Pewnie bicie piany bo ktoś trafił gorszy egzemplarz szkła. Coś jak czarne kropki w nowej 5'tce Canona![]()
Szukaj
Pewnie bicie piany bo ktoś trafił gorszy egzemplarz szkła. Coś jak czarne kropki w nowej 5'tce Canona![]()
no moze nie do konca jak c5mk2 bo tam niby wszstkie maja a tu ciekawe czy tez wszystkie, jak bede mial d700 to zrobie sample i wrzuce, ciekawe tylko czy wszstkie 24-70 sa walniente bo coraz czesciej sie slyszy o bledach, atez nie malo kosztuje.
D750 D700 D7000 + s10-20 + S20F1.8 N50F1.8 + N24-70 + N70-200 + uv SDEx:SD,CF + SB-800+SB900 PixelK + hexacoopter | Minolta D700si+28-200+5400xi| 300F4 + 120F2.8 + 80F2.8 + 50F4 + 30cm http://www.rafalbociek.rwbb.pl
Gorszych od czego? Stary AF 70-300 G też był pełnoklatkowy. Może od niego?
Może by się tak zabrać za robienie zdjęć. Sensownych zdjęć. A nie pejzaż na 200mm i f/2.8. Choć tu akurat nieostrości w rogach powinny być odbierane jako zaleta, jako piękne rozmycie tła.A może to już przestało być ważne?
Praktycznie każdy obiektyw ma gorszą jakość w rogach i na dodatek w tych rogach winietuje. Na DXie tego nie widzieliście (lub widzieliście w minimalnym stopniu), bo DX "wycina" tylko środkową część kadru. To samo robią telekonwertery i dlatego wydaje się, że rogi kadru są lepsze. Pewnie przez tego DXa niektórzy się zbytnio rozpuścili.
Jacek
O tym, że to szkło gorzej sobie radzi na Fx niż Dx pisało wielu, w tym Bjorn
"On the D3, however, issues occur with this lens. A certain amount of vignetting when the lens is set wide open is both to be expected and indeed readily visible. But stopping down one or two clicks resolves that issue nicely. The centre sharpness is excellent even on the D3, but the tendency for the corners lacking critical sharpness when the lens is focused towards infinity at its longer end is unexpected and troublesome. For landscapes at 200 mm, you need to stop down way too far to get the corners just barely acceptable, even to f/22 in some cases. I think the covering power of this slim design simply is not adequate for a good performance across the entire FX frame, at least towards the 200 mm setting. For PJ-style work or for studio and portraiture, this flaw is tolerable, but not for landscapes. Nikon really needs to come up with a Mk.II model of this general-purpose zoom lens."
Mamy już 14-24 i 24-70, wiec pewnie pojawi się też "nano" wersja 70-200.
Pytanie, kiedy i za ile ?![]()
X-T10, XF35, XF18-55, MK320
ba, wszyscy tak mogą pisać o wszystkich szkłach. To takie odkrywanie ameryki na nowo. Które szkło bliżej krawędzi FX nie ma większego winietowania, niż gdyby było podpięte do DX? Które szkło na brzegach kadru FX nie ma mniejszej ostrości niż na brzegu kadru DX ? Nie ma takiego. Taki sposób krytykowania (jakiegokolwiek) szkła jest bez sensu, bo to pisanie oczywistych oczywistości.
Moje systemy: Nikon F, D i Z, Hasselblad 503CX, Leica, Canon, Pentax, Olympus, Minolta, Rolleiflex TLR FKD, Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze itd itd, blisko 100 szkiełek.
Nam, a przynajmniej mnie, nie chodzi o porównywanie z DX'em, a o to, że profesjonalne szkła Nikona powinny te wady mieć jednak trochę mniejsze. To, że programowo można winietę zmniejszać, nie powinno usprawiedliwiać. Bo przecież, plik, zwłaszcza naświetlony na wysokim ISO, będzie w tych poprawianych obszarach gorszej jakości. Także twierdzenia, że krajobrazów nikt na 2,8 nie robi są niepoważne. I nie twierdzę przy tym, że jakość obrazu na całej klatce powinna być jednakowa, bo to jest niemożliwe, ale nie chcę by pogorszenie było aż tak rażące.
No to masz problem z głowy. Wybierz inny obiektyw.![]()
Jacek
Moje systemy: Nikon F, D i Z, Hasselblad 503CX, Leica, Canon, Pentax, Olympus, Minolta, Rolleiflex TLR FKD, Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze itd itd, blisko 100 szkiełek.
Skontaktuj się z nami