Close

Strona 1 z 13 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 127
  1. #1

    Domyślnie Fotografia ślubna - co fotograf może, a czego nie z punktu widzenia prawa (nie umowy)

    Szukałem jasnej odpowiedzi na pewne moje pytania, ale albo nie znalazłem albo dostałem informacje nie pełne lub sprzeczne, dlatego zwracam się do osób siedzących w temacie fotografii ślubnej. Po prostu potrzebuje krótkich i konkretnych odpowiedzi zgodnych z rzeczywistością i prawem.

    Jak wiadomo wszystko co robimy dla kogoś i wszystko czego chcemy od kogoś powinno być spisane umową, w której poszczególne jej punkty wszystko regulują, aby nikt nie miał do nikogo pretensji za co zapłacił i co miał wykonać. Jeden będzie miał w umowie 150 zdjęć, inny 200, jeden, że oddaje płytę z oryginałami, drugi, że nie oddaje. To wszystko jasne. Jak to jednak w umowie, ktoś chce zdjęcia, ale nie podobają mu się zapisy umowy.

    Dlatego odpuśćmy sobie teraz umowę. Mnie interesuje jak to jest prawnie rozwiązane (bo prawo chyba ma wyższy priorytet jak zapisy widzi mi się fotografa w umowie?), jak prawo (na pewno ustawa o prawach autorskich i pokrewnych, być może także inne ustawy) mówi o takich aspektach:

    1. Czy fotograf ślubny ma prawo nie oddać filmu / oryginalnych plików klientowi, a więc zatrzymać je dla siebie?
    2. Czy fotograf musi oddać kopie filmu / oryginalnych plików klientowi?
    3. Jakie prawa przysługują fotografowi do zdjęć (tylko majątkowe, tylko autorskie czy majątkowe i autorskie, żadne)?
    4. Czy fotograf ma prawo wykonane zdjęcia umieszczać w swoim portfolio / swoich reklamach / swojej stronie www / witrynie swojego zakładu?
    5. Czy do punktu 4 jest potrzebna mu zgoda osób fotografowanych, bez której łamie prawo i nie może tego zrobić?
    6. Czy fotograf może uzyskiwać inne korzyści majątkowe z wykonanych zdjęć, np. sprzedaż do jakiś folderów reklamowych, umieszczać na targach weselnych, sprzedawać go magazynów, gazet, itp.?
    7. Czy i jakie prawa przechodzą na klienta w momencie kiedy płaci za usługę i otrzymuje to, co miał otrzymać (autorskie, majątkowe, te i te, żadne)?

    Będę wdzięczny za jasne i precyzyjne odpowiedzi, bo ciężko je dostać w jednym miejscu.
    Aparat, dwa szkła, lampa

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzysiek82 Zobacz posta
    1. Czy fotograf ślubny ma prawo nie oddać filmu / oryginalnych plików klientowi, a więc zatrzymać je dla siebie?
    2. Czy fotograf musi oddać kopie filmu / oryginalnych plików klientowi?
    Autor ma prawa autorskie do zdjęć, więc jeżeli klient (młodzi) chce te zdjęcia to musi je zakupić. Fotograf wcale nie musi ich oddać za darmo.

    3. Jakie prawa przysługują fotografowi do zdjęć (tylko majątkowe, tylko autorskie czy majątkowe i autorskie, żadne)?
    majątkowe i autorskie, ale... ograniczone prawem do wykorzystania wizerunku, ograniczeniami licencyjnymi dotyczącymi stylistyki, jeżeli jest jakoś zastrzeżona,

    4. Czy fotograf ma prawo wykonane zdjęcia umieszczać w swoim portfolio / swoich reklamach / swojej stronie www / witrynie swojego zakładu?
    może, ale wymagana jest zgoda ludzi obecnych na zdjęciach do rozpowzechniania ich wizerunku

    5. Czy do punktu 4 jest potrzebna mu zgoda osób fotografowanych, bez której łamie prawo i nie może tego zrobić?
    tak, musi mieć taką zgodę

    6. Czy fotograf może uzyskiwać inne korzyści majątkowe z wykonanych zdjęć, np. sprzedaż do jakiś folderów reklamowych, umieszczać na targach weselnych, sprzedawać go magazynów, gazet, itp.?
    może, ale za zgodą osób fotografowanych (znów to wykorzystywanie wizerunku) oraz po zapłaceniu odpowiednich opłat licencyjnych jeśli na zdjęciach wystepują jakieś zastrzeżone elementy (np. słynna wieża w Paryżu w nocy)

    7. Czy i jakie prawa przechodzą na klienta w momencie kiedy płaci za usługę i otrzymuje to, co miał otrzymać (autorskie, majątkowe, te i te, żadne)?
    wg mojej wiedzy nie przechodzą z automatu, chyba że umowa zastrzega inaczej
    szkoda, że to już nie to samo forum...

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo . O takie właśnie odpowiedzi mi chodziło.
    Aparat, dwa szkła, lampa

  4. #4
    pebees
    Gość

    Domyślnie

    Zakładamy więc, że nie ma żadnej umowy, fotograf robił zdjęcia sam, w miejscach ogólnie dostępnych w żaden sposób nie powiązanych jakimiś prawami autorskimi/innymi.
    1. Czy fotograf ślubny ma prawo nie oddać filmu / oryginalnych plików klientowi, a więc zatrzymać je dla siebie?
    Tak.
    2. Czy fotograf musi oddać kopie filmu / oryginalnych plików klientowi?
    Nie.
    3. Jakie prawa przysługują fotografowi do zdjęć (tylko majątkowe, tylko autorskie czy majątkowe i autorskie, żadne)?
    Wszelkie.
    4. Czy fotograf ma prawo wykonane zdjęcia umieszczać w swoim portfolio / swoich reklamach / swojej stronie www / witrynie swojego zakładu?
    Nie.
    5. Czy do punktu 4 jest potrzebna mu zgoda osób fotografowanych, bez której łamie prawo i nie może tego zrobić?
    Tak.
    6. Czy fotograf może uzyskiwać inne korzyści majątkowe z wykonanych zdjęć, np. sprzedaż do jakiś folderów reklamowych, umieszczać na targach weselnych, sprzedawać go magazynów, gazet, itp.?
    Nie.
    7. Czy i jakie prawa przechodzą na klienta w momencie kiedy płaci za usługę i otrzymuje to, co miał otrzymać (autorskie, majątkowe, te i te, żadne)?
    Zależy od umowy, tu się nie da bez umowy. Jeśli płaci, to dochodzi co najmniej do umowy, popularnie zwanej umową kupna-sprzedaży, więc tak czy inaczej jakaś jest. W przypadku gdy płaci za usługę, to prawa przechodzą takie, jakie były określone w umowie. Zakładając scenariusz 'chcę zdjęcia ze ślubu' i nic więcej, to żadne prawa nie przechodzą na klienta. Oczywiście to jest pewne uproszczenie

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki wielkie za odpowiedzi. Teraz już wszystko jasne.
    Aparat, dwa szkła, lampa

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzysiek82 Zobacz posta
    1. Czy fotograf ślubny ma prawo nie oddać filmu / oryginalnych plików klientowi, a więc zatrzymać je dla siebie?
    2. Czy fotograf musi oddać kopie filmu / oryginalnych plików klientowi?
    3. Jakie prawa przysługują fotografowi do zdjęć (tylko majątkowe, tylko autorskie czy majątkowe i autorskie, żadne)?
    4. Czy fotograf ma prawo wykonane zdjęcia umieszczać w swoim portfolio / swoich reklamach / swojej stronie www / witrynie swojego zakładu?
    5. Czy do punktu 4 jest potrzebna mu zgoda osób fotografowanych, bez której łamie prawo i nie może tego zrobić?
    6. Czy fotograf może uzyskiwać inne korzyści majątkowe z wykonanych zdjęć, np. sprzedaż do jakiś folderów reklamowych, umieszczać na targach weselnych, sprzedawać go magazynów, gazet, itp.?
    7. Czy i jakie prawa przechodzą na klienta w momencie kiedy płaci za usługę i otrzymuje to, co miał otrzymać (autorskie, majątkowe, te i te, żadne)?
    1. kwestia umowy z klientem. Obie wersje są możliwe."domyślnie" sa twoje.
    2. jak wyżej - kwestia umowy
    3. autorskie osobiste ma się zawsze. majątkowe - kwestia umowy
    4. kwestia umowy między stronami
    5. tak, potrzeba zgody - więc tu tez trzeba sie na coś umówić.
    6. o ile w umowie klient mu się na to zgodził - to nawet jest możliwe.
    7. przechodzą te rzeczy, na które się umówiliście.

    Te wszystkie rzeczy o które pytasz wymagają ustaleń między stronami - umowy - najlepiej pisemnej. Tylko jedna sprawa z tego co wymieniłeś jest zadekretowana ustawowo - ty masz prawa autorskie osobiste.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    Widzę, ze do odpowiedzi co do punktu 4 wkradły się pewne nieścisłości.

    Otóż zdjęcia w swoim portfolio fotograf umieścić może ZAWSZE i nie jest potrzebna na to żadna zgoda klienta (no chyba, że na przykład fotograf zapewnił w umowie, że nie będzie zdjęć pokazywał nikomu, albo że spali kartę pamięci i dysk po oddaniu zdjęć klientowi )

    Może umieścić w folio i np. pokazywać na spotkaniach, ale żeby publikować (w tym i umieszczać na www) potrzebna jest zgoda osób fotografowanych na rozpowszechnianie wizerunku.
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kalina Zobacz posta
    Widzę, ze do odpowiedzi co do punktu 4 wkradły się pewne nieścisłości.

    Otóż zdjęcia w swoim portfolio fotograf umieścić może ZAWSZE i nie jest potrzebna na to żadna zgoda klienta (no chyba, że na przykład fotograf zapewnił w umowie, że nie będzie zdjęć pokazywał nikomu, albo że spali kartę pamięci i dysk po oddaniu zdjęć klientowi )

    Może umieścić w folio i np. pokazywać na spotkaniach, ale żeby publikować (w tym i umieszczać na www) potrzebna jest zgoda osób fotografowanych na rozpowszechnianie wizerunku.
    Kalina nie upieraj sie przy tym na 100%, bo sam znam przypadek, że fotograf pokazał w folio zdjęcie, do którego nie miał zgody fotografowanych. Pech chciał, że pokazał go komuś ze znajomych osób na zdjęciu i to do fotografowanych dotarło. Zostało potem to potraktowane jako komercyjne wykorzystanie, bo dzięki między innymi temu zdjęciu fotograf dostał nowe zlecenie.

    Tak więc lepiej dmuchać na kapustę na zimno, niż poparzyć się bigosem.
    szkoda, że to już nie to samo forum...

  9. #9

    Domyślnie

    Erie - i co, może sąd go skazał? Bardzo jestem ciekawa.
    Autor ma prawo mówić, że wykonał dane zdjęcie. I niech sobie dociera do osób fotografowanych.

    Na tej samej zasadzie używam komercyjnie imienia mojej uczelni, kiedy mówię, czy piszę w CV, że tam studiowałam.
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kalina Zobacz posta
    Erie - i co, może sąd go skazał? Bardzo jestem ciekawa.
    Autor ma prawo mówić, że wykonał dane zdjęcie. I niech sobie dociera do osób fotografowanych.

    Na tej samej zasadzie używam komercyjnie imienia mojej uczelni, kiedy mówię, czy piszę w CV, że tam studiowałam.
    Z tego co wiem to była jakaś ugoda, jednakże jeśli chcesz to rób jak uważasz.
    szkoda, że to już nie to samo forum...

Strona 1 z 13 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •