Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2006
    Miasto
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    15

    Domyślnie Odmienne zasialanie D50

    Hej Mam taki pomysł na zaoszczędzenie na akumulatorach

    W przypadku długiego wypadu w plener, lub kiedy nie ma możliwości ładowania jakichkolwiek akumulatorów przez dłuższy czas, alternatywą może być takie rozwiązanie:

    Kupujemy akumulator żelowy o pojemności 7Ah o wymiarach 15cm/9cm/6cm (są to wymiary mniej więcej pokrowca na lampę SB600) za cenę około 40zł

    kupujemy stabilizator napięcia LM 78T09 za cenę około 5zł w jakimkolwiek sklepie elektronicznym

    trochę przewodu najlepiej takiego skręcanego (tak jak telefoniczny tylko o dużo większej obciążalności)

    i wtyczka do zewnętrznego zasilania D 50

    po zmontowaniu banalnie prostego układu możemy cieszyć się robieniem zdjęć przez czas :

    1500mAh (pojemność oryginalnego akumulatora do D50) = 0.15 Ah (w przeliczeniu na Ah)

    Akumulator ma pojemność 7Ah tak więc 7Ah/0.15Ah = 46.6 razy dłużej

    Problem jedynie stanowi to, ze taki akumulator trzeba nosić przy sobie wraz z aparatem a akumulator do najlżejszych nie należy (około 3 kg) można co prawda nosić go w torbie ze sprzętem lub zrobić czy kupić pokrowiec do paska. Można też kupić mniejszy gabarytowo i lżejszy o mniej więcej 1/3 akumulator np o pojemności 5 lub 3 Ah wtedy będzie on o odpowiednio 33 i 20 razy dłużej działał niż standardowy akumulator z D50. Taki sposób można również wykorzystać do zasilania lampy błyskowej Stosuje się wtedy drugi stabilizator w przypadku zasilania lampy SB 600 są to 4 paluszki czyli 6V czyli montujemy drugi układ stabilizacji napięcia na stabilizatorze LM78T06 (również około 5zł ogólnie dostępny i niezawodny) spadek napięcia w chwili ładowania lampy, kiedy będzie ona pobierała duży prąd występował będzie jedynie na stabilizatorze. Na samym akumulatorze 12V będzie on nieznaczny i w żaden sposób nie wpłynie na pracę samego aparatu podłączonego do tego samego źródła

    Jedynym problemem przez który do dzisiaj nie używam tego układu jest problem z nabyciem wtyczki zasilającej D50. Jest to wtyczka stosowana prawdopodobnie wyłącznie przez Nikona i niedostępna w sklepach nawet z najdziwniejszymi elementami elektronicznymi. Również sposób podłączenia zasilania zewnętrznego do lampy błyskowej jest kłopotliwy można to zrealizować na tzw krokodylkach podłączając się pod blaszki stykowe lampy uważając na właściwą biegunowość. Problemem jest też wyprowadzenie przewodów z komory baterii. Jeżeli ktokolwiek wie gdzie kupić wtyczkę zasilającą D50 lub ma jakieś inne pomysły w związku z techniczną realizacją pomysłu, bardzo proszę o kontakt
    ... to para co z kotła, rurami do tłoków, a tłoki kołami ruszają z dwóch boków. I gnają i pchają i pociąg się toczy, bo para te tłoki wciąż tłoczy i tłoczy...

  2. #2

    Domyślnie

    Gratuluję.
    To dość nowatorski i niezwykle skomplikowany sposób na utrudnienie sobie i tak niezbyt łatwego zycia.
    Czy nie uważasz, że jeśli wydało się 2-3 tys. zł na aparat +szkła to inwestycja w dodatkowe 2 baterie ( koszt 1 szt to 30 zł ) wydaję się uzasadniony i da się przeżyć ?
    Tym bardziej, że Twój sposób ani nie jest wygodny, ani tańszy.
    2-3 baterie wystarcza nawet najbardziej wymagającemu fotografowi.
    Chyba, że ktoś myli aparat z kałasznikowem

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2006
    Miasto
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    15

    Domyślnie

    Wobraź sobie sytuację, kiedy wyjeżdżasz samochodem na kilkudniową wycieczkę za granicę. Przypuśćmy, że masz ze sobą laptopa, robisz duużo ładnych zdjęć i nie masz problemu z ich archiwizowaniem Już Cię widzę, jak na stacji benzynowej gdzieś w Izraelu stoisz i prosisz, żeby sprzedawca podłączył ładowarkę na 3 godziny do gniazdka, żebyś mógł naładować sobie akumulator. Wyobraź sobie, że ja też mam dwa akumulatory do D50 jednak życie jest nieprzewidywalne powinieneś to wiedzieć NIe zawsze się da zaplanować do końca nawet najbardziej zaplanowaną wycieczkę. NA forum pytałem o pomoc ze znalezieniem wtyczki do D50 jeżeli nie znasz odpowiedzi, daruj sobie...
    ... to para co z kotła, rurami do tłoków, a tłoki kołami ruszają z dwóch boków. I gnają i pchają i pociąg się toczy, bo para te tłoki wciąż tłoczy i tłoczy...

  4. #4

    Domyślnie

    to se kup przetwornice do samochodu na kabel i wez ze soba albo ladowarke na zapalniczke samochodowa

  5. #5

    Domyślnie

    Parcival: Zdjęcia robiłem w Maroku , bywało, że temperatura dochodziła do 46 C w cieniu i uwierz mi, że w takich warunkach dodatkowe 2-3 kilo niesione na ramieniu nie jest warte nawet dość dobrego zdjęcia
    Ostatnio na jednej baterii i to użytej wcześniej jechałem 5 dni.
    Jeśli nie starczają 2-3 baterie kup 5. Jeśli stać Cie na daleką podróż kup nawet 10. To wciąż koszt minimalny- ok. 300 zł. Na 10 bateriach miesiąc przeżyjesz
    Pomijając już względy estetyczne, to czy uważasz, że taka domowa robota zapewni stabilne źródło zasilania ? I żadnych przepięć ?Zupełną bezawaryjność ?

  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2005
    Miasto
    Czechowice-Dz.
    Posty
    61

    Domyślnie Re: Odmienne zasialanie D50

    Witam.
    Ja tylko w kwesti formalnej

    Cytat Zamieszczone przez parcival

    1500mAh (pojemność oryginalnego akumulatora do D50) = 0.15 Ah (w przeliczeniu na Ah)

    Akumulator ma pojemność 7Ah tak więc 7Ah/0.15Ah = 46.6 razy dłużej
    1500mAh to nie 0,15Ah TYLKO 1,5Ah !!!

    Podstawy elektrotechniki szkoła średnia

    A więc nie 46,6 razy dłużej TYLKO 4,6 razy dłużej

    PS
    Może lepiej kupić taki samochodowy 45Ah lub 55Ah

  7. #7

    Domyślnie

    Az mi sie przypomniał Adam Słodowy " Zrób to sam"

  8. #8

    Domyślnie

    A nie lepiej kupić za 15 zł 12voltową ładowarkę z gniazdem do zapalniczki?,A jak masz zamiar wybrać się na kilku tygodniową wyprawę gdzie nie ma cywilizacji to na eBayu kiedyś widziałam 12Voltową baterie słoneczną elastyczną przypinaną paskiem do plecaka z różnymi końcówkami nie pamiętam ile to kosztowało, ale między 100 a 150 zł zaraz poszukam i podam linka

  9. #9
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2006
    Miasto
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    15

    Domyślnie

    Paradox co do niezawodności tego źródła jestem przekonany Układy o których pisałem w swojej strukturze mają zabezpieczenie przepięciowe, temperaturowe i jak napisałem SĄ NIEZAWODNE. Skoro wychodzisz z założenia, że lepiej kupić niż cokolwiek samemu zrobić to Twoja sprawa. Nie mówię o kawałku druta teletechnicznego i akumulatorze kwasowo ołowiowym, żeby raziło to Twoje postrzeganie estetyki świata tylko o profesjonalnych ekranowanych przewodach sprężynowych i bezobsługowym akumulatorze, który może zasilić również lampę błyskową (chyba mi nie każesz kupić 10 kompletów akumulatorów paluszków do lampy)
    Poza tym, Twoje 10 oryginalnych akumulatorów do D50 plus akumulatory do lampy błyskowej w wadze i w objętości najprawdopodobniej zrównoważy mój akumulator żelowy
    Jeszcze raz proszę o pomoc :Gdzie można kupić wtyczkę do zasilania D 50?

    [ Dodano: Pią 26 Maj, 2006 ]
    Bajupolska masz rację. Zmyliło mnie to, że pojemność akumulatora podawana jest nadal w mAh Myślałem, że jeżeli producent akumulatora mógł napisać że jego akumulator ma pojemność 1,5Ah to na pewno by to zrobił. Natomiast jak widać producent dla lepszej reklamy woli wstawić kiilika zer więcej niz zastosować normalniejsze jednostki Poza tym właśnie rozmiary i ciężar akumulatora żelowego potwierdziły moje przypuszczenia, że pojemność będzie duuuużo większa

    Moja wina! Nie ma sensu!
    ... to para co z kotła, rurami do tłoków, a tłoki kołami ruszają z dwóch boków. I gnają i pchają i pociąg się toczy, bo para te tłoki wciąż tłoczy i tłoczy...

  10. #10

    Domyślnie

    Wtyczkę nie wiem.
    Zamiast tego można sobie do tego aku żelowego dorobić (lub dokupić - co kto woli) ładowarkę samochodową (znaczy na 12V). Jeśli jesteś w trasie autem - ładujesz kiedy chcesz. A jak na pustyni w nocy (brak słońca wyklucza stosowanie solarów), to ładujesz jedną baterię a drugą używasz. Wygodniejsze to niż wpinanie się do aparatu kablem, którego prawdopodobnie sobie nie zrobisz, bo nie ma końcówek.

    Pomysł mi się spodobał.
    www.mojefoty.com
    Jest: D200|SB-600|T17-50|N18-70|N70-300VR|N50 1.8D|Samyang 8mm|U-AX|K3|3xKenko
    Było: D50|D70s|N18-70|N70-210D|S17-70|S70-210/3.5-4.5|N300/4|Tair-3S|Panagor 2x|3xSoligor

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •