Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22
  1. #1

    Domyślnie Dodge & Burn - jak tego konkretnie używać?

    Witam!

    Czy ktoś może mi wytłumaczyć jak dokładnie używać narzędzia dodge & burn? Wiem, że można w ten sposób uzyskać wyjątkowe fotografie. O ile technikę dodge&burn w zdjęciach czarno-białych w miarę opanowałem, o tyle nie zadowalają mnie efekty na kolorze. Zapewne wielu z Was używa tych narzędzi w obróbce swoich zdjęć. Czy ktoś może mi wytłumaczyć jak to robi i ew. pokazać na przyikładze?

    P.S. Do zdjęć czarno-białych korzystałem z tego tutoriala:
    http://www.dpchallenge.com/tutorial.php?TUTORIAL_ID=30

  2. #2

  3. #3

  4. #4

    Domyślnie

    zalezy co chcesz przy ich uzyciu zrobic , narzedzia jak narzedzia, ich wyorzystanie zalezy tylko od autora pracy ;]
    Ostatnio edytowane przez sevenoo ; 05-08-2008 o 13:53
    Contax 645, Zeiss 80mm f/2

  5. #5

    Domyślnie

    Konkretnie chodzi mi o tzw. "świetlistość" i to, że zdjęcie nie jest płaskie, a wydaje się przestrzenne.
    Vide ostatnie fotografie kol. Radzika: http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=66057
    Nr 1 i 3 - świetlistość (np. welon na "trójce")
    Nr 5 - znowu ta prześliczna poświata
    Nr 11 - przestrzenność (zwróćcie uwagę na zboże)

  6. #6

    Domyślnie

    Tu trudno o konkretną receptę. Oba te narzędzia mają po kilka różnych opcji + wielkość i twardość pędzla. Do każdego zdjęcia trzeba podchodzić inaczej. Najlepiej wypróbować na kopii warstwy.

  7. #7

    Domyślnie

    Kol. Adam Trzcionka mniej więcej wytłumaczył mi co i jak... naturalnie, że na kopiach warstwy, później w zależności od potrzeb ustawiać krycie... ale jeszcze mi czegoś brakuje... hmmm może talentu do takiej obróbki

  8. #8

    Domyślnie

    ja tu raczej widze prace w ustawieniach highlights i shadows ...
    Contax 645, Zeiss 80mm f/2

  9. #9

    Domyślnie

    Może ja zacznę. Nie używam, lub sporadycznie, narzędzi dodge and burn z PS'a. Używam troszke innej techniki, która daje te same efekty. Mianowicie tworzę warstwę korekcyjną w PS ustawiam jej tryb mieszania na softlight i zdjęcie poprawiam pędzlem w kolorach odcieni szarości. Zasada jest bardzo prosta 50% grey (R=0, G=0, B=50%) to nie rób nic czyli rysowanie takim kolorem nie wprowadza, żadnych zmian. Idąc w kierunku większych wartości B (B>50) następuje rozjaśnienie obszaru kolorowanego pędzelkiem o danym kolorze (nadal odcienie szarości) co jest równe poleceniu dodge. W drugą stronę B<50 następuje Burn. Tworzę kilka warst korekcyjnych w zależności od tego co chcę zrobić (raczej mam plan, że na jednej poprawiam to, na drugiej coś innego itd.). Następnie jeśli osiągnę już zamierzony efekt mogę zmieniać wartość przenikania danych warstw co stanowi dodatkowe możliwości. Oczywiście możliwości dojścia do tego samego efektu jest pewnie sporo.

    Tak przy okazji technika dodge and burn - nie wiem dokładnie czy taka jak opisałem, czy zwykła jest stosowana powszechnie przez Dragana, który 'rysuje' swoje zdjęcia właśnie w taki sposób.

    pozdrawiam
    Remek

  10. #10

    Domyślnie

    Jeżeli ktoś ma czas i ochotę pokazać swoją metodę i efekty jej działania, będę bardzo wdzięczny.
    Tutaj do pobrania mój NEF:
    http://www.lmfoto.eu/nef/01.NEF

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •