Close

Strona 2 z 22 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 212
  1. #11

    Domyślnie

    strasznie lipny jest ten s3 !!
    d700 d3 14-24 28 35 50 85 135

  2. #12

    Domyślnie

    Dobra, dobra JK. Te zdjęcia to na pewno jakiś "czarny PR" Nikona albo Canona - Sądzę, że ich agenci dobrali się do testowanego egzemplarza i w miejscach gdzie na matrycy znajdują się dodatkowe sensory, namalowali na filtrze AA czarne kropki markerem spirytusowym!

  3. #13

    Domyślnie

    Niedzwiedz, ten S3 nie jest ani lipny, ani rewelacyjny. Ot typowa lustrzanka cyfrowa z pewnymi zaletami i całą kupą wad, jak wszystkie lustrzanki cyfrowe.
    Jacek

  4. #14

    Domyślnie

    JK, wlasnie ma swoje wady i zalety niema nic idealnego nie robie juz krucjat o to , bo poco wole robic foty , a wogole to nic nie robie bo sie popsul i przestal karty CF czytac i czkam az mi go oddadza takie to jest te fuji
    d700 d3 14-24 28 35 50 85 135

  5. #15
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    oj będzie dyskusja, ale trafiłem tu o 1 w nocy, wiec napisze więcej jutro.
    nie zgadzam sie z połową wywodu JK i z wieloma założeniami tam poczynionymi. W sumie gorzej, że sa one poprzeplatane ze sprawami oczywistymi. Rozsupłanie tego bedzie niełatwe.
    szkoda, że mieszkamy z JK w innych miastach, bo naprawde ciężko sie nam będzie dogadać, raz juz wałkowalismy dość podobny temat.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #16

    Domyślnie

    Jacek_Z, czyli czekam na argumenty - ale tylko merytoryczne.

    I pamiętaj, że ja od prawie 30 lat zajmuję się grafiką komputerową, a sciślej programami do przetwarzania obrazów wektorowych i rastrowych - od lat projektuję i piszę takie programy (no dla ścisłości - nie zawsze sam, czasem z różnymi zespołami współpracowników). Nie widzę tu wielkiego pola do dyskusji, ale próbuj. Łatwo skóry nie sprzedam.
    Jacek

  7. #17
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    nie, tylko merytorycznie oczywiście. nie dam sie sprowokować, ty tez zawsze jesteś spokojny, bez obaw. Ale temat jest ogromny. Dałes taki wywód, że jest na 2 dni pisania, bo oczywiście bedziesz ripostował. nie wiem jak do tego systematycznie podejść.
    Zgadzam się w zupełności oczywiście na to jak opisujesz zapis na 8 czy 12, 14 bitach. ale nie zgadzam sie z tym jak z tym wiążesz rozpietość tonalną. nie ma tam takich powiązań na jakie wskazujesz.
    z tego co piszesz wynika, że na 12 bitach mozna zapisac większą rozpietość tonalną niz na 8, a wg mnie tak nie jest. To jest tylko zwiększenie ciągłosci tonalnej.
    bo zajmujesz sie tylko rozpietoscia tonalną jako to co zeszło z matrycy. A problem w tym, by aparat zarejestrował największa rozpietość - czyli to co na wejściu, przed matrycą.
    To czym sie zajmujesz to jest sposób zapisu na 8 lub 12 bitach tego co potrafi matryca - i to opisujesz dobrze.
    Ilość informacji o ciągłości tonalnej nie ma związku z rozpietoscia tonalną fotografowanej sceny. Jeżeli zubozymy sobie język opisujący do 1 bita to będziemy mieli tylko 2 stany 0 i 1, - czern i biel. Ale nie oznacza to, że fotografujemy coś co ma 2 tony, tylko, że do opisu uzywamy zbyt skromnego narzedzia.
    fuji s3 potrafi zarejestrować większą różnicę EV światła padajcego na matrycę niż np d70. To zagadnienie jest decydujące, a je własnie całkowicie pomijasz. Ten artykuł powinien mieć tytuł "Ciągłość tonalna matrycy cyfrowej" i byłoby OK. Na wyjąciu z matrycy czerń i biel sa w obu tych aparatach zapisane tak samo 0,0,0, 255,255,255 (gdy 8 bitów). oczywiscie lepiej na 12 czy 14 bitach - bo wtedy wyjdzie, że fuji ma lepsza ciagłośc tonalną, ma ciagle szczegóły tam gdzie d70 ma przerwy.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #18

    Domyślnie

    Jacek_Z, zanim zaczniesz pisać, zrób następujące założenie. W procesie fotografowania są różne rozpietości tonalne. Rozpiętość tonalna fotografowanej sceny (wyrażana w EV), maksymalna rozpiętość tonalna matrycy (dla 12 bitów to 4096 na pojedynczą składową koloru) i maksymalna rozpiętość tonalna monitora, drukarki, czy JPEGa (8 bitów, czyli 256 na składową koloru). Przy czym tak naprawdę ważna jest głównie ta ostatnia, bo to głównie od niej zależy ostateczna postać zdjęcia. Jeśli nie przepalisz tych 12 bitów, czyli tak dobierzesz parametry naświetlania, aby zarejestrować na matrycy całą rozpietość tonalna sceny (np. 10EV) i nie jej przepalić (składowe koloru po krektach WB, wyostrzeniu, itp, są mniejsze niż 4095) to takie zdjęcie możesz przekształcić do przesttzeni 8 bitów na wiele sposobów, ale masz szansę uzyskć pełną rozpietość forografowanej sceny (czyli te 10EV) bez przepaleń - jeśli nie popełnisz błędów w obróbce.

    No dobrze, wiecej nie podpowiadam - czekam na argumenty.

    A z tym S3 to się chyba mylisz. Matryca nie ma zdefiniowanego ani idealnego punktu czerni, ani idealnego punktu bieli. Ona jedynie rejestruje śwaitło, które na nią pada. W zależności od parametrów naświetlania kolor idealnie biały może zostać zarejestrowany jako 200, 500, 2000 lub 4095. Oczywiscie im więcej tym lepiej, ale ważne jest tylko to, zeby nie przepalić i zachować margines na dalszą obróbkę.
    Jacek

  9. #19
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    coś w międzyczasie dopisałem - przeczytaj końcówkę mojego poprzedniego posta.
    musimy ustalic defoinicje - rozpietość tonalna i ciągłośc tonalna. to nie to samo, a wg mnie ty to mieszasz.
    8 bitów to nie mozliwość zapisu 8EV, a 12 bitów to nie mozliwość zapisania wiecej czyli np. 12 EV.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #20

    Domyślnie

    Jacek_Z, ja też. Proponuję przyjąć jakiś znak końca wypowiedzi, bo sie pogubimy, czekam na propozycje.

    [ Dodano: Pią 07 Lip, 2006 12:29 ]
    Weź też pod uwagę to, że musisz przeprowadzić proces zamiany rzeczywistej sceny, której tonalność ma charakter ciągły, na zapis cyfrowy, gdzie o ciągłości tonalnej nie może być mowy. Przyjmijmy, że będziemy to nazywać kwantyzacją. Może być mowa jedynie o rozdzielczości tonalnej (liczba kwantów o różnej wartości występujących w obrazie) i rozpiętości tonalnej, która nie może być wieksza niż maksymalna rozpiętość tonalna przestrzeni koloru (maksymalna wartość pojedynczego kwantu).
    Jacek

Strona 2 z 22 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •