Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 58
  1. #1

    Domyślnie Kradziez zdjecia

    Witam Was.
    Wiem, ze tamat byl pewnie setke razy walkowany...
    Mimo wszystko probuje sie dowiedziec...

    Moja sytuacja:
    robilem zdjecia na pewnej imprezie na prosbe znajomego. Byla to impreza zamknieta takie otrzesiny. Dostalem oficjalna plakietke z imieniem i nazwieskiem plus info fotograf - zeby sie nikt nie przyczepil.
    Zdjec troche poszlo, masa dziewczyn uradowana oczywiscie chciala je dostac.
    Postanowielm ze wrzuce na strone.
    Kazde zdjecie przygotowane z podpisem polecialo na galerie. Nie mam jeszcze zrobionej swojej strony wiec wrzucilem luzem jako galerie.

    W czym rzecz - jedno ze zdjeci zostalo wykozystane do reklamy - bez mojej wiedzy, zgody. Jest to reklama pewnej wyzszej szkoly. Zdjecie jest na bilbordzie - to nie jest bilbord rozmiarami, ale taka spora widzoczna !! reklama miejska.

    Oczywisice nikt nie poinformowal mnie ze zdjecie bedzie uzyte. Malo tego, zostalo idealnie skadrowane nad moim podpisem - prawy dolny rog.

    I teraz...
    Nie wyrazielm w zgody na upublicznianie zdjecia, nie wyrazilem zgody na wykozstanie jego do reklamyi itd....
    Niby sprawa prosta i oczywista, ale jedna rzecz mnie nurtuje.

    Czy jezeli na tej stronie na ktorej znajdowala sie galeria nie bylo informacji o zakazie wykozystania zdjecia, dodam ze galeria znajdowala sie na prywatnym serwerze, moze zostac uzyte? Czy informacja o zakazie jest nie wymagana do wolania o odszkodowanie?
    Jak to wyglada? Czy ktos juz miala taka sytuacje? Generalnie zakladam ze ktos tam gdzies popelnil blad i nawet (!) mogl tego zdjecia nie skopiowac ze strony tylko dostac od jednej ze studentek tej uczelni... Wiec jak taka sytuacja wyglada?

    Przyznam sie szczerze, ze pewnego rodzaju tupet ze strony marketingu tej uczelni mnie zaskoczyl... To jest naprawde sporych rozmiarow zdjecie, reklamujace uczelnie...

    Czy w tym przypadku mam szanse domagac sie rekompensaty? Jezeli tak to jakiej? Przegladalem cennik ZPAF...
    Ja nie potrafie do konca wycenic tej sutacji, ale na moj rozum sa dwa koszty: 1-uzycie zdjecia do uzytku reklamowego 2-rekompensata za wykozystanie zdjecia bez wiedzy autora

    Czy dobrze rozumuje taka sytuacje?

    Naprawde bede wdzieczny za rade.

    Oczywiscie orginal zdjecia posiadam - JPG, NEF, ten JPG podpisany moim adresem.
    Strona zostala zdjeta z sieci. Mam ja na dysku.

    Pozdrawiam
    www.mattromanow.com

    | N65 | D50 | D200 |N18-70/3.5-4.5 | N70-210/4 | N50/1.8 | S24/2.8 | SB-800 |

  2. #2

    Domyślnie

    generalnie sprawa jest Twoja - ale sugeruje nie iść "na zabój" - tzn rekompensata itp... - to jak bedziesz musiał sie sadzic - a teraz
    - udokumentuj to, bo może zniknąć , potem postaraj sie dowiedziec kto to zrobił - bo może uczelnia niewinna, a reklame zrobiła agencja która zaprosiła ci jako fotografa ( co nie zmienia faktu ze nie ma praw do zdjecia) jak już się dowiesz kto jest autorem i wydawcą baneru - napisz pismo z prośbą o uregulowanie należnosci za użyty materiał. Nie popadaj w przesadyzm - nie jesteś jak domniewam Horowitz, wiec zaspokój swoje żądze kwotą z przedziału 500 - 1000 zł. - poproś bez słowa dopuszczenia do dyskusji o dokonanie płatnosci na podane konto do dnia xx, stanowczo i "sprytnie" informując, że po tym terminie " skierujesz sprawe na drogę postepowania administracyjnego" - co pozwoli ci jeszcze na wiele, niekoniecznie na sprawe w sądzie. Zazwyczaj to skutkuje i kasa jest, tytlko wariaci nie idą na ugode, bo sprawę maja przegraną - ale bedzie to trwało miesiącami i kosztowało - dlatego jednak lepiej sie dogadać. Pomijam kwestie uzycia wizerunku osób do reklamy - bo i one mogłyby zaskarzyć bilboard ale to juz inna kwestia....

  3. #3

    Domyślnie

    Krzysztofie bardzo dziekuje za odpowiedz.
    Za wyjasnienie i przygaszenie "entuzjazmu"

    Kwestia wizerunku osob tez jest do rozwiazania bo znam te dziewczyny, jedna calkiem dobrze i nie jestem do konca pewien czy wyrazaly zgode - kwestia dowiedzenia sie.

    W kazdym badz razie - z mojej strony mimo braku informacji na stronie, na ktorej znajdowaly sie zdjecia - mam byc spokojny ze ja nie popelnilem bledu?
    Osobiscie nie wyrazalem zgody.

    Jezeli chodzi o agencje, tez nie ma takiego tematu.
    Mnie zaprosil kolega - student, ktory dziala w oraganizacji ktora robila otrzesiny. One nie byly bezposredni - posrednio byli tam studenci tej uczelni - zwiazane z wyszla szkola ktora wykozystala zdjecie.

    Agencja? Wlasciwie dla mnie bez znaczenia czy to marketing uczelni, czy agencja reklamowa.
    Dowiedziec sie ktora - pewnie nie bedzie problemu. Plakat musi byc podpisany. Czyli pismo kierowac do administracji szkoly czy jednak tej agencji?
    www.mattromanow.com

    | N65 | D50 | D200 |N18-70/3.5-4.5 | N70-210/4 | N50/1.8 | S24/2.8 | SB-800 |

  4. #4
    sailor
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez matromanow Zobacz posta
    Czyli pismo kierowac do administracji szkoly czy jednak tej agencji?
    pismo kierujesz do szkoly.
    szkola moze uwazac ze skoro cie zaprosila bys robil zdjecia to ma do nich wszelkie prawa.
    skoro skadrowali zdjecie nad podpisem to doskonale wiedza ze kradna i nic ich nie tlumaczy
    dziwne ze dales zdjecia w bilboardowej rozdzielczosci do galerii - ale to tylko korzysc dla ciebie
    co do kwoty - w przeciwienstwie do krzysztofa ja bym sie nie patyczkowal i wyslal im wezwanie do ugody na kwote wynikajaca z cennika zpaf x3. niech sie ucza - szczegolnie ze to szkola ktora ma uczyc przyszlych klientow pytanie ile tych billboardow jest jeden dwa tysiac? za wszystko policz wg stawek

    oczywiscie zgadzam sie z krzysztofem ze nalezy sprawe rozwiazac polubownie. oszczedza to biegania po sadach. z drugiej strony doniesienie do prokuratury o popelnieniu przestepstwa przez uczelnie mogloby byc ciekawe w skutkach

  5. #5

    Domyślnie

    czasami zazdroszcze ludziom takch sytuacji

    Tylko nie zwlekaj z decyzją. Reklama może zniknąć po dwoch tygodniach z tablic.

  6. #6

    Domyślnie

    dobrze mieć tez np zdjęcie tej reklamy - bo jak się zacznie raban to zaraz zniknie
    Pozdr. Darek
    D200|F70D|Naf-s:12-24/4,50/1.4|To:20-35/3.5-4.5,28-70/2.6-2.8,100/2.8|Zenitar16/2.8|SB-900/600|SlikPro700DX

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sailor Zobacz posta
    co do kwoty - w przeciwienstwie do krzysztofa ja bym sie nie patyczkowal i wyslal im wezwanie do ugody na kwote wynikajaca z cennika zpaf x3. niech sie ucza - szczegolnie ze to szkola ktora ma uczyc przyszlych klientow pytanie ile tych billboardow jest jeden dwa tysiac? za wszystko policz wg stawek
    no tak - ale znasz realia - za wysoka kwota zamknie temat - pozostanie sąd, doniesienie do prokuratury - a to zginie w tłumie i się rozmyje, i nic z tego nie będzie - a 2tys uczelnie nie zapłaci, mowy nie ma... Dodatkowo nie wiemy czy to jeden plakat czy kilka tysiecy, cennik zpaf można obalić jako wyznacznik dla fotografów- zowodowców zarejestrowanych itp itd no a poza tym z cennika to tam szalenstw tez nie ma - zwłaszcza ze nie wiemy też, czy to głowny temat plakatu a czy moze "colage" róznych zdjeć a wtedy minus 50% (zastanawia mnie jakość > fotka z www na bilboard)

    walcz bo Twoje - ale rozsadnie.

  8. #8
    sailor
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krzysztof jot Zobacz posta
    no tak - ale znasz realia - za wysoka kwota zamknie temat - pozostanie sąd, doniesienie do prokuratury
    to uczelnia .. mamy luty .. pewnie w czerwcu beda wybierane nowe wladze .. watpie by aktualne chcialy takiej reklamy
    poza tym z cennika to tam szalenstw tez nie ma
    nie ma bo to sugerowane ceny minimalne
    walcz bo Twoje - ale rozsadnie.
    zgadzam sie w 120%

  9. #9

    Domyślnie

    Dzieki Panowie za dobre slowa.
    Oczywiscie ze zdjecie tego plakatu zrobie.
    Wlasnie jade tam na miejsce - postaram sie wsadzic tu na forum.

    Co do kwoty. jeszcze nie wiem Do wieczora jak napisze pismo - bede sie zastanawial. Kazdy glos w dyskusji mile widziany

    Do galerii nie dalem zdjecia z jakoscia na bilbord co jest dla mnie dodatkowym smiechem. Tam byly zdjecia 1024/681 i z takiej rozdzielczosci (!) zrobil plakat.
    Ile on zajmuje? Spora czesc calej informacji. To zdjecie ma przykuwac uwage. Zreszta, zrobie wrzuce sami zobaczycie.

    Wieczorem pismo do kanclerz uczelni i czekam na uregulowanie albo telefon...

    Inna sprawa mam teraz obawe czy nie wykozystaja go do innej promocji. Zaraz zaczynaja sie targii edukacyjny, inne duperele... Jezeli przypadkiem zobacze ze pojdzie to gdzies jeszcze to jest to osobna wtedy sprawa? Bo ja na ta chwile w pismie bede zaznaczal o obecnosci zdjecia - jednego, bo tyle widzialem - na plakacie...

    Zapewne sa jeszcze jakies inne, mozliwe ze uda mi sie dowidziec ile gdzie i jak...

    Jeszcze jedno - ja zdjec nie robilem dla uczelni. Tylko dla Uczelnianego Klubu Kibica a to jest zwiazek kilku Uczelni nie jednej konkretnej. To tak tylko dodaje.
    www.mattromanow.com

    | N65 | D50 | D200 |N18-70/3.5-4.5 | N70-210/4 | N50/1.8 | S24/2.8 | SB-800 |

  10. #10

    Domyślnie

    Tak jak wspomnialem ponizej sama ta reklama i miejsce w ktorym sie ona znajduje...
    Co sadzicie?

    Prosba do tych ktorzy znaja sie w temacie - czy ktos z forumowiczow jest mi w stanie pomoc ze stworzeniem tego pisma?

    www.mattromanow.com

    | N65 | D50 | D200 |N18-70/3.5-4.5 | N70-210/4 | N50/1.8 | S24/2.8 | SB-800 |

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •