Close

Strona 3 z 8 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 78
  1. #21

    Domyślnie

    Zink, ten sam efekt da się uzyskać z różnych odległości...ci co lubią krótkie szkła będą deptać po piętach pannie młodej, ci co wolą długie, będą mieli swobodę manewru...nie jestem specem od portretów, ale te, które robiłem nikkorem 105/2,8 i sigmą 70-200/2,8 wyszły mi znacznie lepiej niż te robione 50/1,8, a na pewno nie mniej ostro
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ALF
    Zink, ten sam efekt da się uzyskać z różnych odległości...ci co lubią krótkie szkła będą deptać po piętach pannie młodej, ci co wolą długie, będą mieli swobodę manewru...nie jestem specem od portretów, ale te, które robiłem nikkorem 105/2,8 i sigmą 70-200/2,8 wyszły mi znacznie lepiej niż te robione 50/1,8, a na pewno nie mniej ostro
    Jacek,teraz to już nie rozumiem o czym piszesz... Skoro zmieniasz ogniskową i dobierasz do tego odległość tak, żeby obiekt fotografowany zawsze zajmował taką samą powierzchnię kadr, to różnica obrazowania możę zależeć tylko od:
    1. faktury fotografowanego przedmiotru - wpływ kąta "widzenia" obiektywu
    2. przejrzystości powietrza - w ekstremalnych sytuacjach
    3. jakości obiektywów

    Uogólnienie, że długą ogniskową wyjdą ostrzejsze zdjęcia jest moim zdaniem niewłaściwe...
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  3. #23

    Domyślnie

    przejrzystość powietrza na krótkich dystansach (fotografia ludzi) nie jest istotna...
    jakość obiektywów oczywiście...jeśli weźmiesz kiepski długi i dobry krótki, ale mówimy o porównywalnej jakości samych szkieł...
    każde uogulnienie bez dodatkowych założeń jest niewłaściwe
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ALF
    przejrzystość powietrza na krótkich dystansach (fotografia ludzi) nie jest istotna...

    tak na marginesie, to jeśłi bierzemy pod uwagę portretowanie przy 300mm x 1.5 crop to odległości są na tyle spore, że przejrzystośc powoietrza moze mieć znaczenie
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  5. #25

    Domyślnie

    rocznik70, ostatnio zrobiłe portret sigmą 120-300/2,8 z paru metrów...efekt mnie zskoczył, zdjęcie jest ostre, ładny bokeh...portrecik miodzio jak dla mnie
    w drugiej połowie sierpnia mam zajęcia z moimi dzieciakami ze szkolnego kółka foto i pobawię się w portret sigmą 70-200/2,8...pierwsze efekty były zachęcające, więc chcę sprawdzić jak to wyjdzie z przygotowaniem :P
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  6. #26

    Domyślnie

    To może jeszcze jeden wniosek. Wniosek, który uszedł waszej uwadze. Jeśli linie będą cienkie i jasne (na przykład białe) i będą miały szerokość mniejszą niż obszar rejestrowany przez pojedynczy punkt światłoczyły, a tło będzie ciemne, to z uwagi na uśrednianie koloru, na zdjęciu linie zostaną zarejestrowane jako ciemniejsze, niż są w rzeczywistości. Ale jeśli będziemy zwiększać odległość od obiektu, to te linie pozornie zaczną się do siebie przybliżać, a tym samym lepiej wypełniać kolorem obszary rejestrowane przez pojedyncze punkty światłoczułe. W efekcie jasność rejestrowana przez niektóre punkty może wzrosnąć. Trzeba wówczas uważać na drobne przepalenia, które mogą powstawać w najmniej spodziewanych miejscach. Efekt maksymalnego rozjaśnienia naszych linii, a tym samym możliwość powstawania przepaleń, uzyskamy również wtedy, gdy przybliżymy obiekt tak, aby szerokość pojedynczych linii była rejestrowana przez kilka punktów światłoczyłych matrycy - uzyskamy na zdjęciu rzeczywisty kolor linii. Jeśli będą to linie ciemne na jasnym tle, to w pewnych warunkach obraz może być przyciemniany. Przyczyna tego lokalnego przyciemniania obrazu jest ta sama, jak w przypadku lokalnego rozjaśniania. Zjawisko to widać na zdjęciach naszej siatki. Im większa odległość od obiektu tym jaśniejszy wydaje się obraz tej siatki.
    Jacek

  7. #27

    Domyślnie

    Przeciętny człowiek posiadający zdrowy narząd wzroku rozróżnia osiem linii na milimetr z odległości jednego metra ( każdy okulista to potwierdzi). A wnioski z tego niech sobie każdy sam wyciągnie.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez freefly
    Przeciętny człowiek posiadający zdrowy narząd wzroku rozróżnia osiem linii na milimetr z odległości jednego metra ( każdy okulista to potwierdzi). A wnioski z tego niech sobie każdy sam wyciągnie.
    Nie ma ch....
    Człowiek rozróżni maksymalnie 6 l/m z 25cm i to jest ogólnie szczyt jego możliwości.

  9. #29

    Domyślnie Wnioski praktyczne

    Bardzo ciekawy tekst .Gratuluję wiedzy.
    Ostatnio edytowane przez hasnik ; 27-05-2007 o 08:22 Powód: Sprzedałem obiektyw.

  10. #30

    Domyślnie Poziękowanie

    Ale frajda!
    Nie dość że załapałem się na wykład akademicki to jeszcze miałem przyjemność zaliczyć dyskurs na najwyższym poziomie!
    Dzięki
    D60 VR KIT + N18-55VR + N70-300VR + TC-17E II i trochę gratów.

Strona 3 z 8 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •