Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Kompensacja ekspozycji

    Bylbym wdzieczny za naswietlenie sprawy kompensacji ekspozycji, majac ustawiona poprawna wartosc naswietlenia zdjecia i ponowne wykonanie tego samego z zmieniona ekspozycja +3 czy -3 zdjecia sa tak samo naswietlone a powinny byc przepalone i nie doswietlone na tych wartosciach. Dodam takze ze na podgladzie zdjecia ewidentnie pisze +3 i -3 i sie one praktycznie nie roznia od siebie. Czy to normalne?

  2. #2
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2009
    Miasto
    Pomorskie
    Posty
    161

    Domyślnie

    bylo juz cos o tym.. nikt nie wiedzial :P jaki tryb?
    Nikon

  3. #3

    Domyślnie

    Tryb M format NEF.

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2008
    Miasto
    Bydgoszcz/Limerick
    Posty
    81

    Domyślnie

    W trybie M ta opcja nie działa
    |Nikon-N80|S5 Pro|Tamron 17-50mm f/2.8 XR Di II|Tamron 55-200mm f/4-5.6 Di II LD Macro|Nikkor 28-80 f/3.3-5.6G|Nikkor 50mm f/1.8D AF|Nikkor 85mm f/1.8D AF|SB-800|Lowepro Nova 4

  5. #5

    Domyślnie

    Racja wziąłem teraz manual w rece i faktycznie kompensacja dotyczy tylko trybow P, S i A i faktycznie tam dziala

    EOT.
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 09-04-2009 o 20:39 Powód: orto. ("wziolem")

  6. #6

    Domyślnie

    DADI - nie wprowadzaj w błąd - kompensacja ekspozycji w trybie M działa, tylko troche inaczej.

    W Trybie M czas i przysłone ustawiasz sam. To, że zmienisz kompensacje ekspozycji nie zmieni Ci przeciez ekspozycji przy tym samym czasie i przysłonie (bo niby JAK? zakladajac ze iso masz stałe?). Kompensacja będzie widoczna na drabince - to co by było pokazane jako poprawnie naświetlone, przy kompensacji np. -1 EV, bedzie pokazywało na drabince przy tym samym czasie i przyslonie, że jest prześwietlone o 1 EV.

    Jesli robisz w trybie priorytetu przysłony - aparat dobierze Ci czas uwzglednaijac kompensacje.

    pozdr.
    ef-ixy, de-ixy plus pare gratow starszych ode mnie.
    tomaszpietrek.carbonmade.com

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2008
    Miasto
    Bydgoszcz/Limerick
    Posty
    81

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jarema Zobacz posta
    DADI - nie wprowadzaj w błąd - kompensacja ekspozycji w trybie M działa, tylko troche inaczej.

    W Trybie M czas i przysłone ustawiasz sam. To, że zmienisz kompensacje ekspozycji nie zmieni Ci przeciez ekspozycji przy tym samym czasie i przysłonie (bo niby JAK? zakladajac ze iso masz stałe?). Kompensacja będzie widoczna na drabince - to co by było pokazane jako poprawnie naświetlone, przy kompensacji np. -1 EV, bedzie pokazywało na drabince przy tym samym czasie i przyslonie, że jest prześwietlone o 1 EV.

    Jesli robisz w trybie priorytetu przysłony - aparat dobierze Ci czas uwzglednaijac kompensacje.

    pozdr.


    Ale wiadomo o co pytał Rascal w trybie M przycisk ustawiania kompensacji nie działa bo jest tak jak piszesz wyżej
    |Nikon-N80|S5 Pro|Tamron 17-50mm f/2.8 XR Di II|Tamron 55-200mm f/4-5.6 Di II LD Macro|Nikkor 28-80 f/3.3-5.6G|Nikkor 50mm f/1.8D AF|Nikkor 85mm f/1.8D AF|SB-800|Lowepro Nova 4

  8. #8

    Domyślnie

    Sam przycisk działa w trybie M. Zmiana kompensacji przy jego pomocy rzutuje tylko na to co widzimy na "drabince" w wizjerze, natomiast na sama ekspozycję nie ma żadnego wpływu. Testowałem to kilka razy. Możesz za pomocą tego przycisku w trybie M kompensować balans bieli albo siłę błysku lampy.
    Natomiast w trybach P, S, A możesz kompensować ekspozycję. W zależności od trybu priorytetu automatyka kompensuje czas lub przysłonę.
    Aby niejako wymusić kompensację ekspozycji w trybie M, możesz każde kolejne zdjęcie prześwietlać lub nie doświetlać za pomocą zmiany czasu naświetlania lub wartości przysłony - ręcznie. Proponuję zmianę czasu gdyż zmiana przysłony będzie miała wpływ na głębię ostrości.
    Poza tym należy ustawić przycisk AF-L/AE-L w tryb blokowania ostrości, aby automat nie zaczął szukać przypadkiem punktu ustawienia ostrości od nowa.
    Zaznaczam - wszystko wykonujemy ręcznie.
    Nikon D7000 | Nikkor 35 f/1.8 G| Nikkor 50 f/1.8 D| Nikkor 18-70 G |Nikkor 70-300 G | Kenko extension tube set | Nissin Di622 Mark II | Velbon Sherpa 600 |

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •