Close

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 31
  1. #21

    Domyślnie

    Podbije troche ten watek.
    Fotografie niemal calkowicie zarzucilem, tzn. mam Z6 i 2 szkielka, ale praktycznie ich nie uzywam. Jakos brak weny.

    Ostatnio jednak naszlo mnie zeby troche wrocic do korzeni i pobawic sie fotografia analogowa.
    Znalazlem w czelusciach piwnicy Nikona FA, ale z sentymentu zapragnalem cos nowoczesniejszego, czyli moja ulubiona puszke z czasow filmu Nikona F100.
    Decyzja zapadla i wlasnie wczoraj przyjechal do mnie F100 prosto z Japonii w pieknym stanie.

    Brakuje mi tylko szkla z bagnetem F bo niestety wszystkich sie pozbylem. Najchetniej bym przytulil jakies 50/1,4G AF-S lub 85/1,8G AF-S. Musze poszukac z drugiej reki.

    Co ciekawe to znalazlem tez 50 rolek filmow (to byl glowny motor do zajawki na fotografie analogowa). Mam Kodaka Pro Golda 160, Portre 160NC i Macophot Ort 25.
    Oczywiscie wszystkie przeterminowane 15-20 lat, ale trzymane przez ponad dekade w lodowce a od 6 lat w temperaturze pokojowej. Ciekaw jestem czy cos z nich jeszcze bedzie. Jakie sa Wasze doswiadczenia z grubo przeterminowanymi filmami?
    Pytanie tez gdzie to wolac, ile taka przyjemnosc teraz kosztuje?
    Nikon E600, E800, D810 i dużo obiektywów

  2. #22
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Wywoływanie filmów BW tylko i wyłącznie samodzielnie. Koreks kosztuje niewiele, chemię będziesz wiedział, że masz świeżą.
    Kolor (C-41, E6) do labu.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #23

    Domyślnie

    Koreks to nie problem. Znalazlem jeszcze jakies JOBO Drum. Duzo tez sam wolalem.
    Wiekszosc filmow jakie mam to jednak C-41. Jakie sa teraz dobre laby do tego procesu?

    Btw. spojrzalem teraz na ceny filmow i to jest po prostu szok. Profesjonalne, takie jakie posiadam po 50-60zl rolka? To jest jakas masakra.

    Ide dalej do piwnicy bo pamietam, ze mialem chyba z 200 sztuk kodaka golda 100. Obawiam sie jednak, ze kiedys wywalilem je na smietnik....
    Nikon E600, E800, D810 i dużo obiektywów

  4. #24

    Domyślnie

    Dziś ceny filmów profesjonalnych i amatorskich się prawie wyrównały gold też już jakieś 50-60zł nawet jakieś fujicolor c200 czy kodak colorplus 200 są po 50zł za rolkę. Przez ostatnie 2-3 lata fotografia analogowa znowu jest popularna, tak jak ty, wiele osób powyciągało analogi i chciało coś tam porobić. U młodych ludzi zrobiła się moda na analoga i nagle się okazało, że na całym świecie brakuje filmów.
    Co do filmów po terminie, jeśli były przechowywane jak mówisz, dużych odjazdów nie będzie, będą bardziej żólte i mniej kontrastu.
    D5100 + 50/1.8G | | F501 + 50/1.8 AIS | | F75 + 35/2 D | 15/2.8 | 85/1.8 D | 58/1.4

  5. #25

    Domyślnie

    Przyznaję się że sprzedałem swojego analoga, a to przez chore ceny filmu. Leżał i się kurzył, trochę szkoda.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez HYPER Zobacz posta
    Koreks to nie problem. Znalazlem jeszcze jakies JOBO Drum. Duzo tez sam wolalem.
    Wiekszosc filmow jakie mam to jednak C-41. Jakie sa teraz dobre laby do tego procesu?

    Btw. spojrzalem teraz na ceny filmow i to jest po prostu szok. Profesjonalne, takie jakie posiadam po 50-60zl rolka? To jest jakas masakra.

    Ide dalej do piwnicy bo pamietam, ze mialem chyba z 200 sztuk kodaka golda 100. Obawiam sie jednak, ze kiedys wywalilem je na smietnik....
    Skoro masz koreks Jobo i potrafisz wołać BW, to możesz równie dobrze kupić chemię do C41 czy E6 w opakowaniach na 1 albo 2,5 l. Np. Tetenala czy Rollei. Ale chemia też podrożała - zwłaszcza że kurs złotówki wobec USD i EUR spada na łeb na szyję. I tak to ma sens - zresztą analogi to głównie zabawa/nałóg, w którym pieniądze ani czas się nie liczą. Samodzielne wołanie w C41 wychodzi nieco taniej niż oddanie do labu: laby życzą sobie po kilkanaście zł za film, a np. niskotemperaturowy zestaw Rollei 1l do C41 wystarcza na 16-20 filmów i kosztuje ok. 130 zł. Tylko trzeba go w miarę szybko zużyć - nawet po podzieleniu świeżego roztworu na mniejsze porcje. Temperaturę 25 stopni utrzymasz w kąpieli wodnej bez problemu, trzymając koreks kąpieli wodnej i w razie potrzeby dolewając gorącej wody albo odpalając np. grzałkę akwariową. Ja sobie kiedyś złożyłem takie ustrojstwo do automatycznego trzymywania temperatury: zasilacz 180W jak do LEDów, termostat z sondą zanurzaną w misce z kąpielą wodną, 2 ogniwa Peltiera 12V do grzanie/chłodzenia, pompka akwariowa 12V, wentylator i rurki jak do wodnego chłodzenia komputerów. Działa dobrych kilka lat, przy czym teraz głównie to tygodniami tylko zbiera kurz.
    Fotografuję w 99% na cyfrze, z kolorowych filmów zrezygnowałem dawno temu. Podobnie jak z używania powiększalnika. Natomiast filmy cz-b sam wywołuję, składając wszystko samodzielnie (kilka firm w Polsce sprzedaje wszystkie składniki za rozsądne pieniądze, a waga laboratoryjna kosztuje grosze). No i mam pełną kontrolę i mogę składać wywoływacze, które w sklepach są niedostępne albo kilka czy kilkanaście razy droższe. Skanowanie w labach też jest zresztą drogie, a jakość nie powala - sto razy lepsze wyniki daje samodzielne reprodukowane lustrzanką cyfrową.
    Filmy kolorowe tracą z czasem czułość i co gorsze pojawiają się zakłamania barwne (mocno przeterminowany Fujicolor Pro 800 z lodówki był praktycznie nie do użytku), natomiast z filmami cz-b... różnie bywa. Taki np. 30-letni ORWO NP15 w błonach 13x18 nadal trzyma mi wszystkie parametry, a nieco nowszy Fomapan 100 w formacie 120 jest do... ...albo do odsprzedania miłośnikom lomografii (NB gdyby nie oni. pewnie żadnemu producentowi nie opłacałoby sie otrzymywanie linii do produkcji filmów). Z nieprzeterminowanych filmów najbardziej lubię Ilforda HP5 i FP4, Rollei Superpan 200. Fomapan 200 i 100 też od biedy dają radę, a są tańsze. Dawno temu najbardziej lubiłem filmy cz-b Kodaka, ale teraz ceny są zaporowe.

    Czy są dobre laby? Tak, o ile regularnie zmieniają/regenerują chemię. Ale mam wrażenie, że z tym problemu nie ma, bo wobec tak małego rynku nawet laby to nie klasyczne laby, tylko wołają wszystko w koreksach.
    Ostatnio edytowane przez Pawel_M ; 09-11-2022 o 20:36
    D750 + D90 + analogi (m.in. F100, BX20, kilka aparatów średnio- i wielkoformatowych)

  7. #27

    Domyślnie

    To świetna wiadomość, że postanowiłeś wrócić do fotografii analogowej, zwłaszcza z tak klasycznym modelem jak Nikon F100. Twoje zainteresowanie obiektywami 50/1.4G AF-S i 85/1.8G AF-S jest zrozumiałe – to doskonałe szkła, które świetnie sprawdzą się z tym aparatem. Poszukiwanie ich na rynku wtórnym może być dobrym pomysłem, szczególnie jeśli szukasz bardziej przystępnych cenowo opcji.

    Co do Twojego pytania o przeterminowane filmy:

    Przechowywanie Filmu: Fakt, że filmy były przechowywane w lodówce i później w temperaturze pokojowej, zwiększa szansę, że nadal mogą być dobrej jakości. Niska temperatura spowalnia proces degradacji.

    Efekty Przeterminowanych Filmów: Możesz oczekiwać pewnych zmian w kolorach i kontraście. Niektóre filmy mogą wykazywać zwiększone ziarno lub nieco zmienione odcienie. Jednak często te zmiany dodają unikalnego charakteru zdjęciom.

    Eksperymentowanie: Najlepszym sposobem na sprawdzenie jakości tych filmów jest po prostu wypróbowanie ich. Rozpocznij od jednej rolki i zobacz, jakie efekty uzyskasz.

    Wywoływanie Filmów: Koszt wywoływania filmów może się różnić w zależności od miejsca. Warto poszukać lokalnych zakładów fotograficznych lub serwisów online specjalizujących się w filmach analogowych. Możesz też zapytać w społecznościach fotograficznych o polecane miejsca.

    Porady Społeczności Fotograficznej: Warto również zapytać w społecznościach fotograficznych o ich doświadczenia z przeterminowanymi filmami. Mogą mieć cenne wskazówki lub rekomendacje dotyczące konkretnych marek filmów.

  8. #28

    Domyślnie

    Rany, te ceny filmów to faktycznie szok, zawsze mnie to zastanawiało. Pamiętam, jak Kodak Gold był za grosze. Co do wywoływania C-41, to może spróbuj poszukać jakiegoś lokalnego labu, często mają lepsze ceny i bardziej osobiste podejście. A co do tych starych filmów, to ja bym na twoim miejscu spróbował, nigdy nie wiesz, jakie cudeńka mogą się tam ukrywać. Trzymam kciuki, żebyś znalazł coś fajnego w tej piwnicy!

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pawel_M Zobacz posta
    a nieco nowszy Fomapan 100 w formacie 120 jest do... ...albo do odsprzedania miłośnikom lomografii (NB gdyby nie oni. pewnie żadnemu producentowi nie opłacałoby sie otrzymywanie linii do produkcji filmów).)
    FOMAPAN 400 120 też jest delikatnie mówiąc słaby (piszę o leżakach lodówkowych)

  10. #30

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •