Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie nieostre zdjęcia

    witam,
    wczoraj kolega zorganizował zabawę z powiększalnikiem. Wszystko byłoby fajnie, tylko odbitki wychodziły nieostre.

    • Powiększalnik OPEMUS 5a Color
    • Obiektyw ANARET 4,5/50 mm
    • Obiektyw ANARET 4,5/80 mm
    • Papier FOMASPEED N 311
    • Wywoływacz 2M-PN (sklep czarno białe)
    • Utrwalacz FomaFix
    • Negatyw HP5

    próbowaliśmy wszystkiego, co tylko przyszło do głowy. Ostrość ustawiana na lupkę, zegar na drugim stoliku, żeby nie było drgań. Obiektywy oba, nie przymykane, bo może coś się rozjeżdża.
    Może ktoś ma jakiś pomysł?

  2. #2

    Domyślnie

    1. Czy negatyw był ostry?
    2. Obiektyw na pełnej dziurze, czy stosowaliście różne przesłony?
    3. Jak z kondensatorem w powiększalniku, czy był oryginalny i czysty oraz dobrze zamontowany?
    4. Używaliście ramek czy szybek do negatywu?
    5. Jeżeli obraz z powiększalnika na maskownicy ( papierze ) był ostry to albo papier, albo stara chemia ( choć ja się z tym nie spotkałem ).
    6. Problem może być jeszcze bardziej prozaiczny - czerwone światło ciemni, nieodpowiednie może spowodować taki efekt.
    Ostatnio edytowane przez wilk325 ; 03-05-2009 o 23:21

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wilk325 Zobacz posta
    1. Czy negatyw był ostry?
    2. Obiektyw na pełnej dziurze, czy stosowaliście różne przesłony?
    3. Jak z kondensatorem w powiększalniku, czy był oryginalny i czysty oraz dobrze zamontowany?
    4. Używaliście ramek czy szybek do negatywu?
    5. Jeżeli obraz z powiększalnika na maskownicy ( papierze ) był ostry to albo papier, albo stara chemia ( choć ja się z tym nie spotkałem ).
    6. Problem może być jeszcze bardziej prozaiczny - czerwone światło ciemni, nieodpowiednie może spowodować taki efekt.
    1. można było palce pociąć
    2. oba obiektywy. Otwarte max i przymknięte do f8
    3. kondensor oryginalny. Ale jak to ma się do ostrości? Przecież on jest przed negatywem.
    4. oryginalna ramka. U góry matowe szyba, na dole przezroczysta
    5. i papier i chemia nowe
    6. oświetlenie oliwkowe skierowane na stolik z powiększalnikiem. I tu może być przyczyna. Ja w swojej ciemni miałem przekaźnik, który wyłączał lampę, gdy włączał się powiększalnik. Kolega tego nie ma. Lampa świeci cały czas.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez miron19j Zobacz posta
    1. można było palce pociąć
    2. oba obiektywy. Otwarte max i przymknięte do f8
    3. kondensor oryginalny. Ale jak to ma się do ostrości? Przecież on jest przed negatywem.
    4. oryginalna ramka. U góry matowe szyba, na dole przezroczysta
    5. i papier i chemia nowe
    6. oświetlenie oliwkowe skierowane na stolik z powiększalnikiem. I tu może być przyczyna. Ja w swojej ciemni miałem przekaźnik, który wyłączał lampę, gdy włączał się powiększalnik. Kolega tego nie ma. Lampa świeci cały czas.
    3. Powoduje rozkład światła i niestety ma wpływ na naświetlenia
    6. Chyba to jest problem. Też wyłączało mi się światło podczas naświetlenia, jeszcze może być problem samego oświetlenia ciemni-czy odcina ( nie wpływa na papier - naświetlenie ) widmo. Zrobiłbym sam test żarówki, papier naświetlany samą żarówką oliwkową około 1 min i wywołać-zobaczcie czy jest tak biała jak papier., Drugi test to naświetlić papier bez negatywu i zobaczcie jak się światło z powiększalnika układa-czy równomiernie.
    Ostrość ustawiacie na maskownicy, czy na papierze w maskownicy? ( przepraszam za "takie" pytania, ale to jest ważne.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wilk325 Zobacz posta
    3. Powoduje rozkład światła i niestety ma wpływ na naświetlenia
    6. Chyba to jest problem. Też wyłączało mi się światło podczas naświetlenia, jeszcze może być problem samego oświetlenia ciemni-czy odcina ( nie wpływa na papier - naświetlenie ) widmo. Zrobiłbym sam test żarówki, papier naświetlany samą żarówką oliwkową około 1 min i wywołać-zobaczcie czy jest tak biała jak papier., Drugi test to naświetlić papier bez negatywu i zobaczcie jak się światło z powiększalnika układa-czy równomiernie.
    Ostrość ustawiacie na maskownicy, czy na papierze w maskownicy? ( przepraszam za "takie" pytania, ale to jest ważne.
    3. ale chyba raczej na jasno/ciemno, a nie na ostrość
    6. ostrość ustawialiśmy na maskownicy, ale czy to ma aż takie znaczenie?
    w sobotę robimy powtórkę z rozrywki, powalczymy trochę z tym światłem.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez miron19j Zobacz posta
    3. ale chyba raczej na jasno/ciemno, a nie na ostrość
    6. ostrość ustawialiśmy na maskownicy, ale czy to ma aż takie znaczenie?
    w sobotę robimy powtórkę z rozrywki, powalczymy trochę z tym światłem.
    6. W zależności od grubości papieru niestety ma.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wilk325 Zobacz posta
    6. W zależności od grubości papieru niestety ma.
    to te obiektywy mają taką płaską GO? nawet przy f8?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez miron19j Zobacz posta
    to te obiektywy mają taką płaską GO? nawet przy f8?
    Zobacz jak się ostrość zmienia przy minimalnej korekcji ( pokrętło na powiększalniku ), mają małą.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wilk325 Zobacz posta
    Zobacz jak się ostrość zmienia przy minimalnej korekcji ( pokrętło na powiększalniku ), mają małą.
    dzięki za pomoc. W sobotę będziemy mieli z czym walczyć

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez miron19j Zobacz posta
    dzięki za pomoc. W sobotę będziemy mieli z czym walczyć
    Walczcie i dajcie znać. Będę do niedzieli na Biebrzy, ale jak wrócę to zobaczę co Wam wyszło.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •