Cholera s5pro mam od 3 tygodni i teraz dochodzę do wniosku że może bateria jest faktycznie padnięta - ale aparat w setupie pokazuje pierwszą kreskę zużycia więc wg. tego bateria jest nówka...
Szukaj
Cholera s5pro mam od 3 tygodni i teraz dochodzę do wniosku że może bateria jest faktycznie padnięta - ale aparat w setupie pokazuje pierwszą kreskę zużycia więc wg. tego bateria jest nówka...
Sprawdziłem po numerach Rafów. Na ślubie i weselu zrobiłem 327 zdjęć (wszystko Raf + JPG). Po prostu zapełniłem 2x4GB. Pamiętam że bateria jeszcze nie padała (była jeszcze kreska). Potem w domu od razu ładowarka na sesję następnego dnia więc nie jestem w stanie powiedzieć ile by jeszcze wytrzymała.
Wskaźnik poziomu baterii w S5 to taka bardzo "orientacyjna" sprawa. Jak u mnie pokazuje połowę aku to z reguły jestem w okolicach 300 JPG, wiec raczej bliżej końca aku niż jego początkuA co do zamienników, na obecną chwilę to chyba Hahnel ma dośc dobre i w miare tanie alternatywy dla NP-150
Vinci ciężko mi to stwierdzić czy to wina aku czy może coś innego. W każdym razie aku ma niecałe 3 miesiące i wydolność na opisanym poziomie. Sprawdzę z gripem lub na innym aku.
A weźcie pod uwagę że śrubokręt swoje zjada...
Nikon Z6 II, 14-30/4S, 24-120/4S, 50/1.8S, 85/1.8S, 50/2.8MC, 40/2, Tamron 70-180/2.8 G2
Fuji S5 Pro, 35/2D, 50/1.4D
Moje pierwsze doświadczenia, po 2 tygodniach używania S5 równolegle z posiadanym od dawna D200:
strony ujemne:
- szybkość zapisu dużo mniejsza, łatwo zapchać bufor nie tylko w trybie zdjęć seryjnych, ale nawet po szybkiej serii zdjęć pojedynczych ( oczywiście jeżeli wykorzystujemy rozszerzoną DR, przy standardowej pliki RAW maleją z 25 do 12,5MB i problem jest dużo mniejszy)
-1,5 FPS dla DR rozszerzonej (na szczęście 3 FPS dla DR standardowej)
-menu jakby mniej intuicyjne niż w Nikonach
-małe powiększenie podczas podglądu , utrudniona ocena zdjęć !!!!!!
-małe histogramy, nie potrafię z nich wyłapać małych powierzchniowo przepaleń w kadrze (jakby się przydało)
-jednak szumi w Rawach, prawie jak D200,
-inna bateria niż w Nikonie (choć na oko taka sama)
-podobno wolniejszy AF, ale na razie nie robiłem zdjęć seryjnych więc nie mogę potwierdzić
plusy:
-rewelacyjna rozpiętość tonalna !!!!, możliwość rejestracji scen o dużym kontraście
-zachowuje barwy w obszarach bliskich przepaleniom (tych "do odzysku") i w cieniach
-szumy o charakterze monochromatycznym
-przy wyciąganiu z cieni szumy rosną sporo wolniej niż w D200 !!!
-Jpegi mocno odszumione w całym zakresie ISO, utrata szczegółów akceptowalna na oko gdzieś do A4 (chyba stąd opinia o rewelacyjnie niskich szumach w tym modelu)
- ergonomia korpusu identyczna (bo korpus identyczny jak w D200), iTTL, CLS itepe
-bagnet Nikona, akcesoria Nikona
![]()
Generalnie zalety rekompensują mi wszystkie wady, przynajmniej dopóki mam jeszcze D200 jako drugi, szybki korpus.
Przy okazji: zdjęcie wykonane Fuji S5 kilka dni temu (ISO 500, DR rozszerzona 400%):
Mocno kontrastowe oświetlenie. Twarz dziewczyny z prawej nieco mocniej oświetlona, niż reszta, przy tym ma bardzo jasną cerę. Jednak wyciągając światła udało się uzyskać poprawne zdjęcie.
Równolegle fotografowałem D200 na identycznych ustawieniach, z RAWa nie udało się odzyskać jej twarzy, przepalenia były za duże. Gdyby zmienić ekspozycję za duże byłyby szumy w cieniach (po rozjaśnieniu tych cieni do tonów średnich).
Generalnie podobnie jest z wypalonym niebem, zachodami słońca itp. Dużo więcej danych można odzyskać z RAWów Fuji S5.
Moim zdaniem gdyby ten korpus miał matrycę nie-SuperCCD, a SuperCMOS (super oznacza dodatkowe pixele do świateł) i szybszy procesor - byłby idealny.
Ostatnio edytowane przez Waldo11 ; 01-04-2009 o 23:01
D200 i trochę różności.
Ten post mnie zainspirował i trochę rzeczy popisałem. W pośpiechu, jednak rzetelnie:
Fuji S5 kontra Nikon D3
Testując dynamikę musisz oceniać zarówno wyciąganie ze świateł jak i cieni. Zawsze można przesunąć ekspozycję w dół i ominąć ograniczenie z góry.
Nikon Z6 II, 14-30/4S, 24-120/4S, 50/1.8S, 85/1.8S, 50/2.8MC, 40/2, Tamron 70-180/2.8 G2
Fuji S5 Pro, 35/2D, 50/1.4D
więcej, więcej takich wątków a będę mógł swojego sprzedac niedługo za 5 kawałków
![]()
![]()
Skontaktuj się z nami