny problem jest troche mniej związany z tym forum mianowicie chodzi o jasność diód wysokiej mocy.
    mam zamiar użyć kilku 25lumenowych
    http://sklep.avt.com.pl/p/pl/481859/...biala+pbf.html
    lub jedniej modółowej (15 w module) 160lumenowej
    http://sklep.avt.com.pl/p/pl/485768/...0ma+190lm.html

    wolałbym tę wersje z kilku diód jednak nie wiem dokładnie jak one świecą dlatego jeśli ktos może mniejwiećej porównać światłość tych diód z czymkolwiek to bardzo bym prosił (najlepiej z jakąś zwykłą przeciętną lampą).

    W ostateczności myśle nad przerobieniem posiadanych przezemnie resztek lampy od Zenita...

  2. #2

    Domyślnie

    Witam!
    Jeszcze raz ponawiam prośbę o wytłumaczenie mi działania gorącej stopki nikona (w końcu to przecież jest forum nikona...)

  3. #3

    Domyślnie

    Ludzie...
    Czy ja na dobre forum trafiłem, bo z tego co widzę to na poje pytanie ni widu ni słychu odpowiedzi...

  4. #4

    Domyślnie

    Jednak nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie działa gorąca stopka przy Nikonie
    hmm stopka dziala na zasadzie szyny w ktora wsuwa sie lampe w takiej pozycji w ktorej styki lampy pokrywaja sie ze stykami na stopce - dodatkowo lampa blokowana jest dzwignia opuszczajaca rygielek do otworu w stopce
    czy cos jeszcze chcialbys wiedziec ?

    aha aparat komunikuje sie z lampa dzieki stykom elektrycznym - ale mozesz zalozyc ze dzieki magii i telepatii - dlaczego ? bo to "jak" to tajemnica producenta - malo kto to wie - nawet jak wie to jest nieoplacalne w wykonaniu
    bo psim kosztem mozna podpiac zwykle lampy blyskowe

    uwazam ze nie dasz rady zbudowac wlasnej lampy - nie tylko dlatego ze jak dotad nikomu sie nie udalo skonstruowac odpowiednika nikonowego iTTL (poza metzem i chyba delta - tylko metz zaplacil za know-how kupe kasiory - a delta jak to chinczyki wzieli rozebrali lampe nikona i skopiowali po swojemu :P
    sam producent zmienia co jakis czas protokoly - zapytaj przeszczesliwych posiadaczy analogow czy d100 jak kiedys wydali w 3 mikolaje kasy na lampy a potem kupili jakies d70 czy nowsze - okazalo sie ze tzw - dupa - nie chadit - nikon mowi nowe jest super - kupcie nowe i tyle

    sugerowalbym napierw zaznajomic sie z teoria dzialania lampy wyladowczej - prosta lampe jest latwo zrobic - choc im mocniejsza tym drozsza (na same kondensatory i palnik swojej 300Ws wydalem ponad 300zl - a gdzie obudowa, czesci elektroniczne ze o nakladzie pracy nie wspomne)

    z ledami daj sobie spokoj - szkoda kasy - dobry led kosztuje - te moduly nie sa zle jak na LED - ale sa lepsze - szukaj tych 200lumenow lub wiecej ale z 1W a nie z 5 - prad 500mA to tez sugeruje ze diody nie swieca z mocno - mocne cree 3W pracuja przy 700..1000mA - i jest to jedna dioda - a nie modul z kilku
    nie wiem do czego ci to ae do fotografii mozesz sobie odpuscic zrodla swiatla typu ledy,halogeny czy zarowki energooszczedne - pierwsze sa za slabe i trzeba ich duzo - co podnosci koszty (driver leda to 15-25zl) oraz problemy z rozpraszaniem ciepla
    drugie - halogen nawet 300W jest daremny - grzeje a swiatla ledwo starcza na fotografie - trzeba statywu zeby nie poruszyc fotek
    energooszczedne przeklamuja kolory - taka uroda - z zasady ich konstrukcji wynika

    w 2 i 3 przypadku problemy z balansem bieli

    oczywiscie do zdjec macro z odleglosci 50cm halogen i jarzeniowka sie sprawdza - choc halogen rozpusci wszystko w swoim morderczym zasiegu goraca a jarzeniowka moze powodowac swiecenie niektorych przedmiotow bo emituje szczatkowe UV (tego co nie wychwyci luminofor)

    na tacy ci nikt nie poda - google, elektroda czy szukajka na tym forum lub na strobist.com
    tutaj ludzie zdjecia robia a nie *******ami sie zajmuja - tak po czasie stwierdzam ze pewne rzeczy zamiast robic lepiej kupic szczegolnie jak sie nie ma o czyms bladego pojecia i zaplecza technicznego
    Ostatnio edytowane przez madburn ; 01-06-2009 o 20:11

  5. #5

    Domyślnie

    czas poswiecony na szperanie po sieci w poszukiwaniu informacji oraz na budowe samorobki lepiej poswiec na dorobienie gdzies paru groszy, za ktore kupisz normalna lampe do makro ... wiem, ze satysfakcja nie ta, ale zaoszczedzisz sobie i innym sporo czasu, nerwow i byc moze klopotow

  6. #6

    Domyślnie

    Jak już robię makro to używam zrobionej przez kolegę lampy pierścieniowej zasilanej z baterii. Trzeba się plątać z kablem, ale jest tanio i skutecznie. Na giełdzie widziałem podobne za 20 zł.

  7. #7

    Domyślnie

    i ta lampa daje rade z otworami przeslony mniejszymi niz f16 ?

    ja wlasnie kupilem sobie delte ringflasha za nieco ponad 100zl - tylko trzeba bylo upolowac ja na allegro o 3 w nocy :P
    akurat do macro iTTL to raczej cos tzw must-have - w trybie M zafiksowany czas, reguluje GO przeslona a martwie sie tylko o ostrosc bo automatyka lampy zdba o reszte - i nie trzeba powtarzac ujec ze za ciemno/za jasno

    skoro delte uzywana mozna kupic za 100-150zl to ja bym sobie dal siana z produkcja czegokolwiek

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madburn Zobacz posta
    i ta lampa daje rade z otworami przeslony mniejszymi niz f16 ?
    Nie wiem jak te z giełdy, moja daje radę. Ale ja w makro robię tylko pręciki i słupki, więc nie mam zbyt wielkich wymagań. Okazjonalnie, owady i inne pająki focę w zastanym.
    Co do reszty, jako lajkonik mogę się tylko zgodzić. Też jestem zwolennikiem kupowania dedykowanego sprzętu, przynajmniej wiadomo czego się spodziewać. Ale temat nie był akurat o tym.

  9. #9

    Domyślnie

    Diody mocy z planów wypadły jakiś czas temu... teraz myślałem nad dołożeniem automatyki do starej lamy od zenita.

    Z tą komunikacją to stawiałem na SPI, ale jak mówicie ze nie chcą powiedzieć to w takim razie maila im wyśle..

  10. #10

    Domyślnie

    ehehe maila wysle - tupnij noga jeszcze moze sie przestrasza i dataszita wysla :P
    automatyke to mozesz sobie dolozyc ale tyrystorowa - tylko obawiam sie ze elementy beda drozsze od jakiejs uzywki z allegro :P (potrzebne sa dosyc wytrzymale pradowo tyrystory)
    poszukaj jakis lamp typu nissin czy vivitar albo jakiejkolwiek z automatyka tyrystorowa - poznac po kalkulatorze z tylu lampy (takie suwaczki) i przelacznikiem z biala zielona i czerwona kropka (regulacja sily blysku poprzez zakrywanie fotorezystora - owej autoamatyki odcinajacej blysk gdy natezenie swiatla odbitego jest w miare OK

    TTL nikona ale ten stary - z czasow analogow rozgryzl jakis szwab - zrobil interfejs do lamp podwodnych - ale kupe kasiory za to chcial
    a dalej to nie zadziala z cyframi

    automatyka fajna rzecz - ale nie jest niezbedna - mozna jak to drzewiej bywalo kombinowac przeslona (glownie) i czasem (rownowazenie swiatla zastanego - w macro razej nie potrzeba )
    gorzej jak chesz miec duza GO a tu kupa bo ciemno jak w piwnicy

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •