Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 33

Wątek: Początki makro

  1. #1

    Domyślnie Początki makro

    Jako że to mój pierwszy post to witam wszystkich
    Odkąd pamiętam interesowałem się fotografią (najpierw analogowa małpa, potem coolpix 4200), ale jako nastolatek nie mam szans na zainwestowania w moją przygodę z fotografią większych pieniędzy - jak dobrze pójdzie to za rok dwa może uda mi się jakieś cyfrowe lustro kupić - oczywiście Nikona Ale przejdźmy do rzeczy jakieś 2 miesiące temu kupiłem swoje pierwsze lustro - Nikona F65 + kitowy 28-100mm z serii G. Kupując aparat nie myślałem zbytnio o tym co będę nim robił ponieważ nie miałem żadnej styczności z takim sprzętem - chciałem po prostu postawić swoje pierwsze kroki w fotografii. Teraz chyba już wiem co chciałbym fotografować - jak się łatwo domyślić chciałbym zająć się makro Tu pojawia się pytanie - czy jest jakakolwiek możliwość na "uprawianie" makrofotografii z moim sprzętem. Oczywiście nie mogę sobie pozwolić na wydatek większy niż 150-200 PLN. Zdaję sobie sprawę, że arcydzieł sprzętem za tyle pieniędzy nie zrobię ale chodzi mi przede wszystkim o naukę i nabieranie doświadczenia Przepraszam że się tak rozpisałem ale to chyba już takie moje "zboczenie" że krótko pisać nie umiem. Z góry dziękuję a wszelkie rady, informacje na temat i nie tylko

    P.S. Jednocześnie proszę o usunięcie tematu założonego w błędnym dziale: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=95045 i przepraszam za pomyłkę
    Zawsze głodny wiedzy

  2. #2

    Domyślnie

    Witaj
    - wyjście najprostsze to zakup soczewek makro, nakręcanych w gwint filtra z przodu obiektywu. Wszystkie funkcje aparatu i obiektywu zostają zachowane, a zbliżenie zależy od "siły" soczewki i ogniskowej ustawionej w zoomie
    - inne podejście do tematu to pierścienie pośrednie, montowane między korpusem i obiektywem. W zależności od zastosowanego pierścienia/pierścieni, część funkcji może nie działać, jak AF, preselekcja przysłony, pomiar matrycowy, czy pomiar światła.
    - Nastepny krok to oczywiście poszukanie prawdziwego makroobiektywu, a w sprzęcie używanym można sporo fajnych szkiel znaleść
    Nikoniarz-majsterkowicz

  3. #3

    Domyślnie

    Która z tych opcji będzie najkorzystniejsza cenowo w stosunku do jakości, np czy warto wydać mniej czy różnica jakości przy trochę droższym zestawie jest na tyle duża że warto dopłacić? Jak wyglądają ceny takich wariantów?
    Z góry dzięki

    P.S. Poszukałem soczewek na allegro i znalazłem takie coś http://www.allegro.pl/item606177070_...m_62_etui.html czy zakup czegoś takiego ma w ogóle sens???
    Ostatnio edytowane przez maciek1993 ; 14-04-2009 o 22:48
    Zawsze głodny wiedzy

  4. #4

    Domyślnie

    te soczewki z linku z Allegro nie są złe. Zakup pierścieni makro jest o tyle lepszy, że nawet jesli z biegiem czasu kupisz prawdziwy makroobiektyw , pierścionki nadal jest sens stosować....
    Reasumując - jeśli nie chcesz wnikać głęboko w makro - kup soczewki
    Jeśli ma to być "etap przejściowy" - pierścienie
    Nikoniarz-majsterkowicz

  5. #5

    Domyślnie

    W takim razie zdecyduję sie na soczewki Dzięki za radę! Mam jeszcze jedno pytanie - czy lepiej jest kupić cały zestaw (np.+1;+2;+4;+10) czy może soczewkę hama +10 za tyle samo kasy co taki zestaw? czy będzie widoczna różnica jakości takich soczewek? i jeszcze jedno - jakich soczewek się najczęściuej używam, bo pisze na takiej stronie że np. z +10 można robić z 6-8cm to oznacza że z większej odległości się nie da zrobić czy to jest tylko minimalna odległość? sory za to gradobicie pytań
    Zawsze głodny wiedzy

  6. #6
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  7. #7

    Domyślnie

    oczywiście w tej wersji nie ma mowy o AF a co z pomiarem światła? - nie dyspomuję zew. światłomieżem dlatego się pytam
    Zawsze głodny wiedzy

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez maciek1993 Zobacz posta
    oczywiście w tej wersji nie ma mowy o AF a co z pomiarem światła? - nie dyspomuję zew. światłomieżem dlatego się pytam
    Przy makro AF zasadniczo Ci się i tak nie przyda... A te fotki w linku robiłem D70s... Fakt, że w F65 też nie masz pomiaru (i histogramu tym bardziej) ale kwestia wprawy Albo dokup do zestawu Zenita ET

    Jak nie masz wprawy i doświadczenia to rzeczywiście łatwiej będzie Ci z soczewkami.
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  9. #9

    Domyślnie

    Jakoś nie czuję się nasilach do ustawiania ekspozycji na "czuja" a propo tego zenita to co miałby mi on dać (domyślam sie że to obiektyw jakiś jest) Może wydaje Ci sie to śmieszne ale ja po prostu stawiam pierwsze kroki w fotografii
    Zawsze głodny wiedzy

  10. #10

    Domyślnie

    ja swoja przygode z macro zaczalem od 50-tki manualnej i najtanszych pierscieni posrednich z ebay'a.
    D7000 _____ S10-20 ____ T17-50 ____ N50 ____ T90

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •