Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie Obróbka cyfrowa

    Witajcie (po)świątecznie

    No więc narobiłem NEFów przez święta. Porszę podajcie sposób w jaki je obrabiacie.

    Czyli np:
    1. Otwieram w Nikon Capture
    2. Poprawiam balans bieli, krzywe itp
    3. zapisuję do JPG
    4. otiweram w PSie
    5. robie poprawki
    6. jak chcę zrobić z tego odbitki 10x15 to zapisuję w takim a takim rozmiarze

    No to napiszcie proszę.

    Grzegorz
    ---------------------
    Co Cię nie zabije to Cię wzmocni...

  2. #2

    Domyślnie

    Prawie dobrze. Tylko, że na mój maleńki rozumek, powinieneś z NC zapisać TIFa 16 bitowego, i to dopiero otworzyć w PS (przynajmniej ja tak robię z Gimpem) - unikasz w ten sposób podwójnej kompresji (a według Radio Erewań, już przy drugiej re-kompresji potrafią wyleżć artefakty).
    Pozdrawiam,
    Krakus
    D70|kit|N AF50/1,8|N AF 70-210/4-5,6|N AF 85/1,8|SB-800

  3. #3

    Domyślnie

    A jak to jest z krzywymi??Co z nimi robicie dokładnie??
    | N D200 | | 28-70/2.8 | | 70-200/2.8 VR| | SB-800 |

  4. #4

    Domyślnie

    Co prawda efekt opisany
    Kod:
    Link został usunięty ze względu na jego niekompatybilność z nową wersją forum.
    można osiągnąć przez DEE w NC, ale jak dotychczas, to jedyne zastosowanie krzywych, które znam.
    Pozdrawiam,
    Krakus
    D70|kit|N AF50/1,8|N AF 70-210/4-5,6|N AF 85/1,8|SB-800

  5. #5

    Domyślnie

    Technicznych rygorystów pewnie zęby rozbolą od samego czytania, ale Grzegorz prosi o rady a nie pieszczoty, więc:

    1/ nie uzywam w ogole programow NE i NCE [szkoda nimi psuc pliki ]
    2/ otwieram raw w PS; wstepne korekcje; w aparacie z lenistwa WB zawsze mam AUTO
    3/ auto levels; jesli wynik mi odpowiada>ok, jesli nie>robie to na piechote
    3/ jasnosc; kontrart; nasycenie
    4/ unsharp mask; zwykle [80% przypadkow] minimalnie zmiekczam, bo mam jasne ostre szkla i dodatkowe wyostrzanie tylko psułoby jakosc i plastyke zdjec; 20% przypadkow > nie robie tu nic
    5/ do labu zapisuje zawsze w tif; jpg nadaje sie wg mnie tylko do oglądania na monitorze
    6/ mam gdzieś trzymanie sie formatow papierow i skalowanie; kadruje tak, jak chce a nie jak każe mi format papieru
    7/ w labie prosze o wydruk dynamiczny tzn. z paska papieru z ew. bialymi marginesami

    Te punkty/wnioski to efekt kilkumiesięcznych ale rzadkich, amatorskich kontaktow z PSem, z ktorych zaczynam byc [nieskromnie powiem] coraz bardziej zadowolony

  6. #6

    Domyślnie

    Technicznych rygorystów pewnie zęby rozbolą od samego czytania

    za takowego tu uchodzę, ale to co napisałeś nie wykracza poza normalną obróbkę zdjęć, również klasycznych
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ALF
    Technicznych rygorystów pewnie zęby rozbolą od samego czytania
    za takowego tu uchodzę, ale to co napisałeś nie wykracza poza normalną obróbkę zdjęć, również klasycznych
    hm, jesli tak, b. sie ciesze, ze moje wnioski okazaly sie w miare logiczne

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Bogdan
    1/ nie uzywam w ogole programow NE i NCE [szkoda nimi psuc pliki ]
    Bogdanie!
    Będę bronił, że tak powiem jak Częstochowy, swojej (a chyba nie tylko mojej) teorii o wyższości algorytmów otwierania NEFów przez NC, nad pozostałymi, nie Nikonowskimi algorytmami. Co prawda wtyczka do PSa jest autorstwa Nikona, ale ciągle wydaja mi się, że w NC masz najwięcej sensownych narzędzi.
    PS. Na jakich papierach robisz odbitki w Labie (jak zauważyłem Kodak daje bardzo pastelowe kolory, w dodatku zdjęcia o normalnej - tj. akceptowalnej - jasności są na tych papierach "za ciemne").
    Pozdrawiam,
    Krakus
    D70|kit|N AF50/1,8|N AF 70-210/4-5,6|N AF 85/1,8|SB-800

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krakus
    Cytat Zamieszczone przez Bogdan
    1/ nie uzywam w ogole programow NE i NCE [szkoda nimi psuc pliki ]
    Bogdanie!
    Będę bronił, że tak powiem jak Częstochowy, swojej (a chyba nie tylko mojej) teorii o wyższości algorytmów otwierania NEFów przez NC, nad pozostałymi, nie Nikonowskimi algorytmami. Co prawda wtyczka do PSa jest autorstwa Nikona, ale ciągle wydaja mi się, że w NC masz najwięcej sensownych narzędzi.
    szanuje i przyjmuje Twoje zdanie Krakusie i ...
    pozostaje przy swoim

    wesolego Sylwestra

  10. #10

    Domyślnie

    Wzajemnie!

    PS. Czy mógłbyś odpowiedzieć na pozostałe pytania (w szczególności dotyczące papierów ?)
    Pozdrawiam,
    Krakus
    D70|kit|N AF50/1,8|N AF 70-210/4-5,6|N AF 85/1,8|SB-800

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •