Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 22
  1. #11

    Domyślnie

    Reasumujac :

    Jacek_z :
    Piszesz , ze obiektyw macro mozna uzywac do normalnego fotografowania ?
    Czym zatem rozni sie obiektyw macro od zwyklego ?
    Tym , ze ostrzy z blizszej odleglosci ?
    Wg. tego co znalazlem to prawdziwe macro rozni sie od zwyklego tym , ze ma skale odwzorowania 1:1 lub wieksza.

    Piotr_ :
    Rozumiem , ze moge dac sobie spokoj z pierscieniami.

    ALF :
    To mi poleciles
    Liczylem , ze kupie macro za max. 1500 a Ty mi dales namiar na macro za prawie 4 tysiaki
    Pewnie wart jest tej kasy ... kasy ktorej nie bede mial na obiektyw

    Dziekuje wszystkim za info.

  2. #12
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    tak, makro różni sie tym od zwykłego, że ostrzy do małych odległości (najczęściej 1:1, czasami 1:2) bez pierścieni pośrednich (zwróć uwagę, że wtedy tubus mu sie bardzo wydłuża)
    makro łapią też normalnie nieskończoność. sporo osób koniecznie chce go uzywac do portretu - bo ogniskowa pasuje. ale możesz fotografowac nawet krajobraz.

    "normalne" obiektywy standartowo korygowane są na nieskończoność - dają wtedy najlepszy rysunek.
    obiektywy macro (specjalistyczne - jak Micro Nikkory) korygowane są na bliską odległość - i wtedy dają najlepszą jakość (maja najmniej wad)

    często w normalnych obiektywach jest napis makro - ale to półśrodki, a i tak generalnie nie mają skali odwzorowania nawet 1:2

    nie wiemy co w tym makro fotografujesz - jakiej skali odwzorowania potrzebujesz, jakiej głębi ostrości, czy to sa statyczne kadry czy biegające robale.
    50 mm będziesz prawie dotykał motywu zdjęcia. 60 - tylko nieco lepiej. 105 - jeszcze lepiej. najlepiej micro nikkor 200/4, ale to drogie jak diabli.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #13

  4. #14

    Domyślnie

    pdzran, więc im dłuższ ogniskowa, tym lepiej...tamron 90 to minimum
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  5. #15

    Domyślnie

    W cenie jaka moge przyjac mieszcza sie :
    Tamron 90 f/2.8 SP AF Di
    Sigma 105 f/2.8 EX DG
    Cena mniej/wiecej ta sama , odleglosc minimalna wynosci odpowiednio 29 i 31 cm , skala odwzorowania ta sama.
    Wychodzi na to , ze lepiej wybrac Sigme.
    Jesli dobrze glowkuje to z Sigma , ktora ma wieksza ogniskowa bede mogl osiagnac to samo z nieco wiekszej odleglosci.

    Powiedzcie mi jeszcze cos o skali odwzorowania , co ona oznacza ?
    Jedni podaja np.: 0.34 a w innym obiektywie 1:2.9
    Co dokladnie to oznacza ?

    Znalazlem jeszcze dla przykladu taki obiektyw:
    Sigma 70-300 f/4.0-5.6 APO Macro.
    W opisie widze , ze ma macro ale czy to jest cos warte ?
    Czy to wlasnie tzw. pseudo macro i nie warto sobie zawracac glowy ?
    Jak dla mnie to nieco dziwne , ze macro Sigmy jest drozsze od zooma z opcja macro.

  6. #16

    Domyślnie

    sigma 70-300 jest nieżła, ale makro to ersatz
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  7. #17
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    pzdran
    0.34 a 1:2.9 to jest tyle samo. podziel sobie 1 przez 2,9 i otrzymasz 0,34
    to tylko inny sposób zapisu.

    pisałem ci już wyżej, są w szkłach zwykłych dopiski macro, ale to półśrodki. nie maja nawet 1:2 i w makro nie rysują tak dobrze.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #18

    Domyślnie

    Ok.
    Zdecydowalem definitywnie (ograniczajac sie cena) :
    Tamron 90 f/2.8 SP AF Di
    Sigma 105 f/2.8 EX DG

    Ktory Waszym zdaniem lepszy ?
    Ja na razie ze wzgledu na wieksza ogniskowa sklaniam sie ku Sigmie.

    Dosyc tanio widzialem na Allegro :
    Tamron 90 f/2.8 SP AF bez oznaczenia DI (Digital Integrated Design)
    Jak ma sie taki obiektyw do Nikon D50 ?
    Sa jakies ograniczenia ? Warto ?

  9. #19

    Domyślnie

    Pod cyfrę to raczej DI. Dodatkowe powłoki na tylnej soczewce przy aparacie cyfrowym są dużym plusem. Wiele osób uważa, że w tym przedziale Tamron jest najlepszy i ma najładnieszy bokeh.
    Amatorzy – martwią się o sprzet. Profesjonaliści – martwią się o pieniądze. Mistrzowie – martwią się o światło.

  10. #20

    Domyślnie

    Wg. opinii jednego z Uzytkownikow szkielka bez Di , wszystko dziala jak nalezy.
    Zobacze za ile pojdzie to szkielko, jesli stosunkowo drogo do nowych to zbiore kase na nowe, jesli bedzie to dobra cena to je wezme.

    Z drugiej strony jesli go nie kupie to zastanawialem sie takze nad Tokina 100/2.8.
    Podobno takze dobre szkielko, wg. niektorych lepsze od Tamrona i Sigmy.

    pozdrawiam
    PawelD

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •