Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1

    Domyślnie Może ktoś wie (?)

    Witam wszystkich posiadaczy D300 (i nie tylko). Ja właśnie takowego posiadam od jakiegoś czasu wraz z jedynym N 50/1,8. Sprawa polega na tym, że kiedy "dziura" jest domknięta bardziej niż 1:8, to (dokładnie w samym środku fotki) jest rozjaśnienie w kształcie koła o nieostrym konturze . W wizjerze opt. tego nie widać (przy wciśniętym podglądzie głębi ostr.) Podejrzewam o to matrycę - ten sam obiektyw z poprzednią puszką (D70) nie dawał takich efektów. Niestety nie mogę sprawdzić z innym szkłem bo go nie mam w tym momencie.
    Może ktoś z Was spotkał się z takin zjawiskiem (?)
    Dodam jeszcze, że im mniejsza "dziura" tym rozjaśnienie jest wyraźniejsze, kierunek oświetlenia też nie ma na to wpływu.

    Pozdrawiam wszystkich forumowiczów
    bodo23
    PS. Wiem. że wskazany byłby przykład, ale nie bardzo wiem na jakim polskim serwerze trzeba zamieścić fote aby na tym forum mogła zaistnieć (nie udało mi się takiej info. na forum znaleźć)
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 13-03-2009 o 18:46 Powód: orto. ("objektyw")

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bodo23 Zobacz posta
    ...
    PS. Wiem. że wskazany byłby przykład, ale nie bardzo wiem na jakim polskim serwerze trzeba zamieścić fote aby na tym forum mogła zaistnieć ( nie udało mi się takiej info. na forum znaleźć)
    Tu jest podpowiedź jak umieścić fotkę.
    FX / 20 / 35 / 50 / 85

  3. #3
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bodo23 Zobacz posta
    ..Może ktoś z Was spotkał się z takin zjawiskiem (?)
    Dodam jeszcze, że im mniejsza "dziura" tym rozjaśnienie jest wyraźniejsze , kierunek oświetlenia też nie ma na to wpływu.
    używasz az tak małych dziur? to wyłazi w pewnych sytuacjach na przysłonach rzędu 16 czy 22.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #4

    Domyślnie

    Może zabrzmi to głupio i nieprawdopodobnie, ale ten typ tak ma. Też mam takie cos na małych dziurach przy założonym 50/1.8. Przez chwilę kiedys sie zastanawiałem, ale nic nie wymyśliłem... Nie obchodzi mnie to, choć niewątpliwie patogeneza byłaby ciekawa


    edit: fakt, na d50 tego nie ma, na d300 jest. ładnie to widać na niebieskim niebie, tylko że troche ciemno za oknem, więc sufit,
    wygląda to mniej więcej tak:
    Ostatnio edytowane przez maki ; 13-03-2009 o 01:00
    D800

  5. #5

    Domyślnie

    Dziwne, na D80 nie mam czegoś takiego.
    "Am Anfang schaute ich mich um, konnte aber den Wagen, von dem ich träumte, nicht finden. Also beschloss ich, ihn mir selber zu bauen." F.Porsche

  6. #6

    Domyślnie

    Moje pierwsze wrazenie to paproch na matrycy
    D700,D200, F100, F, F2, F3, EL, FE2, Nikkormat FT2, Nicca Tower, Canon A1, F1, FTb, Olympus E1, OM1, OM10, Kodak 35, Pentax SP2, ME, Ricoh KR, 500G, Fuji i ZenitE

  7. #7

    Domyślnie

    no... nie
    Biały?
    D800

  8. #8

    Domyślnie

    Mam to samo gdy podpinam Nikkor 50 f: 1,4 do D 300 i pracuję na maksymalnie przymkniętych otworach; zaniepokoiłem się i zrobiłem serię testów tego samego obiektywu przy różnych przysłonach - do f:11 wszystko jest ok, powyżej pojawia się to okrągłe rozświetlenie. W innych moich Nikkorach tego nie zauważyłem ale nie testowałem ich jeszcze na maksymalnym przymknięciu bo nie miałem takiej potrzeby. Gdy sprawdzę, to się odezwę. Moim zdaniem to po prostu jakaś cecha tego konkretnego układu optycznego, gdy pracuje w cropie.

  9. #9

    Domyślnie

    crop tu nie ma nic do rzeczy
    D800

  10. #10

    Domyślnie

    a jednak chyba ma; ten obiektyw w analogowym F 801s nigdy nie pokazywał takiego rozjaśnienia w środku kadru; mam go od 1994 - D 300 mam od 3 miesięcy i ani z Nikkorami DX ani z innymi Nikkorami od analogowego Nikona nie wykazuje anomalii. Może być coś ze specyfiką przysłony w 50 / 1,4

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •