Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 51

Wątek: Ceny zdjęć

  1. #1

    Domyślnie Ceny zdjęć

    Witam,
    Pewnie mnie zaraz zjecie że temat był poruszany wiele razy ale szukałem na forum i znalazłem tylko pare wątków a konkretów o jakie mi chodziło w nich nie znalazłem...Mianowicie mam propozycję sprzedaży paru zdjęć dla firmy w celach reklamowych.Zdjęcia mają być wykorzystane na ulotkach,gazetach, plakatach itp.Z uwagi na to że nie wiedzą ile dokładnie będzie tego wszystkiego razem (sztuki) chcą kupić zdjęcia wraz z prawami autorskimi do nich....Niestety nie siedzę w tej branży dlatego też nie jestem zorientowany w cenniku więc może poradzicie ile wziąć za 1 zdjęcie i czy można np sprzedać zdjęcie wraz z prawami autorskimi np na 2 lata lub rok?
    STawki ZPAF znam ale chyba mają znikome zastosowanie w praktyce...
    z góry dziękuje za konkretne informacje

  2. #2

    Domyślnie

    Za zakupienie praw autorskich do 1 zdjęcia sugeruję cenę od 500 do 1500 zł. Oczywiście to jest cena na polskie warunki, za granicą jest dużo więcej.
    Pozdrawiam
    D300 + S 10-20 | T 17-50 2.8 | T 90 2.8 | S 70-200 2.8 | SB-800 | SB-600 | Cokin Hitech 0.6 1.2 |
    LowePro CompuTrekker AW
    http://submit.shutterstock.com/?ref=64681- zarabiaj na zdjęciach!

  3. #3

    Domyślnie

    dzięki, lepiej sprzedać je z prawami na jakis określony okres np rok,dwa lata? bo jak sprzedam bez tej klauzuli to cena bedzie chyba zbyt wysoka dla klienta....

  4. #4
    pebees
    Gość

    Domyślnie

    Bsk, zalezy jakie zdjęcia, do jakiego dokładnie wykorzystania, co to za firma chce je kupić itd. Firma w każdym razie na pewno ma orientację w cenach, więc niech Ci coś zaproponują, jeśli będzie to rozsądne, to zaproponuj +15 %

  5. #5

    Domyślnie

    @pebees firma z tego co widze solidna,chcą kupić 2 zdjęcia w tym jedno z moich ulubionych Jak na razie to ja mam przedstawić ofertę cenową i nie mam zielonego pojęcia jaką kwotę zaproponowąć za udostępnienie im 1 pliku cyfrowego.Jedno zdjęć które chcą jest skadrowane przeze mnie przez co straciło na Mpix o jakieś 30% więc mam zaoferować im oryginalny plik czy wersję którą wystawiam? dzieki za góry za sugestie pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    nie mozna sprzedac praw autorskich! Cos takiego w ogole nie wystepuje. mozesz zbyc na kogos prawa majatkowe do utworu, ale nie prawa autorskie.
    najlepszym rozwiazaniem w takim przypadku jak opisujesz jest sprzedaz na zasadzie licencji do wielokrotnego uzytku bez prawa wylacznosci.
    klient kupuje raz - robi co chce.
    ty dalej jestes autorem i jakby co to zdjecia masz
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  7. #7

    Domyślnie

    czyli tzw licencja Royalty Free: kupują raz na zawsze ale nie na wyłączność. Takie fotki "chodzą" po od 700 - 3000 zł - rozsądna, średnia cena to około 1000 zł za "skan" wielkości A4 (bo tu cena zależy od wielkości skanu).

  8. #8

    Domyślnie

    ok rozumiem, cos takiego jak Royalty Free mi pasuje.Czyli rozumiem ze zdjęcie dalej będe mógł w tym przypadku uzytkowąc i ew sprzedać innemu klientowi ?sprzedać plik cyfrowy czy lepiej przesłać wydruk A4 ? Posiadam D50-tkę wiec A4 wyjdzie z dobra jakością.dzięki za porady

  9. #9

    Domyślnie

    Nikt normalny nie kupi w celach reklamowych zdjecia z licencja Royalty Free - ta
    licencja nie gwarantyje wyłacznosci. Ja rozumiem ze ty moze to sprzedajesz raz jeden
    jedyny - ale załózmy ze nagle za miesiac ktos inny tez kupi te fotke - I co. Firma
    robi ulotke czy reklame do prasy, a tu obok identyczna, inej firmy ? To jest dobre
    do kolorowych gazet na codzien - A tu tylko zdjęcia z licencją "Rights-Managed" Cytat :

    Rights Managed są to zdjęcia na które istnieje możliwość nabycia licencji wyłącznej.
    Opłata za zdjęcie jest uzależniona od kilku czynników: rozmiaru, usytuowania zdjęcia,
    czasu użycia zdjęcia i lokalizacji. Zdjęcia Rights Managed posiadają licencję tylko na specyficzne
    użycie i nie mogą być użyte na inne cele niż wskazują na to warunki umowy.


    Dodatkowo zaznaczam iz przy fotach komercyjnie wykozystanych TY musisz miec dwie umowy:
    - Model release - umowa pisemna z osobą (osobami) pokazanymi na zdjęciu
    - Property release - umowa pisemna z właścicielem nieruchomości pokazanej na zdjęciu
    To pozwoli uniknąc przykrych sytuacji o jakich jeszcze dzis mozesz nie myslec ale
    jakie moga sie pojawicć. Jak wspomniał ktos powyzej - prawa autorskie sa niezbywalne - mozesz
    wiec udzielic licencji na wyłącznosć na okreslony czas i np. do dowolnej formy przekazu.
    Cena ? Od 300-500zł za zdjecia do 1000-1500 w Polskich warunkach. No i zakładam, ze
    nie jest to jedyne na swiecie fzdjecie sikajacego elKomendante - bo wtedy mozesz powiedziec to samo ale w Euro

  10. #10

    Domyślnie

    krzysztof jot,

    Non stop klienci kupują zdjęcia RF - i to bardzo duzi klienci. Zdjęcia RM też nie musisz kupować na wyłączność - i szczerze mówiąc nie znam takiego przypadku a w reklamie siedzę od prawie 6 lat. Oczywiście inaczej jest w przypadku sesji foto robionej specjalnie dla danego klienta.

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •