Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie D300, SB-900, filtry TN-A1, TN-A2 i precyzyjne ustawienie balansu bieli, WB

    Witam,
    jako posiadacz prostego amatorskiego korpusu, D300 oraz lampki SB-900, chciałbym zapytać, jak interpretować zapis umieszczony w tabelce na str D-36 instrukcji obsługi lampy.
    Napisano tak:

    dla filtra TN-A1 należy ustawić w korpusie: Żarowe (precyzyjne dostrajanie +3), +1.0 EV)
    dla filtra TN-A2 należy ustawić w korpusie: Światło słoneczne (precyzyjne dostrajanie +3), +0.3 EV)

    no i tu właśnie nie wiem co "autor miał na myśli".

    Precyzyjne dostrajanie +3 ale +3 czego? 3 kroki temp barwowej (wg inst D300: 1 krok to 5 miredów)? Ale jeśli już to wg której osi kolorów w opcjach dostrajania WB? przesuniecie o 3 kroki w kierunku bursztynowym, zielonym, niebieskim czy magenty?

  2. #2

    Domyślnie

    Wydaje mi sie, ze wraz z najnowszym firmware nie trzeba sie o to martwic przynajmniej tak jest w D3.
    duzy brzydki nikon i mala ladna sigma dp1

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez igsux3 Zobacz posta
    Wydaje mi sie, ze wraz z najnowszym firmware nie trzeba sie o to martwic przynajmniej tak jest w D3.
    no niestety, nie jest tak pięknie. Gdy celowo wymuszam jakiś zupełnie niepoprawny balans, zdjęcie ma również niepoprawne kolory. Dla WB auto, jest widoczna różnica w kolorach między zdjęciem z filtrem, a bez. Soft najnowszy z najnowszych - 1.10

  4. #4

    Domyślnie

    tak się właśnie bawię z wieczora z tymi żelowymi filtrami i zauważyłem że w metadanych fotki, otworzonej w ViewNX, w sekcji "Flash" jest widoczna informacja o założonym filtrze. Czy to jest równe z modyfikacją ustawienia WB przez lampę? Na tym samym zdjęciu balans opisany jako Auto, 0, 0. Jak to wygląda w D700/D3? Informacja o filtrze ma wpływ na dane wyświetlane w sekcji "Balans bieli" ? Ustawienia puszki - Auto WB.

  5. #5

    Domyślnie

    z tego co mi wiadomo to D300 w Exif zapisze informację o stosowanym filtrze, ale korekty balansu bieli nalezy dokonać ręcznie, bo puszka automatycznie tego nie zrobi. Stąd w instrukcji te "precyzyjne dostrajanie +3". Też zastanawiam się +3 w której osi, jeszcze do tego nie doszedłem.
    http://facebook.com/fotomagik
    D700 + N70-200/2.8 + N20/2.8 + N50/1.8 + N85/1.8 + N135/2.8 + S15/3.5 + SB900 i kilka innych pierdół

  6. #6

    Domyślnie

    z tego co wiem to D300 nie reaguje na założony filtr na lampie, wie o nim, ale nie reaguje. D700 i D3 juz tak.

    a nie łatwiej zrobić eksperyment?
    bierzemy biała kartkę i fotografujemy z lampą + filtry (RAW).
    Potem sprawdzamy przy jakiej temperaturze jest poprawnie (biała kartka jest biała) z jakim filtrem.
    Potem do założonego filtra dobieramy eksperymentalnie ustaloną temperature w kelvinach.
    Oczywiscie musi się ona pokrywać lub być zbliżona z temperaturą emitowana przez zastane oświetlenie.
    Bo rozumiem taki jest cel stosowania filtrów na lampie - zrównoważenie światła zastanego z błyskiem lampy.

    Czy to co wymyśliłem ma sens???
    ____________________
    Nikoniki i nikkoriki... D4s, D750, D3200, rybka 16, 14-24, 70-200, 24 f/1.4, 35 f/1.4, 50f/1.4, 85 f/1.4 i na deser fuji X100
    www.stefanolszak.pl

  7. #7

    Domyślnie

    Moim zdaniem ma sens I choć ogólnie wiadomo, że eksperyentując można nauczyć się wszystkiego, to jednak pozostaje niesmak wobec producenta, iż nie tylko pominął automatyczne równoważenie balansu bieli przez bądź co bądź puszę semipro jaką jest D300 (choć to pewnie kwestia firmware'u gdyż aparat "wie" o założonym filtrze), to jeszcze nie potrafił (lub nie chciało się) opisać w sposób zrozumiały korekt jakich należy dokonać w WB.
    http://facebook.com/fotomagik
    D700 + N70-200/2.8 + N20/2.8 + N50/1.8 + N85/1.8 + N135/2.8 + S15/3.5 + SB900 i kilka innych pierdół

  8. #8

    Domyślnie

    Czy ktoś zrobił pomiary temperatury światła po zastosowaniu filtrów?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kardynał Zobacz posta
    Czy ktoś zrobił pomiary temperatury światła po zastosowaniu filtrów?
    Robiłem testy z założonymi filtrami i faktycznie zabarwiają światło oraz wpływają na balans bieli, ale niestety mój termometr niewiele mi pokazał, więć w kwestii temperatury nie pomogę
    http://facebook.com/fotomagik
    D700 + N70-200/2.8 + N20/2.8 + N50/1.8 + N85/1.8 + N135/2.8 + S15/3.5 + SB900 i kilka innych pierdół

  10. #10

    Domyślnie

    wg moich prób.

    TN-A1 - ok 3000 K
    TN-A2 - ok 5000 K
    FL-G1 - ok 6500 K
    FL-G2 - ok 6000 K
    ____________________
    Nikoniki i nikkoriki... D4s, D750, D3200, rybka 16, 14-24, 70-200, 24 f/1.4, 35 f/1.4, 50f/1.4, 85 f/1.4 i na deser fuji X100
    www.stefanolszak.pl

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •