Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25
  1. #1

    Domyślnie D300 szumi bardziej niż D90?

    Witam
    W testach porównawczych na stronie
    http://www.dxomark.com/index.php/eng...(brand3)/Nikon

    oraz po porównaniu danych na stronie
    http://www.dpreview.com/reviews/nikond90/page21.asp
    i
    http://www.dpreview.com/reviews/nikond300/page19.asp
    wynika, że D90 szumi wyraźnie mniej od D300.
    Dotyczy to także High ISO NR w pozycji wyłączonej.

    Powstaje pytanie: Czy przez czas jaki upłynął pomiędzy premierą D300 i D90 dopracowali matrycę? Może jednak w D90 nefy są odszumiane nawet przy High ISO NR off dużo bardziej niż w D300?

    Co myślicie?
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    znając analogiczny przypadek tych samych matryc w poprzednikach czyli D200 i D80 sprawa wyglądała tak że soft w D80 bardziej odszumiał nawet NEF-y niż w D200 choć ta sama matryca, ale za to w D200 dzięki temu było więcej szczegółów. Myśle że w D90 i D300 jest podobnie i D300 NEF-y są bardziej "surowe" i przez to szum minimalnie większy ale za to więcej szczegółów. Odszumiać w razie potrzeby można w programie i można dzięki temu kontrolować poziom szczegółów obrazka
    D300, i klamoty do niego
    R.E.Durka

  3. #3

    Domyślnie

    Ja mam D300 a brat kupił D90. Porównywałem szumy obu puszek i nie zauważyłem różnicy. Oczywiście żadne to laboratoryjne testy nie były. W każdym razie moim zdaniem obie puszki szumią tak samo.
    A
    FX...

  4. #4

    Domyślnie

    a porównywałeś NEF-y czy JPEG ?
    D300, i klamoty do niego
    R.E.Durka

  5. #5
    Kaleid
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kabanos Zobacz posta
    znając analogiczny przypadek tych samych matryc w poprzednikach czyli D200 i D80 sprawa wyglądała tak że soft w D80 bardziej odszumiał nawet NEF-y niż w D200 choć ta sama matryca, ale za to w D200 dzięki temu było więcej szczegółów. Myśle że w D90 i D300 jest podobnie i D300 NEF-y są bardziej "surowe" i przez to szum minimalnie większy ale za to więcej szczegółów. Odszumiać w razie potrzeby można w programie i można dzięki temu kontrolować poziom szczegółów obrazka
    Ale D300 i D90 nie mają tej samej matrycy (tyle że rozdzielczość jest taka sama). I faktycznie, D90 szumi trochę mniej..aczkolwiek roznica jest tak niewielka, ze nie ma sensu zaprzątać sobie tym uwagi.

  6. #6

    Domyślnie

    Witam
    Zrobiłem mały eksperyment. Wziąłem rawy z puszek D90, D300, D3 i Canon 5D. Wszystkie wywołałem bez jakiejkolwiek ingerencji w Lightroomie 2 z wyjątkiem tego, że standardowe ustawione odszumianie w Lightroomie color przestawiłem z 25 na O.
    W ten sposób miałem jpg nieodszumiane przy wywoływaniu z rawów.

    Do oceny stopnia zaszumienia użyłem programu Noise Ninja, który profilował każde zdjęcie indywidualnie na poziom szumu luminancji i koloru. Noise Ninja podaje następnie w formie numerycznej wielkość szumu w luminancji i w kolorze.

    Poziom szumu dla ISO 3200.
    D3 lum 21, kolor 37,
    D90 lum 28, kolor 62,
    C 5D lum26, kolor 77,
    D300 lum47, kolor 84,

    Poziom szumu dla ISO 6400
    D3 lum 40, kolor 65,
    D90 lum 47, kolor 102,
    D300 lum 75, kolor 135,

    Jeżeli spojrzeć na liczby to różnica nie jest mała.
    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    no toż to pisałem już na samym początku że d90 szumi mniej niż d300 to nie wierzyli... Tyle że szum z d300, wydaje się mieć przyjemniejszą charakterystykę.
    Co do dxomarka, to mam mieszane uczucia. Wg nich np. prawie żaden aparat nie "trzyma czułości" i to dość znacznie, bo rozbieżności sięgają z tego co zauważyłem nawet 0.7EV (oczywiście w większości czułość faktyczna jest niższa niż deklarowana). Jednym z niewielu wyjątków jest chyba d2x który mógłby prawie robić za wzorzec. Tymczasem np. na DP większość testowanych aparatów mieście się w deklarowanych przez producenta wartościach. Jeszcze lepsze jest to że często DP i DOXMARK pokazują sprzeczne informacje - np wg. DP canon 5D jest bardziej czuły niż d2x a wg DOXMARKA odwrotnie
    Ostatnio edytowane przez Pawel Pawlak ; 18-11-2008 o 11:48
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  8. #8
    Witusch
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Laos Zobacz posta
    Witam
    Zrobiłem mały eksperyment. Wziąłem rawy z puszek D90, D300, D3 i Canon 5D.
    Mozna spytac, skad miales te RAW-y? Miales te wszystkie puszki i robiles nimi zdjecie w tych samych warunkach? Pytam, bo z ciekawosci wrzucilem sobie do Noise Ninja z D300 (wszystko zrobilem tak samo jak Ty) na ISO 3200 i wynik: lum 34 kolor 58

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Laos Zobacz posta
    Wziąłem rawy (...)
    ten sam kadr tak samo naświetlony ?
    "Kiedy wszystkie sposoby zawiodą, należy przeczytać instrukcję obsługi" - Murphy

  10. #10

    Domyślnie

    a nie wpadło Wam do głowy zamiast szukać teorii jak na optycznych, że NEFy w D80 w stusnku do D200 i teraz D90 w stosunku do D300 zupełnie trywialny powód różnic? TO SĄ RÓŻNE MATRYCE - w D80 była dwukanałowa, w D200 czterokanałowa, również D90/D300 mają podobne pod względem ilości pikseli matryce, ale nie takie same

    wyobraźcie to sobie tak - macie silnik o pojemności 2 litry - jeden pozwala na osiąganie Vmax 250 km/h i "przyspiesza do setki" w 10 sekund, a drugi V max 200 km/h i w 15 sekund do setki, oba pochodzą od tego samego producenta, ale ten "szybszy" jest głośniejszy (bardziej szumi) - tutaj macie analogicznie - szybsza (lekko bardziej szumiąca) matryca i wolniejsza (dająca troszkę gładszy obraz)


    PS "przyspiesza do setki" jest wzięte w cudzysłów jako mam nadzieję zrozumiały skrót myślowy
    szkoda, że to już nie to samo forum...

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •