Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1
    harryzimm
    Gość

    Domyślnie Lampy do małego studia

    Witam. Dysponuję pomieszczeniem wysokim na 2.5m a dużym na jakieś 19m2. Chiałbym kupić lampy i zrobic małe studio. Poczytałem archiwum więc proszę nie odsyłać mnie Myślałem o dwóch lampach. Jedna z softboxem druga z parasolką. Będę fotografował głównie ludzi. Lampy muszą mieć regulacje mocy błysku i zdalnie się wyzwalać. Chciałbym od razu kupić gotowy zestaw z możliwością dokupienia jakiegoś osprzętu. Jaką moc błysku muszą mieć lampy? Myślałem o 500, ale czy to nie za wiele? Co byłoby lepsze lampy błyskowe czy może światło ciągłe? Jakie firmy robią w miarę przyzwoity i niezawodny sprzęt godny polecenia? Mam 3500 PLN. Proszę o odpowiedzi i serdecznie za nie dziękuję.
    Pozdrawiam.
    HZ

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Ja lubię miec mozliwość pracowanie na przymknietej przysłonie. Ale 500 - 600 WS to max w takim studiu. ale one musza mieć mozliwość regulacji mocy - 5 stopni czyli cztery przysłony. Wtedy na minimum bedziesz miał i tak prawdopodobnie z f=4.
    jak chcesz pracować na zupełnie otwartym portretowym f=1,8 np, to jeszcze słabsze lampki.
    Sęk w tym, że te słabsze często nie mają takigo zmniejszania mocy o 4 przysłony i w praktyce wychodzi na to samo. Bo jak mają regulacje np 3 stopnie to na minimum dadzą ci więcej niż 500 na minimum. Mam nadzieje że łapiesz o czym pisze. Zwróc na to uwage przy zakupie, rózni producenci mają różnie, w dodatku zależy czy lampki nowe i jaka seria, bo np Elfo klika lat temu miały mniejszy zakres, teraz jest większy.
    preferuje błysk, szczególnie przy robieniu ludzi, na ciągłym mogą wychodzić za długie czasy jak sie przymknie obiektyw.
    Firmy - na te najsolidniejsze masz za mało kasy. Albo chińskie, albo Marko, albo Elfo.
    Możesz kupić 250 i 500 (600), nie musza byc równe moce - to taka kolejna rada.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

  4. #4

    Domyślnie

    A czy w przypadku zbyt mocnych lamp nie wystarczy filtr szary? Nigdy nie słyszałem żeby ktoś to w studio stosował ale nie wiem czemu ? Są przecież naprawdę niezłe filterki...
    Al "CAPONE" Bundy
    Puszka, słoik, świeczka... tylko brak talentu.

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    można stosować, czemu nie. ale generalnie to cos co moze pogorszyć jakośc obrazu (jak kazdy filtr, dlatego ALF poleca najlepsze), wiec lepiej jak nie trzeba to nie zakładać.
    ja zakładam co innego - biały materiał na lampy i w ten sposób tracę przysłonę czy dwie (zależy ile warstw i jak grubego materiału)
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6

    Domyślnie

    pewnie, że można zastosować filtry...nie tylko ND, ale również zmiękczające...no i przeca można stosować rozpraszacze, softboksy, parasolki itp
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  7. #7
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    on pisze, że chce kupić softbox i parasolkę.
    ja nakładam materiał także na softboxy (przecież niektóre konstrukcyjnie mają w środku dodatkową drugą szmatę, moje w akurat nie, sam to dokładam by gubić swiatło).
    nakładam tez na reflektory itd.
    mierzę światło każdej z lamp (u mnie do 4) osobno i czasami mam potrzebe stracić na mocy bardziej niz pozwala na to minimum na potencjometrze jednej z nich.

    jak by sie w tej sytuacji nałozyło ND to jakby by spadła moc ze wszystkich. Możnaby też zamiast tego podkręcić tym innym moc i nałożyc ten filtr - zawsze jest inny sposób.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #8
    harryzimm
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z
    preferuje błysk, szczególnie przy robieniu ludzi, na ciągłym mogą wychodzić za długie czasy jak sie przymknie obiektyw.
    Możesz kupić 250 i 500 (600)
    Dzięki za odpowiedź. Myślałem właśnie o 500 i coś koło 250. Zastanawiam się jeszcze nad sensem błysku czy lepiej może ciągłe? Wydaje mi się (nie wiem jak w praktyce), że na ciągłym postawie sobie modela zmierze światło i zrobię zdjęcie ewentualnie regulował będę światło w aparacie. Przy błysku musiałbym mierzyć siłę błysku i nonstop błyskać i próbować czy zdjęcia nie są za jasne lub ciemne. Nie wiem przynajmniej ja to tak rozumiem. Mam SB-600 pewnie działa na tej zasadzie co lampy do studia. Ustawiam manual i mam 1/1, 1/2, 1/4. Jak już pisałem za bardzo to nie znam się na tym więc proszę o poradę. Z góry dziękuję.

  9. #9

    Domyślnie

    Światło stałe o mocy i jakości światła błyskowego kosztuje niebotyczne pieniądze. Można oczywiście użyć jakich halogenów, ale dają światło o porąbanym widmie, jest kłopot z regulacją mocy i nie ma szans na użycie softboxów. Trzeba też brać pod uwagę, że nieludzko grzeją i przy dłuższej sesji tak silne światło potwornie męczy wzrok. Stałe światło nie nadaje się również za bardzo do tematów dynamicznych.

  10. #10
    harryzimm
    Gość

    Domyślnie

    Elfo posiada halogeny w znośnych cenach, ale jak ze światłem to nie mam pojęcia. Tego, że grzeją to się spodziewałem W takim razie decydując się na błysk jak mierzyć światło aby dobrze ustawić parametry w aparacie? Metodą prób i błędów? Jeśli chodzi o plan to ustawię sobie modela na 1 tle i światła. Chcąc przejść na inne tło (ściane) muszę wszystko od początku ustawiać. Generalnie boję się zdjęć prześwietlonych, albo niedoświetlonych. Wiem, że po kilku sesjach będę wiedział co i jak i kiedy ustawiać jakie parametry, ale narazie wolę popytać.
    HZ

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •