oo, o tym nie wiedzialem
dzia
w sumie napisalem:
"teraz zaden nikon z nowa matryca CMOS nie ma ISO 100 - D90/D300/D700/D3"![]()
Szukaj
oo, o tym nie wiedzialem
dzia
w sumie napisalem:
"teraz zaden nikon z nowa matryca CMOS nie ma ISO 100 - D90/D300/D700/D3"![]()
D300 + MBD10 + D80 + MBD80 + F 85/1,4 + N AF 50/1,8D + N AF-s 35/1,8 + N AF 24/2,8 [bez D] + N 70-300VR + N 18-70 + SB 600
stare CCD tez nie miały 100. D70 itp. W sumie jest mało nikonów z ISO 100, poza serią jednocyfrową przed D3, ISO 100 miała matryca 10 MPx - dawana do D200, D80, D40x i D60.
Moje systemy: Nikon F, D i Z, Hasselblad 503CX, Leica, Canon, Pentax, Olympus, Minolta, Rolleiflex TLR FKD, Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze itd itd, blisko 100 szkiełek.
Praktyczne zastostowowanie ISO100 dla amatora? Proste.
Piękny, bardzo słoneczny dzień. Wybrałeś się z "połówką" (i nie mam tu na myśli flaszeczki) nad jezioro - niebo bezchmurne.
Jako, że w koszyku mnóstwo smakołyków na piknik - postanowiłeś zabrać ze sobą jasnego standardowego zooma, którego akurat posiadasz.
Wspomniana połówka pręży się do słońca, łapiąc jego jesienne promyki - a ty co - myślisz sobie - zrobię jej zdjęcie.
Słońce jest akurat nad wodą, ona twarzą do tafli jeziora. Kadrujesz postać na tle nieba i lasu. Światła w brut. Las stosunkowo blisko.
Jaką wybierzesz przysłonę?
Pewnie w okolicach 3.2 dla uzyskania sensownej GO do portretu przy posidanej akurat ogniskowej.
No i właśnie w takich warunkach ISO 100, 50, 25 zdaje się być nieocenione.
24355050508080135105200...
www.jswierad.pl
Ech mógłbyś książki pisać, aż się rozmarzyłem o tym jeziorzeTak serio ostatnio robiłem zdjęcia fragmentu nieba niebieskiego na różnych iso od 100 po 3200 i szczerze mówiąc to 100 przy cropie wygląda jakby mniej szumiało ;/ możliwe to? a różnica noooo.. taka widoczna. Zaraz poszukam to może wkleję cropy.
Jeziorze? No a ja przypuszczałem, że "rozmarzanie się" dotyczyć będzie raczej prężącej się połówki... ale - co kto lubi![]()
(przepraszam za offtopiki dzisiaj trochę, jest piątek i to już popołudniowy a ja siedzę w pracy i nic nie wskazuje na to, że szybko stąd wyjdę a forum odpręża)
24355050508080135105200...
www.jswierad.pl
ciekawea teraz zrob na manualu to samo na iso 200, następnie (też w manualu) prześwietl o 1EV i przy wołaniu rawa ściagnij to 1 EV
, pewnie będzie taki sam wynik. Ciekawe..
![]()
Skontaktuj się z nami