Close

Strona 5 z 8 PierwszyPierwszy ... 34567 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 78
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mpwt Zobacz posta
    Post nr 3.
    Kolega Jatin zapewne nieświadomie odczytał intencje odnośnie mikroskopu. Jednak rozwijając myśl JK, można przykład liścia i drzewa rozwinąć do rozważania ostrości zdjęć: komórki-> włókien-> liścia-> gałęzi-> drzewa-> parku-> dzielnicy-> miasta-> województwa-> kontynentu. Gdzie jest sens porównywania "ostrości" mniejszych elementów na ujęciach większych rzeczy?
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jatin Zobacz posta
    Nie kolego dyskusja była na temat ostrości zdjęcia i między innymi jej zależności od optyki
    Ani w pierwszym poście, ani w kolejnych nie było nic o własnościach optyki jako takiej... Chodziło tylko o sposób rejestracji, m.in. o interpolację, jaką stosuje się w cyfrakach, a której nie ma w analogu oraz odległość obiektu fotografowanego - ani jedno ani drugie nie jest związane bezpośrednio z optyką. Potem pojawiło się zagadnienie ostrości, ale w ujęciu "filozoficznym" - to też z optyką nie ma nic wspólnego.

    Cytat Zamieszczone przez Jatin Zobacz posta
    a mikroskop elektronowy to zupełnie inna zasada tworzenia obrazu, równie dobrze można by porównać rezonans magnetyczny do zdjęcia.
    Myślę, że nawet skaningowemu mikroskopowi tunelowemu bliżej do matryc ccd/cmos pod względem mechanizmu tworzenia obrazu niż tym ostatnim do tradycyjnej kliszy...

    Cytat Zamieszczone przez Jatin Zobacz posta
    Co do porównania oka i aparatu to i tu i tu masz układ optyczny jedynie sposób rejestracji i obróbki obrazu jest inny i tak na marginesie proces widzenia jest odrobinę bardziej skomplikowany niż napisałeś.
    Jak wyżej - nigdzie nie było nic o optyce. To, że jest bardziej skomplikowany to ja wiem, tylko szczegółowe opisywanie nie jest ani trochę potrzebne w takim wątku...
    D80, F70D, MTL 5B | N 18-105, 35-105, 35/1.8 | Pentacon 50/1.8 | Sunpak 4000AF

  3. #43

    Domyślnie

    Po pierwsze mikroskop skaningowy to nadal mikroskop elektronowy różni się jedynie wielkością jednorazowo badanego obszaru preparatu,
    po drugie nie twierdziłem że bliżej mu do zwykłej kliszy niż do cyfry bo jemu jest daleko do jakiegokolwiek aparatu.
    Po trzecie widziałeś kiedyś taki mikroskop w działaniu bo ja nieraz i wiem co mówię.
    a po czwarte odpowiednio zaprogramowany sonar też tworzy obraz a raczej do aparatu mu bardzo daleko.
    N. D810, D5100, N. 18-70 f3.5-4.5G, 24-70 f2.8, 50 f1.8G, 105 Micro
    SB-800, SB-900. Sy. 500mm f6.3,

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jatin Zobacz posta
    Po pierwsze mikroskop skaningowy to nadal mikroskop elektronowy różni się jedynie wielkością jednorazowo badanego obszaru preparatu,
    Wszystko fajnie, tylko działa zupełnie inaczej niż mikroskop elektronowy, o którym mówiłeś - bo rozumiem że chodziło Ci o transmisyjny, skoro pisałeś i cewkach odchylających czy soczewkach elektromagnetycznych. Jeżeli uważasz, że STM różni się od TEM tylko wielkością obszaru, to może czas doczytać co nieco...

    Cytat Zamieszczone przez Jatin Zobacz posta
    po drugie nie twierdziłem że bliżej mu do zwykłej kliszy niż do cyfry bo jemu jest daleko do jakiegokolwiek aparatu.
    Powiedziałeś, że nie można porównywać mikroskopu elektronowego do aparatu fotograficznego (zarówno cyfrowego jak analogowego), bo w tym pierwszym nie ma klasycznej szklanej optyki. Ja stwierdziłem, że jeżeli chodzi o rejestrację (mam pogrubić?), bo o tym cały temat, to mikroskopowi bliżej do matrycy niż matrycy do kliszy (znów w swojej odpowiedzi pomieszałeś relację).

    Cytat Zamieszczone przez Jatin Zobacz posta
    Po trzecie widziałeś kiedyś taki mikroskop w działaniu bo ja nieraz i wiem co mówię.
    Widziałem, ale to nie ma nic do rzeczy. Można widzieć i twierdzić, że różni się od TEM tylko wielkością badanego obszaru

    Uważam, że ten temat nie jest bez sensu. Owszem, z pewnego punktu widzenia może to być rozdmuchiwanie rzeczy nieprzydatnych, ale z drugiej strony w popularnonaukowy sposób uświadamia nas o ograniczeniach aparatów cyfrowych, których rozdzielczość wystarcza nam do drukowania dużych powiększeń, ale sposób rejestracji ogranicza dokładność rejestracji.
    D80, F70D, MTL 5B | N 18-105, 35-105, 35/1.8 | Pentacon 50/1.8 | Sunpak 4000AF

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Wcale nie jest świetny...
    A wcale, że jest...
    Nie sądzę żeby JK napisał ten tekst jako podręcznikową prawdę objawioną, którą trzeba wykuć na blachę i używać. Jest tam opisanych wiele faktów, które należy zrozumieć a nie łyknąć jak żabę. Nadal uważam, że jeśli ktoś chce to wyczyta w tekście JK wiele ciekawych rzeczy a jak ktoś nie chce to trudno...
    Pozdrawiam, Arek

  6. #46

    Domyślnie

    Przeczytałem cały tekst i widzę jeden błąd w założeniach. Ostrość nie jest wielkością fizyczną. To jest subiektywne odczucie. Samo porównanie siatek to też porównanie algorytmów wywołujących raw, czy to będzie algorytm w aparacie czy w zewnętrznym programie. Samo zjawisko ostrości jest na pograniczu fizyki, fizjologii i psychologii. Spłycenie go do samej fizyki to za mało. Nie mam dziś zbyt dużo czasu na pisanie, ale jeśli ktoś jest zainteresowany to mogę w święta napisać coś więcej na ten temat.

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wer Zobacz posta
    Nie mam dziś zbyt dużo czasu na pisanie, ale jeśli ktoś jest zainteresowany to mogę w święta napisać coś więcej na ten temat.
    Rzeczowy i ciekawy tekst na pewno wiele osób przeczyta z zainteresowaniem.

  8. #48

  9. #49

    Domyślnie

    Tekst fajny, chociaż po raz kolejny pomylono w nim twierdzenie Talesa z prawem podobieństwa trójkątów. Ale to się w tekstach fotograficznych zdarza tak często, że już mi przestaje przeszkadzać. Poza tym nazwa nie ma wpływu na prawdziwość samej zasady.

  10. #50

    Domyślnie

    Szkoda, że zdjęcia zniknęły. Może ktoś to naprawić?
    D300, D70, N18-70, N70-300G, N80-400VR, S50/2.8 MACRO, S10-20/4-5.6, SB600
    http://www.fotoprzyroda.pl/
    Michał Vogelgesang

Strona 5 z 8 PierwszyPierwszy ... 34567 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •