Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 30
  1. #1

    Domyślnie Zmniejszanie zdjęcia do druku

    Jestem w trakcie tworzenia programu do kadrowania zdjęć.
    Tworzone oprogramowanie posiada zbliżoną funkcjonalność do programu JPEGCrops, jednakże w przeciwieństwie do niego, kadrowane zdjęcia są automatycznie skalowane do określonych wymiarów.

    Program posiada zaimplementowany bardzo agresywny algorytm interpolacji, zoptymalizowany pod kątem zmniejszania zdjęć.
    Niestety, nie wiem czy algorytm nie jest aby zbyt nadto agresywny i dlatego chciałbym poznać Waszą opinię na ten temat.

    Poniżej zamieszczam kilka przeskalowanych fotek, oraz linki do oryginałów.

    Link do oryginału

    Link do oryginału

    Link do oryginału

  2. #2
    pebees
    Gość

    Domyślnie

    Zdjęcia 1 i 3 wyglądają jednak na przeostrzone. Jednak proponuję, byś zrobił z tych różnych swoich próbek odbitki, wtedy zobaczysz, na ile faktycznie powinieneś wyostrzać. O ile oczywiście chodzi o zdjęcia do druku, nie 'na monitor'

  3. #3

    Domyślnie

    po pierwszej fotce powiedziałbym że jest dobrze ale już na drugiej (patrz felgi) trochę za bardzo pojechane

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pebees Zobacz posta
    Zdjęcia 1 i 3 wyglądają jednak na przeostrzone. Jednak proponuję, byś zrobił z tych różnych swoich próbek odbitki, wtedy zobaczysz, na ile faktycznie powinieneś wyostrzać. O ile oczywiście chodzi o zdjęcia do druku, nie 'na monitor'
    A czy mógłbyś napisać po czym poznać przeostrzone zdjęcie.
    Wiem że dla wielu, miarą przeostrzenia zdjęcia jest widoczny efekt 'Halo' i duży aliasing.

    Jednak pierwszy czynnik występuje u mnie w śladowych ilościach (pierwsze zdjęcie ma niewielkie 'Halo' na oryginale) a drugi jest ściśle zależny od rozdzielczości. Na odbitce w wysokiej rozdzielczości aliasing nie powinien być problemem.

    Cytat Zamieszczone przez Photosubstance Zobacz posta
    po pierwszej fotce powiedziałbym że jest dobrze ale już na drugiej (patrz felgi) trochę za bardzo pojechane
    Wiem, dlatego celowo zamieściłem to zdjęcie.
    Czy jednak na odbitce wykonanej w wysokiej rozdzielczości aliasing nadal będzie problemem?

    Pozbycie się aliasingu wiąże się z zatarciem wielu drobnych detali a tego chciałem uniknąć.
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 06-01-2009 o 14:33 Powód: proszę nie mnożyć postów.

  5. #5

    Domyślnie

    Coś nie tak szukasz informacji. Wielkoć fotki do czego ma być? net, odbitka, druk ofsetowy (liniatura druku)?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Photosubstance Zobacz posta
    Coś nie tak szukasz informacji. Wielkoć fotki do czego ma być? net, odbitka, druk ofsetowy (liniatura druku)?
    Docelowo popularne formaty odbitek, jednak czy dla wydruku ofsetowego zdjęcia powinny być mniej ostre?
    Wydruki ofsetowe ogląda się zwykle z trochę większej odległości, więc nie wydaje mi się aby wymagały one innej ostrości zdjęć.

  7. #7

    Domyślnie

    wg mnie pod odpowiednie formaty odbitek i zależy na jaką maszynę. generalnie 300dpi, ale rózne laby mają różnie, dokładne rozdzielczości (dopytać w labie ) i nie wszystkie fotki. Przy portretach ludzi możesz mieć za ostro bez tego softu. Osobiście wyostrzam 0,5 pix na 50% lub mniej w zależności od wielkości.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Photosubstance Zobacz posta
    wg mnie pod odpowiednie formaty odbitek i zależy na jaką maszynę. generalnie 300dpi, ale rózne laby mają różnie, dokładne rozdzielczości (dopytać w labie ) i nie wszystkie fotki. Przy portretach ludzi możesz mieć za ostro bez tego softu. Osobiście wyostrzam 0,5 pix na 50% lub mniej w zależności od wielkości.
    Wiem, że zdjęcia najlepiej przygotować dla konkretnej maszyny, dlatego też mój program skaluje zdjęcia do zadanych wymiarów (JPEGCrops przycina jedynie do zadanych proporcji).

    Wiem, że zdjęcia na monitorze mogą wydawać się zbyt ostre (duży aliasing), jednak biorąc pod uwagę, że rozdzielczość typowej odbitki to przeważnie 300ppi (monitor ok 75ppi), wydaje mi się, że na odbitkach powinny wyglądać dobrze.

    Zadałem pytanie na forum, bo tu jest gro doświadczonych osób, które mogą przewidzieć, jak takie zdjęcia będą się prezentować na odbitkach.

  9. #9

    Domyślnie

    a kto wie gdzie i jak będziesz robił? w jakich formatach? odbitki na macie czy błusku? ogólnie powinno się strzyć po zmniejszeniu, ale jak i do czego? wiekszość automatów sprawdza się w max 80%

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Photosubstance Zobacz posta
    a kto wie gdzie i jak będziesz robił? w jakich formatach? odbitki na macie czy błusku? ogólnie powinno się strzyć po zmniejszeniu, ale jak i do czego? wiekszość automatów sprawdza się w max 80%
    Ale co to ma za znaczenie, czy nie wystarczy wiedza, że ma to być odbitka wykonana w rozdzielczości 300ppi?

    Chcę stworzyć narzędzie, gdzie w łatwy sposób będzie można przygotować zdjęcia pod odbitki konkretnego formatu. Jeżeli typ papieru powinien mieć wpływ na siłę ostrzenia zdjęć, to można tę kwestię rozwiązać w programie przy pomocy jednego checkbox'a, nie widzę problemu, pytanie tylko czy trzeba.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •