Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie nikon 50 1.4 problem z autofokusem

    Mam problem z moim obiektywem.
    puknąłem ostatnio obiektywem z wysokości 30 cm o podłogę. Spadł bokiem, uderzył obudową o posadzkę. nie widać żadnych najdrobniejszych zewnętrznych uszkodzeń, ALE coś mu się chyba stało w środku, bo:
    autofokus łapie ostrość jedynie od około 3 m do nieskończoności. Kiedy próbuję ustawić ostrość na obiekty znajdujące się bliżej, śrubokręt staje i nie kręci. Jeżeli przełączę w aparacie na manuala, to normalnie można ostrzyć ręcznie. I wtedy gdy ustawię ostrość na obiekt znajdujący się w odległości kilkudziesięciu cm, to po ponownym przełączeniu na autofocus śrubokręt śmiga ale, mogę bez problemu ustawić ostrość na obiekty oddalone powyżej 3 metrów. Czyli wygląda to tak jakby śrubokręt mógł na pewnym odcinku kręcić tylko w jedną stronę.

    Obiektyw ma 2 miesiące, na gwarancji, która już chyba w tej chwili przepadła...

    Czy ktoś wie co mu padło?
    W najbliższych kilku tygodniach nie mam możliwości oddać go do serwisu

    Pozdrawiam
    D300 / N 18-200 VR, N 50 1.4, N 12-24; D60 / N 18-55 VR, SB-900

  2. #2

    Domyślnie

    Myślę, że możesz próbować oddać do serwisu.
    Marek
    D800 + parę szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Imacman Zobacz posta
    Myślę, że możesz próbować oddać do serwisu.
    To najlepiej!
    Ale jeśli kusi Cię zajrzeć do środka, to wyjaśniam że AF w tym modelu jest prosty jak budowa cepa. Możesz rozkręcić bagnet i masz wszystko na wierzchu. Zapewne jest jakieś mechaniczne uszkodzenie zębatki AF - może do zrobienie samemu a może nie w przypadku np ułamania się kawałka, ale może akurat się uda zrobić bez strasznych kosztów serwisu. Niczym nie ryzykujesz gdyż mechanizm AF jest na wierzchu i nie trzeba rozkręcać optyki

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Rarog Zobacz posta
    strasznych kosztów serwisu.
    Romczyslaw napisał, że ma obiektyw na gwarancji, więc powinien w pierwszej kolejności oddać go do serwisu. Nie ma zewnetrznych śladów, więc może się uda . Jak się nie uda, może go rozkręcić.
    Marek
    D800 + parę szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    dziękuję za odpowiedzi,
    spróbuję upchnąć go w serwisie, bo myślałem że już po gwarancji- a tu pojawiła się sugestia, że może by się dało podciągnąć to pod gwarancję.
    Przyłożyłem śrubokręt (ten co się w łapie trzyma) do obiektywu, ale nawet śruby nie dotknąłem, tylko zmiękłem i stwierdziłem że chyba psychicznie nie dam w nim rady grzebać.

    jeszcze raz dzięki,

    no i pozdrawiam
    D300 / N 18-200 VR, N 50 1.4, N 12-24; D60 / N 18-55 VR, SB-900

  6. #6

    Domyślnie

    To weź jeszcze raz ten śrubokręt i spróbuj manualnie przejechać na uszkodzony zakres - ostrożnie .

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •