Close

Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Fotografia krajobrazowa - dziura i ogniskowa

    Witajcie,

    czytam ostatnio to, co google zapodaje w tym temacie, i mam wątpliwości:

    1. Są dwie szkoły, jedna mówi, że krajobraz najlepiej robić na f8 lub ff11, druga - że tylko 22. Jak Wy sądzicie?

    2. Ogniskowa - niektóry uważają za najlepszą ogniskową 28, inni 50 ... (analog). I bądź tu mądry. Niby 50 mm odpowiada oczom, ale jest takie... nieokreślone. Jaka jest Wasza opinia?

  2. #2
    Zbanowany
    Dołączył
    05 2008
    Miasto
    Pacyfik
    Posty
    299

    Domyślnie

    Witaj
    w tym temacie najlepsza jest metoda prób,
    jednemu podoba się rybka a drugiemu ....

  3. #3

    Domyślnie

    F8-f11 to takie dziury neutralne - przede wszystkim większość obiektywów w tym przedziale uzyskuje najlepszą jakość optyczną i pozwalają na dobre operowanie głębią ostrości w całym zakresie (po prostu łatwo o hiperfokalną). Powyżej f11-13 dużo obiektywów traci wręcz na ostrości i rozdzielczości (wywoływane przez dyfrakcję). Przysłony rzędu f22 są specyficzne - sprawdzają się np. pod słońce (ze słońcem w kadrze) - wtedy masz po prostu coś za coś.
    Natomiast nie ma czegoś takiego jak ogniskowa do krajobrazu ;] Szerokie plany robisz na 12 mm a i tak przecież czasami robisz panoramę. Wyeksponowany daleki detal, jak samotne drzewo na tle ciekawej chmury to może być nawet i 300 mm - dzięki temu masz fajnie spłaszczoną perspektywę i zupełnie inny rozkład proporcji i ostrości.
    Używany przeze mnie zakres do krajobrazu to pełen posiadany zakres moich obiektywów czyli 12-85 na dx. A często żałuję, że nie mam tele ;]

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •