Close

Strona 8 z 8 PierwszyPierwszy ... 678
Pokaż wyniki od 71 do 78 z 78
  1. #71

    Domyślnie

    Potrzebuje wsparcia doświadczonych kolegów  w zakresie ostrości. Mam nadzieje, że dobrze przyczepiam wątek – jeśli nie proszę o wyrozumiałość dla laika i przekierowanie.
    Początkowo mieliśmy jeden z podstawowych modeli lustrzanek Nikona. Z czasem potrzebowaliśmy czegoś więcej. Wybór padł na Nikona D 610. Mimo obycia z pierwszą lustrzanką, posiadaniem podstawowej wiedzy i wykonywania w rezultacie przyzwoitych naszym zdaniem zdjęć, w nowym aparacie nie potrafimy okiełznać pewnego problemu z ostrością.
    Mianowicie gdy chce wykonać portret dziecka, mam jeden punkt łapania ostrości widoczny na podglądzie w aparacie (w opcjach wybrany tryb pól AF 21-39) i nim celuje w oko. Efekt jest taki, że jedno oko jest faktycznie ostre, drugie jednak znacząco odbiega ostrością. ( jeżeli zwiększę wartość przesłony i wydłużę czas trudniej złapać ostrość w ogóle :/ automatyczny tryb AF odpada bo nazbyt często łapie ostrość na ramieniu, nodze stopie... za duża skala błędu)
    Głównymi modelami są dzieci. Ekspozycja jest dobrana odpowiednio by złapać ruch ( mniejsza wartość przesłony, większa wartość czasu, dbamy o odpowiednie światło i w razie potrzeby doświetlenie), pomiar ustawiony na matrycowy, Tryb pracy AF jaki najczęściej stosujemy to AF-C, Tryb pól AF 21 lub 39.
    Obiektyw Nikkor 50mm 1.4 G
    Podsumowując, pytanie brzmi jak uzyskać poprawnie wyostrzona twarz modela, tak by jedno i drugie oko było jednakowo wyostrzone?

  2. #72

    Domyślnie

    Zakładając, że ze sprzętem jest wszystko w porządku masz typowe dwa problemy:
    1) wydłużając czas tracisz nie tyle ostrość, co po prostu dostajesz poruszone zdjęcie,
    2) skracając czas tracisz głębię ostrości bo zwiększasz dziurę.

    Twierdzisz, że masz odpowiednie światło - wydaje mi się, że Ci się wydaje

    Spróbuj zdjęć z lampą.

    PS: mam to samo po przejściu z D200 na D750
    Pozdrawiam,
    Paweł
    Kilka zdjęć...
    D750&D200, N50f1.8G, Ta28-75/2.8, To12-28/4, N70-300VR

  3. #73
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Zrób sobie taki test, tryb A czyli preselekcja przysłony, przysłonę ustaw na f/2.8 i ISO daj hmm... 3200, zrób zdjęcie i napisz czy jest lepiej, jesli zobaczysz jakieś szumy to się nimi nie martw póki co, drugie zdjęcie zrób z przysłoną f/4.

  4. #74

    Domyślnie

    Czy autor wątku ma może jeszcze dostęp do zdjęć z pierwszego posta? Zdjęcia są niedostępne, a bardzo szkoda

    Mam taki problem z ustawianiem ostrości - robię zdjęcia noworodkom, które często mają bardzo delikatne rysy twarzy, zamknięte oczka i brak rzęs. Próbuję ustawiać fokus punktowy na oczy, jednak zdjęcia bardzo często wychodzą nieostre. Prawdopodobnie aparat nie widzi w polu niczego na czym mógłby się skupić i wybiera najbliższy, najciekawszy punkt, przykładowo sukienkę?... Nie mam oczywiście pewności, czy to właśnie w tym problem - jestem na razie początkująca w fotografii Może ktoś podpowie mi coś w tym temacie?

    Wklejam przykładowe zdjęcie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_DSC6424_raw.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	14,81 MB
ID:	30238

  5. #75

    Domyślnie

    @snieg ale ty nie dawaj aparatowi ustawiac ostrosci gdzie on chce, tylko ty to kontroluj.
    Przeciez tutaj dziecko sobie smacznie spi, to moglas na AF-S ustawic tak zebys mogla recznie wybierac punkt ostrosci. (manualny/reczny wybor pola AF) I ustawic go na zamkniete oko, na kreske miedzy zamknietymi powiekami.
    Rozmieszczenie punktow AF by ci na pewno na to spokojnie pozwolilo.

    .
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  6. #76

    Domyślnie

    Ostre zdjęcie na 1 planie przez ogniskową a ostre na całości inne metody. A w złym naświetleniu znowu długie naświetlanie a ostre fotko gdy pada słońce mocno z boku - jak takie zrobić?
    P510 / P1000 - choć to już przesada i szaleństwo. Serwis totemat.pl artykuły i filmy.

  7. #77

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tomeh Zobacz posta
    Ostre zdjęcie na 1 planie przez ogniskową a ostre na całości inne metody. A w złym naświetleniu znowu długie naświetlanie a ostre fotko gdy pada słońce mocno z boku - jak takie zrobić?
    Jak to jak takie zrobić - normalnie.

    Bo, normalnie, ostre zdjęcie na 1 planie przez ogniskową a ostre na całości to są, normalnie, inne metody. A w złym naświetleniu znowu trzeba, normalnie, długie naświetlanie, a ostre fotko gdy pada słońce mocno z boku - to normalnie tak to trzeba zrobić.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  8. #78

    Domyślnie

    2pompony nie wyzłośliwiaj się kolega @tomeh odkrył to forum i postanowił odkopać każdy temat, żeby napisać w nim coś od siebie. Trudno tak wszystko z sensem ogarnąć na raz. Miejmy nadzieję, że to przejdzie. Chyba, że to niezbyt doskonały bot. Albo kolega jest pod tzw. wpływem .

Strona 8 z 8 PierwszyPierwszy ... 678

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •