Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2020
    Miasto
    Piotrków Tryb.
    Posty
    106

    Domyślnie Najlepszy automatyczny pomiar ekspozycji negatywu

    Witam. Mam pytanie odnośnie jak najlepszego pomiaru automatycznego - w jakim aparacie lub innej firmie - pomiaru ekspozycji przez aparat, czyli jak najlepszego naświetlenia negatywu, podam przykład, stoję w ciemnej bramie starej kamienicy, ale na końcu jest otwarta przestrzeń i świeci słońce, tą różnicę w kontraście i naświetleniu, jaki system czy aparat najlepiej dokona pomiaru i będzie widać ściany w branie oraz szczegóły na tle słońca, oczywiście jest to przykład specjalnie wymyślony, ale chodzi pomiar światła jak najlepszy i czytelny w jasnych i ciemnych partiach zdjęcia. Dzięki.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wlodek Zobacz posta
    Witam. Mam pytanie odnośnie jak najlepszego pomiaru automatycznego - w jakim aparacie lub innej firmie - pomiaru ekspozycji przez aparat, czyli jak najlepszego naświetlenia negatywu, podam przykład, stoję w ciemnej bramie starej kamienicy, ale na końcu jest otwarta przestrzeń i świeci słońce, tą różnicę w kontraście i naświetleniu, jaki system czy aparat najlepiej dokona pomiaru i będzie widać ściany w branie oraz szczegóły na tle słońca, oczywiście jest to przykład specjalnie wymyślony, ale chodzi pomiar światła jak najlepszy i czytelny w jasnych i ciemnych partiach zdjęcia. Dzięki.
    Musisz rozumieć co chcesz uzyskać. W przypadku negatywu (czarno-białego???) naświetlamy tak aby te najgłębsze cienie ledwo się zarysowały. Na kliszy powinny być bardzo jasne. Światła powinny się zawsze zmieścić (choć lepiej to sprawdzić). Najlepiej jest kupić światłomierz do pomiaru punktowego i złapać najwyższe światła i najgłębsze cienie. Pozwoli to określić potrzebny użyteczny odcinek naświetlenia. W przypadku tej bramy to może być na przykład 12 EV. To dopasowujemy do znanej nam charakterystyki filmu. Tę możemy zmienić w pewnym zakresie przez odpowiednie wywoływania.

    Najlepiej sobie poczytaj o SSA (system strefowy Adamsa) to Ci się rozjaśni.

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2020
    Miasto
    Piotrków Tryb.
    Posty
    106

    Domyślnie

    Dzięki, ale bardziej mnie chodzi o sprzęt - czyli o pomiar przez aparaty fotograficzne, a piszę o tym dlatego, iż ostatnio wywołany film cz-b posiada o rożnej jasności klatki negatywu, stąd pytanie, ale swą odpowiedzią dałeś mnie do myślenia, że może mam źle ustawiony sposób pomiaru światła przez automatykę, po prostu chcę się upewnić czy coś robię źle czy aparat.

  4. #4

    Domyślnie

    Olympus OM-4
    Wielopunktowy pomiar ekspozycji. Robi do 8 punktowych pomiarów i wyciąga średnią. Pole widzenia światłomierza to 2%

    Drugi to NIKON FA
    Ostatnio edytowane przez andystar ; 28-03-2024 o 17:27
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wlodek Zobacz posta
    Dzięki, ale bardziej mnie chodzi o sprzęt - czyli o pomiar przez aparaty fotograficzne, a piszę o tym dlatego, iż ostatnio wywołany film cz-b posiada o rożnej jasności klatki negatywu, stąd pytanie, ale swą odpowiedzią dałeś mnie do myślenia, że może mam źle ustawiony sposób pomiaru światła przez automatykę, po prostu chcę się upewnić czy coś robię źle czy aparat.
    Jeszcze raz. W zależności od sceny należy różnie naświetlać. Zawsze tak aby cienie były jak "najlżejsze". ty, się różni praca z materiałami cz-b od matrycy gdzie naświetlasz najobficiej jak się da (ale tak aby nie stracić świateł).

    Ja wiem, ze najlepiej aby ktoś za nas zrobił robotę. Ale jeśli chcesz się zajmować klasycznym procesem to musisz rozumieć co robisz. Dlatego napisałem o SSA.

  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2020
    Miasto
    Piotrków Tryb.
    Posty
    106

    Domyślnie

    W sumie ja nie o tym piszę - posiadam Nikon F80 - pod tym kątem, czy mam źle ustawiony pomiar czy ja robię błędy ?

  7. #7

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2020
    Miasto
    Piotrków Tryb.
    Posty
    106

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedzi - przy okazji Zdrowych i szczęśliwych Swiąt Wiekanocnych.

Podobne wątki

  1. Pomiar ekspozycji a lampa błyskowa.
    By _Ocean_ in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 07-01-2012, 02:45
  2. Pomiar ekspozycji w LV w D90. Poracha?!
    By Patko21 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 07-05-2009, 10:40
  3. Pomiar światła i korekta ekspozycji
    By anitakraft in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19-02-2009, 21:05
  4. Pomiar ekspozycji w D200- czy tak powinno być?
    By Robert S. in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 23-03-2007, 09:26
  5. Pomiar ekspozycji z lampą
    By hFast in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 05-01-2006, 22:26

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •