Close

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 23 z 23
  1. #21

    Domyślnie

    Cześć, temat stary jak węgiel, ale napisze... mam nikora 1.2 50mm i opemusa 6.
    Po założeniu tego obiektywu (Oryginalnie miał Anaret 4.5/80) aby ustawic ostrość muszę wyjąć kasetę i położyć negatyw luzem. Z negatywem w kasecie praktycznie wcale nie da się złapać ostrości (tylko jak obiektyw jest bardzo nisko, zrobienie czegos na papierze 13/18 - to już muszę bez kasety robić.


    Czy to normalne? Są jakieś ramki na negatyw 35 oraz 120 które będą dawać ostry obraz z tym obiektywem czy muszę sobie radzić partyzantką (boje się o negatywy jak je bede tak luzem kładł...)

    Dzieki za pomoc

  2. #22

    Domyślnie

    Nie wiem skąd pomysł by taki obiektyw zamocować w powiększalniku. Być może to co opisujesz wynika ze sposobu w jaki go zamontowałeś
    do miecha powiększalnika. Z opisu wynika, że do uzyskania ostrego obrazu obiektyw powinien się jeszcze więcej zbliżyć do negatywu.
    W oryginale obiektyw jest mocowany przy pomocy miseczki, wklęsłą stroną zwróconą w stronę negatywu. Zamiast tego obiektywu wkręć po
    prostu typowy obiektyw powiększalnikowy. Taka super jasność w powiększalniku do niczego nie jest potrzebna, a jestem przekonany, że jakość
    powiększeń wcale nie będzie lepsza. To obiektyw projektowany i korygowany na zupełnie inne odległości obrazowania.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bronhit Zobacz posta
    Cześć, temat stary jak węgiel, ale napisze... mam nikora 1.2 50mm i opemusa 6.
    Po założeniu tego obiektywu (Oryginalnie miał Anaret 4.5/80) aby ustawic ostrość muszę wyjąć kasetę i położyć negatyw luzem. Z negatywem w kasecie praktycznie wcale nie da się złapać ostrości (tylko jak obiektyw jest bardzo nisko, zrobienie czegos na papierze 13/18 - to już muszę bez kasety robić.


    Czy to normalne? Są jakieś ramki na negatyw 35 oraz 120 które będą dawać ostry obraz z tym obiektywem czy muszę sobie radzić partyzantką (boje się o negatywy jak je bede tak luzem kładł...)

    Dzieki za pomoc
    Obiektyw 50mm można podpiąć do opemusa. Tylko jak kolega pisał, musi wejść głębiej czyli wkręcamy go do wklęsłej strony miseczki. Nie trzeba demontować kasetki. Tylko trzeba go przymknąć bo będzie mydło. Za to fajnie się ostrzy takim jasnym szkle. Kiedyś, może w roku 1990 bawiłem się podpinając Pancolara od Praktiki.

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •