Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie Sigma 10-20, czy może jednak 13-18?

    Kupiłem używany, popularny, zoom szerokokątny Sigma 10-20 DC. Piękne szkło, optycznie dobry egzemplarz, ale...
    na 10 mm pokazuje mi maksymalną przysłonę 4.5, a na 20 mm - 5.3. Sprawdziłem exify i okazało się, że na szerokom kącie jest 13mm, a na długim 18 mm.
    Zrobiłem porównanie z takim samyym obiektywem kolegi i mój na 13mm (z exifu) widzi tyle co na jego 10mm, a na 18 mm tyle co jego 20 mm. Więc tak naprawdę mam jednak obiektyw 10-20 mm
    Obiektyw ewidentnie jest wadliwy i czeka go serwis.
    Czy ktoś z użytkowników tego szkła spotkkal się z takim przypadkiem?
    Nikon, Nikkory, Sigmy... i Tamron
    wigi.pl

  2. #2

    Domyślnie

    A może wszystkie widzą jak 13-18mm, tylko Twój jako jedyny nie kłamie? Ja w takiej sytuacji zadzwonił bym do serwisu i zdał się na ich opinię.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pawel Zobacz posta
    Ja w takiej sytuacji zadzwonił bym do serwisu i zdał się na ich opinię.
    eeee, o tym to już pisałem wyżej , ale czekam do poniedziałku
    Nikon, Nikkory, Sigmy... i Tamron
    wigi.pl

  4. #4

    Domyślnie

    wigi - teraz sprawdziłem na co prawda nielicznych plikach z tej Sigmy jakie tu mam pod ręką i mi w exifie widzi 10mm
    Dawniej system N - obecnie L(M) + F

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mariusz888 Zobacz posta
    wigi - teraz sprawdziłem na co prawda nielicznych plikach z tej Sigmy jakie tu mam pod ręką i mi w exifie widzi 10mm
    w porządku szczęściarzu, ale ja poszukuję tych nielicznych, ktorzy mieli podobny przypadek do mojego, lub tych, którzy spróbują wyjaśnić mój przypadek
    Nikon, Nikkory, Sigmy... i Tamron
    wigi.pl

  6. #6

    Domyślnie

    W Exif-ie umieszczona jest taka informacja jaką obiektyw przesłał do body. Wartość ogniskowej w obiektywach odczytywana jest z ułożenia pierścienia zoom-a - wszystko wskazuje na to, że u Ciebie w jakiś sposób ten odczyt jest uszkodzony i obiektyw myśli że jest w innym położeniu niż ma się to faktycznie. Z tego wychodzą również problemy z przekazywaną wartością przysłony bo jest ona wewnętrznie w obiektywie przeliczana zgodnie z ustawieniem powiększenia. Podobny wątek o tym problemie masz tutaj.

    PS. Przed wysłaniem obiektywu do serwisu sprawdź jeszcze czy Ci dobrze przysłonę przymyka bo ja akurat od kilku dni walczę z tym tematem i tu także mogą być niezłe jaja - cały wątek tutaj
    jpyt
    Fuji X-E2 + 56/1.2 + 35/1.4 + 18-55/2.8-4

  7. #7

    Domyślnie

    wigi - ok ok tak tylko pomyślałem że skoro mam takie szkło to Ci sprawdzę jak to jest u mnie żebyś miał jakiś kolejny punkt do porównania ilu ma 10 a ilu 13
    Dawniej system N - obecnie L(M) + F

  8. #8

    Domyślnie

    U mnie w exifie pokazuje 10 mm, a i porównanie z obiektywem kolegi zdaje się to potwierdzać Tokina kolegi na 12mm daje jednak mniejszy kąt widzenia niż moja Sigma na 10 mm więc w rzeczywistości powinno to być realnie coś ok 10mm. Spróbuj sprawdzić jak widzi twój egzemplarz z innym podobnym szkiełkiem, ale wydaje się jak tu juz napisano, że szwankuje komunikacja pomiędzy obiektywem i puszką (przenoszenie inf o ognioskowej czy jakoś tam)
    D40: S10-20, S30, N50G, N18-200VR, T55-200+DCR250, SB-400...
    Zenith 12XP: H44M, J37A, P29/2.8, P135/2.8.
    ..

  9. #9

    Domyślnie

    Złe "czytanie" ogniskowej i błędne jej przekazywanie przez CPU do korpusu to problem ze szczotkami, które ślizgają się po specjalnych stykach. Sztotek jest kilka i w zależności od "zwarcia" / "rozwarcia" poszczególnych szczotek, CPU dowiaduje się o ogniskowej. Coś musiało być tam dłubane - albo skrajne szczotki są włamane, albo nie stykają, albo coś jest mooooocno zabrudzone. Olać problem, foćić, focić, focić....
    Nikoniarz-majsterkowicz

  10. #10

    Domyślnie

    Witam,
    Miałem kiedyś Sigmę Super Wide 24/2,8 - nie dało się w niej nastawić przesłony 2,8 - makasymalnie 3. Nie wiem, czy to była kwestia danych exif, czy rzeczywista. Raczej podejrzewałem problemy komunikacyjne korpu-obiektyw.
    D750 | D7100 | N80 | N 24-120/4 | N18-200 3,5-5,6 VRII| N28-105 3,5-4,5 | N 50/1,4D | T 17-35 2,8-4 | N 35/2D | S C100-400/5-6,3 | SB-600 | SB-800


Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •