Close

Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 54
  1. #31

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czarekk Zobacz posta
    no po tym tekście to chyba nigdy nie odważę się wstawić zdjęcia. może ktoś poda linki do porad o fotografii krajobrazu. Sprawdzone i dobre teksty

    Pozdrawiam
    Czarek
    No bez przesady. Te zasady są właśnie po to aby pomóc we wstawianiu zdjęć.

    Inna sprawa, że jedne są bardziej trafne inne mniej. Pod niektórymi podisałbym się obiema łapkami, pod innymi już tak nie do końca...

    PS. Dopisałbym także:
    Fotografujesz krajobrazy? Używaj zawsze statywu. I to nie po to by mieć nieporuszone zdjęcia, a po to by mieć czas na dokładne przemyślenie kadru, podczas kilku spojrzeń w wizjer i wprowadzenie ew. korekt, tak by twój początkowy zamysł został zawarty w kadrze i trafił do innych.

    Pozdro,
    Pyzik
    http://www.dreamygallery.com

  2. #32

    Domyślnie

    Pyzik. Obejrzałem sobie twoją galerię. Zdjęcia bombowe. Zwierzęta jakim obiektywem robiłeś .
    Pozdrawiam
    czarek

  3. #33
    swiatlo
    Gość

    Domyślnie

    Jako taki nudny pryk który siedzi i się mądrzy, to powiem jeszcze jedną mądrość.
    Otóż ważne jest aby się nie wypalić. Fotografowanie ma obowiązek przynosić przyjemność. To nie konkurs, to nie popisywanie się, to nie udowadnianie niczego nikomu, to nie jakaś szkoła z belframi i klasówkami.
    To po prostu przyjemność. Przyjemność obcowania z lasem, ze spokojem, z zapachem żywicy i podmuchem wiatru. To oddech wolności, to nauka respektu do ciszy i do natury.
    Fotografować tylko wtedy jak masz na to ochotę. Nie przymuszać się, nie wychodzić w plener tylko dlatego bo taki przymus, bo galerie czekają.
    Fotografować w swoim własnym tempie, w swoim własnym rytmie. I najlepiej samemu. Z dala od zorganizowanych wypadów i zbiorczych plenerów.

    To na tyle jeśli chodzi o chińskie mądrości ludowe....

  4. #34

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pyzik Zobacz posta
    No bez przesady. Te zasady są właśnie po to aby pomóc we wstawianiu zdjęć.

    Inna sprawa, że jedne są bardziej trafne inne mniej. Pod niektórymi podisałbym się obiema łapkami, pod innymi już tak nie do końca...

    ..
    które uwazasz za nietrafne / mniej trafne ?
    I'm not always right, but I'm never wrong...

  5. #35

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez swiatlo Zobacz posta
    Jako taki nudny pryk który siedzi i się mądrzy, to powiem jeszcze jedną mądrość.
    Otóż ważne jest aby się nie wypalić. Fotografowanie ma obowiązek przynosić przyjemność. To nie konkurs, to nie popisywanie się, to nie udowadnianie niczego nikomu, to nie jakaś szkoła z belframi i klasówkami.
    To po prostu przyjemność. Przyjemność obcowania z lasem, ze spokojem, z zapachem żywicy i podmuchem wiatru. To oddech wolności, to nauka respektu do ciszy i do natury.
    Fotografować tylko wtedy jak masz na to ochotę. Nie przymuszać się, nie wychodzić w plener tylko dlatego bo taki przymus, bo galerie czekają.
    Fotografować w swoim własnym tempie, w swoim własnym rytmie. I najlepiej samemu. Z dala od zorganizowanych wypadów i zbiorczych plenerów.

    To na tyle jeśli chodzi o chińskie mądrości ludowe....
    Nie chce kadzic ,ale jest dla mnie sentencja fotografi,a najważniejsze -PRZYJEMNOŚC,PRZYJEMNOŚC .
    Dziekuje za przypomnienie i pozdrawiam autora.

  6. #36

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lechupe Zobacz posta
    które uwazasz za nietrafne / mniej trafne ?
    "7. Zakonotujmy sobie, że najważniejszy jest temat zdjęcia, a nie sposób w jaki go wyrażamy.
    Nie prezentujmy zdjęć zrobionych jako „próba BW”, czy „test moich możliwości w operowaniu Psem”.
    Konwersja do BW, winieta, czy inne cuda, są tylko i wyłącznie środkiem do podkreślenia walorów tematu zdjęcia
    i same w sobie nie powinny być w centrum zainteresowania.
    Jeżeli są – najczęściej zdjęcie jest nieudane."

    Dla mnie ten punkt nie jest do końca wewnętrznie spójny. Bo pierwsze zdanie zostało IMHO nie potrzebie spłycone wyjaśnieniami poniżej. Sposób wyrażania to nie tylko postproces, ale IMHO przede wszystkim to w jaki sposób potrafimy ująć rzeczywistość w dwuwymiarowym kadrze poprzez pryzmat naszego subiektywnego postrzegania.

    Dla mnie osobiście, jako fotografa krajobrazowego, temat fotografii jest sprawą drugorzędną. Mnie absolutnie na zdjeciach nie interesują tematy - drzewa, góry, zwierzęta rzeki, drogi, doliny, a sposób w jaki zostały przez fotografa pokazane.
    Innymi słowy w fotografii interesuje mnie praktycznie wyłącznie punkt widzenia fotografa na dany temat zdjęcia, a nie temat sam w sobie. Tematy wolę oglądać bez pośrednictwa nikogo, na własne oczy. Fotografie natomiast oglądam by podziwiać czyjś subiektywny punkt widzenia.

    Pozdro,
    Pyzik
    http://www.dreamygallery.com

  7. #37
    swiatlo
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pyzik Zobacz posta
    Innymi słowy w fotografii interesuje mnie praktycznie wyłącznie punkt widzenia fotografa na dany temat zdjęcia, a nie temat sam w sobie. Tematy wolę oglądać bez pośrednictwa nikogo, na własne oczy. Fotografie natomiast oglądam by podziwiać czyjś subiektywny punkt widzenia.
    Niech to sobie zapamiętają ci wszyscy co to z uporem maniaka podkreślają w komentarzach do swoich zdjęć: "bo tak tam było".
    Podsumuję: fotografia krajobrazowa to nie jest reporterka. Ona jest raczej bliższa kreatywnemu malarstwu.

  8. #38

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pyzik Zobacz posta
    "7. Zakonotujmy sobie, że najważniejszy jest temat zdjęcia, a nie sposób w jaki go wyrażamy.
    [...]

    Dla mnie osobiście, jako fotografa krajobrazowego, temat fotografii jest sprawą drugorzędną. Mnie absolutnie na zdjeciach nie interesują tematy - drzewa, góry, zwierzęta rzeki, drogi, doliny, a sposób w jaki zostały przez fotografa pokazane.
    I...
    Rozumiem.
    Ale tu moja intencja była nieco inna. Starałem sie zwrócic uwage na unikanie automatyzmu, mód i trendów w postprocesingu i stosowanie srodków obróbczych stosownie do tematu, czyli do tego co jest na zdjeciu i jaki był zamiar autora.

    Przykładowo, nie do kazdego stogu siana na polu pasuje winieta i nie kazde samotne drzewo pod dramatycznym niebem musie byc koniecznie czarno-białe..

    Oczywiscie siła rzeczy upraszczam to może zbyt mocno, ale starałem sie o skondensowany przekaz.

    Natomiast ten punkt nie traktuje o wyższości realu nad wizja fotografa, poniewaz uwazam podobnie, ze w fotografii krajobrazowej dopuszczalne są daleko idące zabiegi przekształacające rzeczywistośc w wizję autora.

    częsciowo traktuje o tym punkt 13
    I'm not always right, but I'm never wrong...

  9. #39
    swiatlo
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lechupe Zobacz posta
    ...nie kazde samotne drzewo pod dramatycznym niebem musie byc koniecznie czarno-białe..
    Oświadczam że zobaczę jeszcze jedno czarno-białe samotne drzewo pod dramatycznym niebem na tym forum to publicznie popełnię harakiri albo seppuku.
    Chociaż ostatnio chyba jest też wysyp dramatycznych plaż pod równie dramatycznym niebem. Ta sama koncepcja. Ale seppuku nie popełnię, bo bym musiał to już zrobić dzisiaj. Tak się po prostu asekuruję...

  10. #40

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lechupe Zobacz posta
    Natomiast ten punkt nie traktuje o wyższości realu nad wizja fotografa, poniewaz uwazam podobnie, ze w fotografii krajobrazowej dopuszczalne są daleko idące zabiegi przekształacające rzeczywistośc w wizję autora.
    No coś w tym stylu. Z tym że np. ja, fotografując na slajdach, nie uznaję postprocesu jako metody na dorobienie zdjęciu przekazu - wartości dodanej. Tworzenie fotografii kończy się w moim przypadku na wyzwoleniu migawki. Albo takie zdjęcie jest dobre - ma w sobie swoją opowieść, która trafia do widzów, albo ląduje w koszu.

    Jeśli np. dzięki ściemnieniu rogów kadru w PSie zdjęcie zyskuje swój jedyny sens i przekaz, to ja z góry dziękuję za taką fotografię.

    Pozdr.
    Pyzik
    http://www.dreamygallery.com

Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •