Close

Strona 11 z 20 PierwszyPierwszy ... 910111213 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 101 do 110 z 194
  1. #101

    Domyślnie

    Ale patrzac na historie fotografii fotomontaz to tez fotografia
    Ja bym raczej pytanie stawial gdzie jest granica miedzy fotografia a grafika?
    I szczerze mowica to sam nie za bardzo potrafie okreslic ta granice

  2. #102

    Domyślnie

    Obawiam się, że potężną obróbkę obrazu robi nasz mózg.
    Więc należy postawić pytanie - jaka jest różnica między realnym wyglądem świata a tym, co dostarczają nam masze zmysły?
    Może fotografia tylko naśladuje ten proces?

    Jeśli fotografujesz osobę którą znasz i lubisz, to widzisz ją w sposób inny niż obcy ludzie. Nie dostrzegasz drobnych mankamentów urody, patrzysz przez pryzmat swoich odczuć związanych z tą osobą.
    Jeśli właśnie taki obraz chcesz przekazać szerszej publiczności, musisz obrobić zdjęcie, aby naśladowało Twój proces postrzegania tej osoby.

    Obróbka daj Ci możliwość przekazywania swoich odczuć na dany temat.

  3. #103

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marszull Zobacz posta
    Ale patrzac na historie fotografii fotomontaz to tez fotografia
    Ja bym raczej pytanie stawial gdzie jest granica miedzy fotografia a grafika?
    I szczerze mowica to sam nie za bardzo potrafie okreslic ta granice
    Określenie tej granicy jest proste - dokąd tkanką przedstawienia są zdjęcia, to jest to fotografia. W momencie gdy zaczynamy wprowadzać elementy narysowane odręcznie - mamy do czynienia łączenie technik fotograficznych i graficznych. Z grafiką mamy doczynienia wyłącznie wtedy, gdy cała praca jest wyłącznie dziełem ludzkich rąk i umysłu.

    Jak dla mnie to raczej wielkim nadużyciem jest posługiwanie się w stosunku do pobadzianych fotografii określeniem grafika. Pobadziane i powycinane fotografie miałyby być grafiką? Wolne żarty...

  4. #104

    Domyślnie

    Co do twego okreslenia grafiki i fotografii mam podobne odczucia
    tzn nawet jak mamy sklejke ze 100 zdjec to dla mnie nadal jest to fotografia
    a jak wszystko jest narysowane (brak zdjec ) to grafika
    Tylko co z tymi po srodku np. dorysujemy komus wasy na zdjeciu, czy to jeszcze zdjecie czy juz grafika (tzn jak to nazwac bo ze laczenie roznych techik to sie zgodze)
    i jeszcze jedna sprawa jesli zamiast dorysowywac to co usuniemy? Uzywamy do tego podobnej techniki jak dorysowujac np. stempel
    albo usuwamy malujac pedzlem? i co wtedy jeszcze to zdjecie czy juz grafika?

  5. #105

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marszull Zobacz posta
    Tylko co z tymi po srodku np. dorysujemy komus wasy na zdjeciu, czy to jeszcze zdjecie czy juz grafika (tzn jak to nazwac bo ze laczenie roznych techik to sie zgodze)
    i jeszcze jedna sprawa jesli zamiast dorysowywac to co usuniemy? Uzywamy do tego podobnej techniki jak dorysowujac np. stempel
    albo usuwamy malujac pedzlem? i co wtedy jeszcze to zdjecie czy juz grafika?
    Jeśli dorysujesz wąsy, to mz. nie można tego wtedy określić ani mianem grafiki ani fotografii - prace tego typu określa się po prostu jako wykonane techniką mieszaną, w sztukach plastycznych często łączy się różne techniki i nikt nie robi z tego problemu.

    Stempel czy inne narzędzia retuszerskie nadal operują na tkance fotograficznej, dla mnie to dalej jest fotografia. Dokąd nie wprowadzi się elementów obcych pochodzenia narzędziowego, to jak dla mnie nie może być mowy o grafice czy łączeniu z grafiką, nawet jeśli coś zaczyna grafikę przypominać.

  6. #106

    Domyślnie

    jeśli coś domalujemy to dla mnie jest to jakiś projekt graficzny wykonany na podstawie zdjęcia, aczkolwiek też trzeba patrzeć co domalujemy, jak domalujemy ramkę do zdjęcia to jest to technika mieszana ? czy nadal zdjęcie w ramce po prostu ?
    Sony A7R III / Sony 85mm 1.4 G master / Quadralite Atlas 600
    www.facebook.com/jasinskifoto
    www.instagram.com/marcinjasinskiphoto

  7. #107

    Domyślnie

    A ja wczoraj miałem podobną dyskusję. "Obrabiałem" fotki z urlopu. Przy jednym zdjęciu żona powiedziała, że czaruję. Obrabiałem jej fajne zdjęcie, które niestety "teoretycznie" było przepalone. Zjechałem w dół suwaczkiem EV i nagle zdjęcie zaczęło normalnie wyglądać. Musiałem jej tłumaczyć, że to nie czary a po prostu zwykła obróbka
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  8. #108

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez yahooo8 Zobacz posta
    jeśli coś domalujemy to dla mnie jest to jakiś projekt graficzny wykonany na podstawie zdjęcia, aczkolwiek też trzeba patrzeć co domalujemy, jak domalujemy ramkę do zdjęcia to jest to technika mieszana ? czy nadal zdjęcie w ramce po prostu ?
    Zależy ile domalujesz i w jakim celu - jeśli domalujesz część włosów żeby zakryć "ubytki", to wg mnie wciąż jest to zdjęcie, a jeśli chodzi o domalowanie ramki, to jest to zdjęcie w ramce po prostu.
    Mówiłam już, że to kwestia indywidualnej oceny. Tacy piktorialiści np. uważali, że fotografia jest tym bardziej sztuką im bardziej przypomina techniki malarskie i wcale nie uważali, że np. guma czy bromolej, to już nie jest technika fotograficzna.
    Pojawiam się i znikam...

  9. #109

    Domyślnie

    "Brawo Panowie!
    Więc twórzcie taki materiał wyjściowy, by sie go nie wstydzic i pokazywac, a nie obrabiac w programach graficznych "

    Jak wiec powinienem postapic w n.p. tym przypadku ?

    http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=83842

    gdzie material zrodlowy skladal sie z kilku klatek...


    "Malarz malując malował zawsze pędzlem, cokolwiek by nie malował robił tym narzędziem, jakiego malarz używa czyli pędzlem."

    Bardzo ciekawa teoria
    Ostatnio edytowane przez Seeker ; 12-02-2009 o 18:22
    seek & destroy
    Tyle masz talentu, ile zdolasz go udzwignac...

  10. #110
    Oszczędny w słowach Awatar szedar1
    Dołączył
    08 2007
    Miasto
    50° 56' N 21° 24' E
    Posty
    47

    Domyślnie

    A ja jeszcze tak przewrotnie. Photoshop - program graficzny w którym możemy wstawiać inne przedmioty i je zmieniać. A teraz świat realny i aparat. Ustawiam aparat na dany krajobraz, wpadam na pomysł i umieszczam w nim modelkę, ławkę i już powstaje fotograficzny fotomontaż. I czym się różni fotomontaż komputerowy od "fotomontażu natury"? Najwidoczniej wszystko się łączy i ma wspólne cechy.

Strona 11 z 20 PierwszyPierwszy ... 910111213 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •