Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: Nikon FA

  1. #1

    Domyślnie Nikon FA

    Mam takie pytanie (na szukajce forumowej nie trafiłem na odpowiedź)
    Jak wygląda współpraca Nikona FA z obiektywami nikkor AF (oczywiście poza tym, że af nie działa )
    Czy będzie domykał automatycznie przysłonę do wybranej wartości, czy będę musiał to robić ręcznie? Jak z wyświetlaniem wartości przesłony w wizjerze?
    Z góry dzięki za pomoc...
    S5Pro;D70;G12;AFS 17-55 2.8 DX;AF 35-70D 2.8;AF 50 1.8;AF 85 1.8;AF 80-200 2.8;Kenko 25mm;SB 600
    Pentax ME super;Pentacon 29 2.8;Pentax-M 50 2.0;Tamron 105 2.5

  2. #2

    Domyślnie

    Zależy z jakimi obiektywami. Z serią D będzie działał dokładnie tak jak z manualami, pracujesz na pełnej dziurze a przy robieniu zdjęcia przymknie przysłonę do zadanej wartości. Podgląd przysłony przez okienko ADR, więc będziesz mógł ją sprawdzić w wizjerze.
    Z obiektywami G pracuje jedynie na pełnej dziurze - nie masz możliwości przymknięcia przysłony.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez axer Zobacz posta
    Z serią D będzie działał dokładnie tak jak z manualami, pracujesz na pełnej dziurze a przy robieniu zdjęcia przymknie przysłonę do zadanej wartości. Podgląd przysłony przez okienko ADR, więc będziesz mógł ją sprawdzić w wizjerze.
    Dzięki za odpowiedź, zaczyna jak dla mnie to fajnie wyglądać, bo w tym momencie wystarczy, że zafunduję sobie puszkę i mogę działać.
    S5Pro;D70;G12;AFS 17-55 2.8 DX;AF 35-70D 2.8;AF 50 1.8;AF 85 1.8;AF 80-200 2.8;Kenko 25mm;SB 600
    Pentax ME super;Pentacon 29 2.8;Pentax-M 50 2.0;Tamron 105 2.5

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wojtek_em Zobacz posta
    Dzięki za odpowiedź, zaczyna jak dla mnie to fajnie wyglądać, bo w tym momencie wystarczy, że zafunduję sobie puszkę i mogę działać.
    Sądząc po Twojej stopce to szerokiego kąta będzie Ci jedynie brakować Pamiętaj też, że ostrzenie ręczne szkłami AF nigdy nie będzie tak łatwe jak szkłami MF ze względu na skok pierścienia ustawiania ostrości (w szkłach AF możesz obracać pierścień o zdecydowanie mniejszy kąt).

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez axer Zobacz posta
    Sądząc po Twojej stopce to szerokiego kąta będzie Ci jedynie brakować Pamiętaj też, że ostrzenie ręczne szkłami AF nigdy nie będzie tak łatwe jak szkłami MF ze względu na skok pierścienia ustawiania ostrości (w szkłach AF możesz obracać pierścień o zdecydowanie mniejszy kąt).
    Też o tym myślałem, ale zawsze mogę czekać na "okazyjne" szkiełka na alledrogo, a puszeczka nie będzie się kurzyć.
    A puszkę narazie mam do wzięcia za 715, warto? (z braków podobno tylko gąbka na której zatrzymuje się lusterko do wymiany) reszta ok
    S5Pro;D70;G12;AFS 17-55 2.8 DX;AF 35-70D 2.8;AF 50 1.8;AF 85 1.8;AF 80-200 2.8;Kenko 25mm;SB 600
    Pentax ME super;Pentacon 29 2.8;Pentax-M 50 2.0;Tamron 105 2.5

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wojtek_em Zobacz posta
    Też o tym myślałem, ale zawsze mogę czekać na "okazyjne" szkiełka na alledrogo, a puszeczka nie będzie się kurzyć.
    A puszkę narazie mam do wzięcia za 715, warto? (z braków podobno tylko gąbka na której zatrzymuje się lusterko do wymiany) reszta ok
    Nie odpowiem Ci czy warto - to zbyt subiektywne. Ja za tę cenę to bym F3 poszukał, bo nie robię zdjęć z lampą i nie potrzebuję pomiaru matrycowego ani automatyki przysłony.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez axer Zobacz posta
    Nie odpowiem Ci czy warto - to zbyt subiektywne. Ja za tę cenę to bym F3 poszukał, bo nie robię zdjęć z lampą i nie potrzebuję pomiaru matrycowego ani automatyki przysłony.
    To pewnie jeszcze trochę potarguję się z obecnym właścicielem puszki
    Dzięki za pomoc.
    S5Pro;D70;G12;AFS 17-55 2.8 DX;AF 35-70D 2.8;AF 50 1.8;AF 85 1.8;AF 80-200 2.8;Kenko 25mm;SB 600
    Pentax ME super;Pentacon 29 2.8;Pentax-M 50 2.0;Tamron 105 2.5

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez axer Zobacz posta
    Z obiektywami G pracuje jedynie na pełnej dziurze - nie masz możliwości przymknięcia przysłony.
    A nie przypadkiem, dokładnie odwrotnie - będzie przymykał na maxa? W trybie "S" pośrednio się da nią sterować. W "P" to wiadomo.
    pozdrawiam Krzysiaczek
    _________________
    lasciate ogni speranza, voi ch'entrate

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez szymony Zobacz posta
    A nie przypadkiem, dokładnie odwrotnie - będzie przymykał na maxa? W trybie "S" pośrednio się da nią sterować. W "P" to wiadomo.
    Przypadkiem nie. Szkła G będą maksymalnie otwarte i to tylko w programie P.

  10. #10

    Domyślnie

    Tak jak napisali przedmówcy szkła AF i AF-D będą działać we wszystkich trybach ( PSAM). Podgląd ustawionej przysłony będziesz miał w okienku ADR z pierścienia przysłony w trybie A i M, natomiast w P masz podany na wewnętrznym wyświetlaczu tylko czas naświetlania, w trybie S podawana jest przysłona na wew. lcd a czas jest pokazywany w osobnym okienku połączonym mechanicznie z pokrętłem czasów W trybie A i M wew. lcd pokazuje czas nawietlania. Wadą takiego podawania informacji o parametrach ekspozycji w przypadku FA jest brak jakiegokolwiek podswietlania tych danych, dlatego w słabych warunkach oswietleniowych odczyt czasu i przysłony jest utrudniony lub wręcz niemożliwy.
    Co do obiektywów G to prawidłowa współpraca FA z nimi nie będzie możliwa - kazde wyzwolenie migawki będzie przymykało taki obiektyw do max liczby przysłony np 22, 32 w zależnosci od szkła. FA do prawidłowej pracy pomiaru swiatła potrzebuje szkła z pierścieniem przysłon w systemie AI lub AIS - ponieważ wymiana info szkło-body odbywa sie tylko poprzez dzwigienki, ktore są zlokalizawne przy bagnecie.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •