Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie Czy warto RAID "0" ? pomocne :)

    Korzystając z okazji, że mam 3 identyczne dyski. Dwa w RAID "0" trzeci lata na wolności zrobiłem testy. Wyniki poniżej. Może to komuś pomóc podjąć decyzje czy warto stawiać HD w raid. Moim zdaniem jednak warto. Mimo, ze ostatnio z jednym HD jakiś problem mechaniczny jest. Kopie wszystkiego ma na 3 dysku więc śpię spokojnie
    Dyski to znany model SEAGATE ST3250410AS seria 10.0 wiec dyski dość leciwe ale popularne.

    jeden dysk

    dwa w raid "0" te same dwa dyski ST3250410AS

    na koniec wykresik najnowszego dysku SEGATE ST3500410AS seri12 bardzo zachwalanego i jak widać dość szybkiego jak na cenę, ale dysk przy teście pracował solo no i rozkład wykresu taki sobie. Sami wnioski wyciągnijcie i się że mną podzielicie

    Ostatnio edytowane przez robin102 ; 09-03-2009 o 13:25
    Kręcąc zomem tak się napinam, że w ogóle nie puszczam bąków. Bąki wędrują do głowy i tak powstają posrane pomysły na kadry

  2. #2

    Domyślnie

    A czemu RAID-0 ?

    Chyba lepiej RAID-1.

    Przy RAID-0 może zyskasz na prędkści, ale jak padnie jeden HD, to stracisz wszystko.
    Przy RAID-1 masz zawsze bezpieczne dane i możliwość Hotswapu.

    Ten trzeci dysk bym wywalił: nie daje pewności zabezpieczenia danych (jak zrozumiałem: szwankuje mechanicznie).

    Pzdr.
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

  3. #3

    Domyślnie

    2 dyski w RAID ZERO bo szybciej, a trzeci dysk na backup który często robię więc jest bezpiecznie
    RAID 1 to chyba zapis lustrzany więc po grzyba mi to
    Kręcąc zomem tak się napinam, że w ogóle nie puszczam bąków. Bąki wędrują do głowy i tak powstają posrane pomysły na kadry

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wasilewk Zobacz posta
    A czemu RAID-0 ?

    Chyba lepiej RAID-1.

    Przy RAID-0 może zyskasz na prędkści, ale jak padnie jeden HD, to stracisz wszystko.
    Przy RAID-1 masz zawsze bezpieczne dane i możliwość Hotswapu.

    Ten trzeci dysk bym wywalił: nie daje pewności zabezpieczenia danych (jak zrozumiałem: szwankuje mechanicznie).

    Pzdr.
    Bo to ma "zapierdzielać". Stawiasz na tym tylko system, jak się wykrzaczy, to ghostem czy innym szpejem przywracasz system i finito. A dane trzyma się na innych HDD mogą być nawet w RAID-1.
    pozdrawiam Krzysiaczek
    _________________
    lasciate ogni speranza, voi ch'entrate

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez szymony Zobacz posta
    Bo to ma "zapierdzielać". Stawiasz na tym tylko system, jak się wykrzaczy, to ghostem czy innym szpejem przywracasz system i finito. A dane trzyma się na innych HDD mogą być nawet w RAID-1.
    Zgoda, ale to na HD SCSI !

    Czy nie taniej byłoby uzyskać większą prędkość innymi metodami hardware'owymi ?
    A jeśli nie idzie o kasę, to pokusiłbym się o RAID-5 na SCSI i spoko.

    Pzdr.

    Cytat Zamieszczone przez robin102 Zobacz posta
    2 dyski w RAID ZERO bo szybciej, a trzeci dysk na backup który często robię więc jest bezpiecznie
    RAID 1 to chyba zapis lustrzany więc po grzyba mi to
    Nie z tymi dyskami ta prędkość. 320MB/s nie osiągniesz. Czeka Cię SCSI.

    IBM Server 226 tak jest robiony i to pracuje dobrze (nawet podwójne zasilacze ma).

    Pzdr.
    Ostatnio edytowane przez szymony ; 09-03-2009 o 13:57
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez robin102 Zobacz posta
    Korzystając z okazji, że mam 3 identyczne dyski. Dwa w RAID "0" trzeci lata na wolności
    Dokup sobie jeszcze jeden dysk i postaw wszystko na RAID-10. Będzie i szybko i bezpiecznie.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wasilewk Zobacz posta
    Zgoda, ale to na HD SCSI !
    1. Nie SCSI a SAS.
    2. Ile to kosztuje?
    - Dyski są kilka razy droższe.
    - Kontroler nie jest za darmo.
    - Gdzie to wetknąć, czyli PCI64 a to już platformy serwerowe.
    3. Jak bardzo to się grzeje?
    4. Jak bardzo hałasują dyski 15Krpm?

    Ogólnie na trzech popularnych dyskach SATA, software'owym RAID5, można osiągać maksymalne transfery ok 200MB/s.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    1. Nie SCSI a SAS.
    2. Ile to kosztuje?
    - Dyski są kilka razy droższe.
    - Kontroler nie jest za darmo.
    - Gdzie to wetknąć, czyli PCI64 a to już platformy serwerowe.
    3. Jak bardzo to się grzeje?
    4. Jak bardzo hałasują dyski 15Krpm?

    Ogólnie na trzech popularnych dyskach SATA, software'owym RAID5, można osiągać maksymalne transfery ok 200MB/s.
    Dobrze prawisz.
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

  9. #9

    Domyślnie

    To mam jeszcze zapytanie do znawców tematu. Czy jest sens i czy to coś daje jeśli pliki wymiany systemu umieści się na innym fizycznym dysku powiedzmy na małej partycji tak ze 2-3GB.
    Rozmawiałem kiedyś z fachowcem od macierzy dyskowych (doktorant ) który tak zalecał robić. Na firmowym kompie tak miałem przez długi czas, ale komputer był archaiczny więc trudno cokolwiek było wywnioskować. Poza tym ustawione tak było od początku więc porównania nie było.
    Robił ktos z Was taki trik przyspieszy to pracę i w jakich zastosowaniach ?
    Kręcąc zomem tak się napinam, że w ogóle nie puszczam bąków. Bąki wędrują do głowy i tak powstają posrane pomysły na kadry

  10. #10

    Domyślnie

    Ja mam taki trik, że plik wymiany mam na drugim fizycznym dysku, gdzie nie ma systemu. Moim skromnym zdaniem warto.
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •