Close

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 24 z 24

Wątek: Pierwsza sesja

  1. #21

    Domyślnie

    Co do portretu Afganki.
    Czy to aby nie zupełnie inny typ portretu ?
    To była raczej street photography.
    A wszystkie 9 punktów (z którymi sie bezapelacyjnie zgadzam) dotyczą portretu z przygotowaniem studyjnym jak ewentualne dodatkowe oświetlenie, blendy, make-up, czy jak wspomniales przebieranie modelki. Afganka to inna filozofia fotografii ... Nieprawdaz ?



    Cytat Zamieszczone przez pilon Zobacz posta
    1 ) Fajnie jakbyś miał blendę - do 80 zł wyczeszesz bardzo konkretną, ale nie wiem jak ze sklepami foto u Ciebie - jak nie masz takiej możliwości w sobotę, to kup chociaż blok rysunkowy A3, sklej 2 kartki i zawsze to coś... nic nie ryzykujesz, a możesz dużo wygrać.
    2 ) Fajnie jakbyś miał wizażystkę - taka osoba pozwoli Ci wyprostować Twoje niedoskonałości techniczne (nie unikniesz ich raczej, ale spoko, zawsze tak jest za każdym pierwszym razem) dobrym, dyfuzyjnym makijażem - wygładzi cerę, rozświetli cienie, nie mówiąc o wszystkich plusach estetycznych takiego zabiegu.
    3 ) Jak masz możliwość przebrać modelkę, to zrób to... Za jednym zamachem, robiąc kilka stylizacji, sprawisz wrażenie "kilku sesji" i ogólnie poprawisz sobie różnorodność.
    4 ) Pamiętaj o pomiarze światła. Unikaj uśredniania dla sceny, jeżeli chcesz wydobyć tylko twarz.
    5 ) Nie cykaj od razu zdjęć, które będziesz traktował poważnie. Zrób sobie 20 klapnięć testowych, obadaj balans bieli, upewnij się co do nastaw itp.
    6 ) Zacznij od priorytetu przysłony, jak już osiągniesz dobry efekt, zapamiętaj nastawę i przenieś ja na manuala, kontrolując ewentualnie suwak ekspozycji w wizjerze. To nauczy Cię myślenia i wyeliminuje błędnie pobrane przez automatykę ekspozycji informacje (coś w stylu "pomierzyłem na twarz, zmieniam kadr, pomierzyło mi się niebo/las w tle i mam czarną/białą twarz na focie)
    7 ) Mów modelce jasno o co Ci chodzi, nie owijaj w bawełnę, sam pokazuj pozy jakich oczekujesz. Bądź wyrozumiały, daj jej odpocząć 2-3 minuty co kwadrans i kwadrans co godzinę. Niby się wydłuża, ale wbrew pozorom zmniejsza liczbę klatek potrzebnych do wyłuskania oczekiwanych fot.
    8 ) Jak najwięcej staraj się zrobić w świetle dziennym, to najlepszy przyjaciel. Jeśli nie będzie chmur, unikaj pełnego słońca, szczególnie w południe.
    9 ) Nie idź w kierunku szaleństw i wygibasów. Pamiętaj, że kobieca twarz, ogólnie jako bardziej symetryczna niż męska, oczekuje więcej symetrii w odbiorze. Więc bądź klasyczny w kompozycji, dopiero jak wszystko opanujesz, zacznij udziwniać.
    10 ) Zapamiętaj dziewięć powyższych, po czym je olej i pomyśl, że dobre zdjęcie nie zależy od tych punktów, ale od fotografa, modelki i sprzyjających warunków oraz w 99% od kreatywnościi i odbrobiny szczęścia. Równie dobrze mógłbyś mieć Lubitiela i jedną rolkę przestarzałego ORWO i zrobić zdjęcie życia, jeśli byłoby Ci to pisane...
    Pamiętaj, że Steve McCurry nie miał nic z powyższych, oprócz tego co wymieniłem w pkt. 10, gdy zrobił portret Afganki


    Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio Z715e using Tapatalk
    .................................................. .................................................. ............
    www.greniuk.com

  2. #22

    Domyślnie

    Cenne porady na pewno je wykorzystam w moich sesjach zdjęciowych.

  3. #23

    Domyślnie

    "Równie dobrze mógłbyś mieć Lubitiela i jedną rolkę przestarzałego ORWO i zrobić zdjęcie życia, jeśli byłoby Ci to pisane..."

    zgadzam się w stu procentach

  4. #24

    Domyślnie

    Fajne rady !
    Fotografuję szczęśliwe momenty w życiu ludzi !
    Lubov Lisitsa photography

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •