Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie D90+18-105 VR i statyw

    Witam serdecznie, posiadam zestaw D90 + N18-105VR. Czy ów zestaw wykrywa umieszczenie aparatu na statywie ? Nigdzie nie mogę się doszukać czy jest za to odpowiedzialny obiektyw, czy aparat.

    Do postawienia tego pytania skłoniły mnie nieudane próby zrobienia HDR`a. Każde zdjęcie wykonane tą techniką jest poruszone. A używam do jego wykonania statywu i BKT + seria zdjęć wyzwalanych z opóźnieniem czasowym (więc raczej nie ma mowy o poruszeniu).

    P.S
    Na stronie www.szerokikadr.pl znalazłem takie zdanie:

    "Stosowany dziś w nowych obiektywach Nikona układ VR pozwala dodatkowo na rozpoznawanie śledzenia aparatem poruszających się przedmiotów – działa wtedy jedynie w płaszczyźnie prostopadłej do kierunku ruchu aparatu. Najnowsze czujniki rozpoznają też fakt zamontowania aparatu na statywie."

    Ale nie wiem czy tyczy się to również mojego zestawu.
    Ostatnio edytowane przez adasb82 ; 11-04-2009 o 08:09
    D90 + N18-105VR + SDV - 10 | Canon 50D + C17-85 + Sherpa 250R
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  2. #2

    Domyślnie

    No, ale VR-em chyba nie powinienes sobie zaprzatac glowy, skoro chcesz robic zdjecia ze statywu.

    BTW, mam podobny statyw, tylko ze moj ma oznaczenie SDV-20. Niestety zauwazylem, ze przy wyciagnietym dodatkowum precie aparat sie latwo chwieje. Dlatego to jest lepiej nie wyciagac. Druga sprawa, to ten SDV-10 ma maksymalny udzwig 1.1 kg. Masz D90, a on wazy 700g z akumulatorem. Do tego dochodzi obiektyw 18-105 ktory wazy 480g. Co daje razem prawie 1200g. 80 gram wiecej, niż Twoj statyw ma udzwig.

    Nie jestem znawca, ale wydaje mi sie, ze do HDR-ow, musi byc stabilniejszy statyw.
    Ostatnio edytowane przez Karbulot ; 11-04-2009 o 09:10
    Pozdrawiam: Artur | www.foto-karbulot.com | www.borg.website.pl
    Nikon D90 | MB-D80 | N 16-85 | N 70-300 | N 35 | T 90 | SB-700 | 055XPROB

  3. #3

    Domyślnie

    VR zastosowany w 18-105mm nie wykrywa umieszczenia aparatu na statywie.
    Nikon D90, 18-105mm VR, 50/1.8, SB-900, Hoya HD UV, Hoya HD PL-CIR, Kata DC-443

  4. #4

    Domyślnie

    Wylacz VR, bo to pewnie on wprowadza rozbieznosci.
    D300 | S 10-20 | N 18-200 VR | N50/1.4 AI | T 17-50/2.8 | S 105macro | N 70-300VR | SB600

  5. #5

    Domyślnie

    Jesli przekraczasz maksymalne dopuszczalne obciazenie (ja znalazlem, ze wynosi ono ok. 1kg), dodatkowo masz wysuniata kolumne i w takich warunkach robisz zdjecia na dlugich czasach naswietlania z wlaczonym VR to popelniasz wszystkie mozliwe bledy, ktore prowadza do nieostrych zdjec.

    Zastanawia mnie tylko - czy jak robisz pojedyncze zdjecie to nie jest poruszone?

    Co do VR - pewnie w tanszych obiektywach daja jeszcze stabilizacje starszej generacji.
    HP 210c, CF Kingmax 16mb, CF HP 4mb, pokrowiec

  6. #6

    Domyślnie

    Funkcję wykrywania statywu przy włączonym VR mają chyba tylko długie tele (200-400/4, 300/2.8, 400/2.8 itd), w pozostałych obiektywach tego nie uświadczysz. Mogę sie mylić co do ostatnio wypuszczonych szkieł z VR ale polecam wczytanie sie w instrukcję - to wszystko wyjaśni.
    Ostatnio edytowane przez BlackRoger ; 11-04-2009 o 11:19
    Nikon Z6 III, Nikkor Z 14-24/2.8 S, Nikkor Z 105/2.8 mc S, Viltrox 35/1.2 LAB, Leofoto Ranger LS-254C + LH-30

  7. #7

    Domyślnie

    Według mnie przy pojedynczym zdjęciu "poruszenia" nie ma. Ale możliwe, że nie mam aż tak dobrze wyostrzonego oka.

    Tutaj wykonałem kilka zdjęć z balkonu, pogoda ładna, wiatru praktycznie zero. Nie wyciągnąłem głównego ramienia żeby statyw był stabilniejszy:

    Statyw + VR + pojedyncze zdjęcie z wyzwalaczem czasowym = 2s


    HDR Statyw + VR + wyzwalacz czasowy = 2sec


    Statyw + bez VR + pojedyncze zdjęcie z wyzwalaczem czasowym = 2s



    ...no i dochodzi jeszcze nieumiejętność tworzenia HDR, robię je w (proszę nie bluzgać ) Photomatix
    Ostatnio edytowane przez adasb82 ; 11-04-2009 o 11:26
    D90 + N18-105VR + SDV - 10 | Canon 50D + C17-85 + Sherpa 250R
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  8. #8

    Domyślnie

    Na moje oko to nic tym zdjeciom nie jest...
    D300 | S 10-20 | N 18-200 VR | N50/1.4 AI | T 17-50/2.8 | S 105macro | N 70-300VR | SB600

  9. #9

    Domyślnie

    No tak, ale nie chodzilo o zlozonego hdra (zdjecie nr 2), tylko o 1 zdjecie z serii.
    Chyba ze nie rozumiem na czym polega problem - jak robisz pojedyncze zdjecie to jest ok, a jak robisz serie - to kazde z nich jest poruszone, tak? To daj pojedyncze zdjecie z serii, a nie gotowy sklad.
    Bo jesli zlozony hdr jest poruszony, a pojedyncze zdjecia nie, to moze zle szukamy przyczyny. A najlepiej daj dwa zdjecia z serii (z ktorych potem skladasz hdr) to sprawdzimy czy kadry sie roznia czy sa te same (i nie wycinaj exifa).

    Costi: to spojrz na zdjecie hdr na lampe po lewej stronie, widac ducha (przesunietego w dol).
    Ostatnio edytowane przez D.Anihilati ; 11-04-2009 o 11:59
    HP 210c, CF Kingmax 16mb, CF HP 4mb, pokrowiec

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez costi Zobacz posta
    Na moje oko to nic tym zdjeciom nie jest...
    hdr jest spartolony - pomijając fakt, że niebo jest... szare (ale to kwestia złej obróbki) to jest ruszony (samochody, dachy, lwy po prawej na dole itd.)

    imho statyw niedomaga i tyle... Kup coś porządnego a nie chińską zabawkę na cieniutkich nóżkach z allegro...

    aparat na statyw, kadrujemy, blokujemy głowicę, VR wyłączamy, uruchamiamy bracketing i strzelamy (najlepiej do tego mieć też wężyk)

    aha - i poczytaj o HDR na forum - co, jak i z czym to się je bo photomatixowe składnako z autoamtu to masakra a nie hdr...
    |D7100|SB-800|T17-50/2.8|S70-200/2.8|SY8/3.5|nogi GoldPhoto|Manfrotto|SanDisk|
    Pozdrawiam Tomek Kić

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •