Close

Strona 1 z 253 1231151101 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 2526
  1. #1

    Domyślnie Zdalne błyskanie (strobing) cz. 1 - sprzęt: statywy, lampy, parasolki

    Zdalne błyskanie - 1 - technika i sprzęt - lampy, parasolki, statywy, itp.


    Wątek dotyczy wykorzystania lamp błyskowych do doświetlania postaci (i nie tylko) podczas fotografowania w plenerze i pomieszczeniach. W szczególności dotyczy on tzw. off-camera lighting, czyli zdalnego błyskania, przy czym omawiane są w nim nie tylko lampy Nikona (SB), ale też innych producentów. Wątek dotyczy tylko lamp błyskowych - oświetlenie studyjne nie jest w nim omawiane.

    Wątek powstał z wydzielenia w jednym z wcześniej założonych wątków trzech części oraz dodania kolejnych, takich jak bieżąca:
    1) Sprzęt i informacje techniczne
    2) Przykłady zdjęć w plenerze
    3) Przykłady zdjęć w pomieszczeniach
    4) Softbox reporterski

    Ze względu na podział wystąpić w nim mogą nieciągłości. Wszystko zaczęło się od posta zacytowanego poniżej.


    ----------------


    Odkryłem dzisiaj coś, czego od dawna poszukiwałem. Może dla niektórych to oczywiste, ale ja wreszcie chyba załapałem jak doświetlić osoby, którym robie zdjęcia w plenerze. Przedstawię to, co znalazłem, a jak coś, to mnie poprawicie, proszę.

    Ostatnio jestem strasznie nakręcony tymi zdjęciami. Weźmy np. to zdjęcie - ewidentnie błyśnięto jej (chyba z dwóch stron) i wygląda to fajnie. W galerii jest też wiele zdjęć doświetlanych w ciągu dnia.

    No i teraz weźmy sytuację, gdy chcę porobić podobne zdjęcia, ale nie mam asystenta, który trzymałby (za dnia) blendę, itp. Tak więc wymyśliłem sobie zestaw - statyw, SB-800 i parasolka, a do tego zdalne wyzwalanie. Na blogu tego człowieka odkryłem, że tak chyba kombinuje - zobaczcie tutaj (trzeba wyszukać "Sabato pomeriggio" i będzie poniżej kilka zdjęć. W szczególności ważne jest to. Pomysł wydaje się mi bardzo sprytny, tylko nie wiem, czy uzyskam to, co chcę, czyli w miarę równomierne doświetlenie postaci. Zależałby mi też naturalnie na miękkim świetle i o odpowiedniej temperaturze barwowej (może jakiś filtr na lampę zastosować).

    Napiszcie proszę, czy to, co sobie knuję ma sens. Korci mnie i to bardzo, aby robić podobne zdjęcia (nie chodzi o modelki, ale o takie doświetlanie). Robiłem kiedyś choćby takie pstryki i wiele innych, gdzie doświetlałem lampą z dyfuzorem. Właściwie podczas dnia bardzo często mam lampę, ale pewnie lepiej byłoby, gdybym miał ją zdalnie i przez parasolkę. Wtedy mógłbym odejść sobie fajnie od osoby fotografowanej (tak powiedzmy na ogniskową od 85mm w górę) i uzyskać to, co na pierwszych zalinkowanych zdjęciach.

    Każda pomoc będzie mile widziana. Dzięki.

    Dodano w styczniu 2011: UWAGA - Jeżeli jesteś tutaj po raz pierwszy i nie chcesz czytać wszystkiego (choć warto), to zobacz tutaj - http://forum.nikoniarze.pl/showpost....postcount=1711 - to wyciąg z tego, co było w wątku.
    Ostatnio edytowane przez TOP67 ; 16-10-2013 o 18:19 Powód: aktualizacja linków

  2. #2

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    To działa ale najlepiej miec 2 lampki (a 3 to miód) i mozna czarować.tak na 10-15 metrów da sie wyzwolić z wbudowanej a najlepiej su zakupić

  3. #3

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    haki - no właśnie wychodzi super, co widać na tych zdjęciach, które pokazywałem. Pytanie tylko - czy jedna sabina i parasolka wystarczy ? Byłby to fajny zestawik przenośny - idziesz na spacer z modelką, kimkolwiek, ustawiasz, pstryk, pstryk i przenosisz w inne miejsce.

    jacek - a jak będzie z jedną parasolką i rozproszeniem światła ?

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 744

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    przy szerszym kadrze (cała postać) robionej z pewnej odległości (czyli nie szerokim kątem) moc sabinki świecącej przez parasolkę będzie za mała.
    Zależy to oczywiście jeszcze od ilości światła zastanego i od uzywanej przysłony, ale czasami niestety trzeba mieć w terenie lamę studyjną.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    przy szerszym kadrze (cała postać) robionej z pewnej odległości (czyli nie szerokim kątem) moc sabinki świecącej przez parasolkę będzie za mała.
    Zależy to oczywiście jeszcze od ilości światła zastanego i od uzywanej przysłony, ale czasami niestety trzeba mieć w terenie lamę studyjną.
    Jacek ma rację - popatrz dalej na ten blog, koleś ma już normalną lampę studyjną.

  6. #6

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    Tylko normalna lampa potrzebuje zasilania zewnętrznego a to kłopot (lub koszta) za to sabinka nawet na statywie foto da juz niezły efekt.

  7. #7

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    Cytat Zamieszczone przez jacek.gold Zobacz posta
    Tylko normalna lampa potrzebuje zasilania zewnętrznego a to kłopot (lub koszta) za to sabinka nawet na statywie foto da juz niezły efekt.
    Pisząc normalna miałem na myśli błyskadełko, bo zasilanie to nie problem - są generatory z akumulatorami. Z pewnością jest to jednak urządzenie przenośne inaczej

  8. #8

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    jacek_z, filek - wiem, wiem, jedna sabinka to może być mało, ale dla osoby robiącej zdjęcia w dużym stopniu amatorsko taki zestaw mógłby się w wielu sytuacjach sprawdzać. Wydaje mi się, że przy węższych portretach (a o takie coś mi głównie chodzi) mógłby uratować d... w wielu sytuacjach.

    Czy sądzicie, że przydałoby się też do tego filtry, czy olać to i ew. skorygować w NEFach i przy obróbce ?

  9. #9

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    Wydaje mi się, że korekcja temperatury światła filtrami (jeśli dobrze zrozumiałem pytanie) nie jest potrzebna - przynajmniej nie zauważyłem dużych z tym problemów. Przy małych dystansach rozwiązanie powinno się sprawdzić, ale przy większych światło z lampy utonie w dziennym.

  10. #10
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 744

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    Cytat Zamieszczone przez Zbigniew Zobacz posta
    Czy sądzicie, że przydałoby się też do tego filtry, czy olać to i ew. skorygować w NEFach i przy obróbce ?
    jeżeli zastane ma inne WB niz błysk - to zakładaj folie, bo nawet NEFa nie wykorygujesz odpowiednio.
    Np przy zachodach słońca albo zdjęciach w cieniu to będzie konieczne. Z tym, że do SB nie ma folii do podwyższania WB.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 1 z 253 1231151101 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •